Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
LUBLIN
Zaczyna się nowy sezon turystyczny. Przed nami cykl imprez dzięki którym możesz, nawet we własnym mieście, zostać turystą.
Bezpłatnych wydarzeń jest prawie 300, na większość obowiązują zapisy i dziś już raczej nie ma szansy na wolne miejsca. Ale w programie jest też sporo imprez, na które nie trzeba się wcześniej zapisywać.
– Na 40 proc. wydarzeń nie będzie trzeba się rejestrować – zapowiadał Jakub Kosowski, dyrektor Wydziału Sportu i Turystyki w Urzędzie Miasta.
Bez uprzedniej rezerwacji miejsca można będzie choćby przejść się po miejscach związanych z działalnością niemieckich władz okupacyjnych, pójść „Szlakiem Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, albo wybrać się na jeden z licznych spacerów: śladami lubelskich artystek, Żydówek, przechadzkę po miejscach związanych z dawnym przemysłem, czy też spacer po XIV-wiecznym Lublinie. Nie trzeba się też nigdzie zapisywać, by obejrzeć inscenizowaną legendę o kamieniu nieszczęścia, zwiedzić kościoły przy Biernackiego i Bernardyńskiej.
Co tu nam wyrosło
Od 28 kwietnia do 7 maja
Wystawa zdjęć ukazujących budowle powstałe w Lublinie w wyniku otwartych konkursów architektonicznych, począwszy od XIX w. Zdjęcia opatrzone są komentarzem. Wśród prezentowanych obiektów znalazły się między innymi Teatr Osterwy, kampus UMCS, Centrum Spotkania Kultur. Wstęp bezpłatny.
miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Narutowicza 4
czas: wystawa czynna od godz. 9 do 17
Co Ty wiesz o mieście? Zagadki
Od 28 kwietnia do 7 maja
Gra miejska, której uczestnicy wypożyczają specjalne audioprzewodniki (dostępna jest też wersja anglojęzyczna) oraz kartę pytań, z którą ruszają w miasto. Pytania dotyczą szlaku staromiejskiego i 700. rocznicy nadania Lublinowi prawa miejskiego magdeburskiego. Na tych, którzy poprawni wykonają zadanie, czekają dyplomy. Udział jest bezpłatny, ale trzeba wpłacić 100 zł kaucji za każde urządzenie i okazać dowód tożsamości.
miejsce: Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej, ul. Jezuicka 1/3
czas: od godz. 10 do 17
Szlakiem czasów okupacji
28 kwietnia, 3 i 6 maja
Zwiedzanie miejsc związanych z funkcjonowaniem władz okupacyjnych i aparatu terroru w latach 1939–1944. To właśnie z Lublina dowodzono akcją, podczas której Niemcy zgładzili ok. 1,7 miliona Żydów. Trasa biegnie od Wieniawy przez „dzielnicę niemiecką” i getto.
Miejsce: zbiórka przy kościele garnizonowym, Al. Racławickie 20
czas: 28 kwietnia o godz. 16, 3 maja o godz. 14, 6 maja o godz. 11.
Pod rękę z Łokietkiem
29 kwietnia
Spacer po XIV-wiecznym Lublinie połączony z opowieścią o rozwoju miasta od lokacji na prawie magdeburskim przez Władysława Łokietka aż do czasów, gdy miasto stało się ważnym ośrodkiem kulturalnym i handlowym.
miejsce: zbiórka w Trybunale Koronnym
czas: godz. 10