Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
strona 34 / 35
Październik 2018
Montserrat Caballe
Jedna z najwybitniejszych sopranistek XX wieku zmarła w wieku 85 lat w Barcelonie. Miliony ludzi na całym świecie zapamiętają ją m.in. z niezwykłego wykonania utworu „Barcelona”, który nagrała z Freddiem Mercurym, wokalistą zespołu Queen. Piosenka towarzyszyła sportowcom Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1992 w Barcelonie.
Przez publiczność i krytyków określana była jako „La Superba” – zdumiewająca – ze względu na wyjątkowe możliwości głosowe. Debiutowała w latach pięćdziesiątych w Bazylei jako Mimi w Cyganerii Giacoma Pucciniego.
Światową sławę zyskała jako odtwórczyni sopranowych partii w operach Belliniego, Donizettiego, Verdiego i Pucciniego. Miała w repertuarze ponad sto partii operowych, liczne utwory oratoryjne i kameralne, w tym około 800 pieśni.
Wiele czasu poświęcała pomagając młodym śpiewakom. Wypromowała między innymi José Carrerasa, który potem przez wiele lat był jej partnerem scenicznym. Ostatnio promowała swoją córkę, Montserrat Martí.
W ramach prac UNESCO założyła fundację pomagającą dzieciom – ofiarom wojen.
Październik 2018
Edward Dwurnik
Wybitny malarz, grafik. Po zetknięciu się z dziełami Bernarda Buffeta dostrzegł nowe możliwości malarskie, lecz dopiero doświadczenie wystawy Nikifora w 1965 pomogło mu odnaleźć formę wspierającą realizację własnych pomysłów. Od tego wydarzenia rozpoczęła się jego pasja tworzenia. Wtedy też powstały obrazy zaliczane do cyklów malarskich takich jak: Podróże autostopem, Warszawa, Portret. W latach 1970–1971 namalował Drogę (Dziesięć stacji świeckiego ukrzyżowania).
Namalował ponad 5000 obrazów. Został nagrodzony m.in.: Nagrodą Kulturalną „Solidarności” (1983), Nouvelle Biennale de Paris (1985), nagrodą Olimpiady Sztuki w Seulu (1988) i Nagrodą Fundacji Sztuki Współczesnej (1992).