Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
• Rok 1317 to data lokacji Lublina. Ale co się działo tu wcześniej?
Marek Florek: - Pojawienie się osadnictwa słowiańskiego na terenie Lublina i w jego najbliższej okolicy datowane jest dość wcześnie, bo już na VI wiek. Rozmieszczenie stanowisk archeologicznych datowanych między VII a połową X wieku, tworzących dość wyraźne skupiska, może sugerować, że powstały w tamtym czasie cztery lokalne zespoły osadnicze rozlokowane wzdłuż dolin Bystrzycy, Czechówki i Czerniejówki. Każdy z nich składał się z kilku położonych blisko siebie niewielkich osad i cmentarzyska, na którym ich mieszkańcy chowali swych zmarłych. Pierwsze z nich były usytuowane wzdłuż doliny Bystrzycy, w rejonie obecnych Zemborzyc. Z tym zespołem osadniczym należy wiązać ciałopalne cmentarzysko kurhanowe znajdujące się w lesie zemborzyckim. Kolejny zespół tworzą stanowiska z terenu obecnych Jakubowic, Hajdowa, Wólki i Świdniczka, usytuowane nad Bystrzycą i wzdłuż uchodzącego do niej od wschodu cieku mającego swe źródła w okolicach Świdnika. Z nim zapewne można łączyć rozkopane jeszcze w końcu XIX wieku ciałopalne cmentarzysko kurhanowe na Ponikwodzie. Ale nie znamy jego lokalizacji.
Trzeci zespół osadniczy tworzą stanowiska rozlokowane po obu stronach Czerniejówki, od Mętowa po Abramowice. Z nim z kolei można być może łączyć kurhanowe cmentarzysko ciałopalne w Mętowie.