Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
strona 1 / 7
Michel Piccoli
Francuski aktor filmowy, producent, reżyser i scenarzysta. Wystąpił w ponad 150 filmach. W ciągu całej swojej kariery był cztery razy nominowany do Cezara dla najlepszego aktora.
W kinie zadebiutował mając 19 lat w 1945 roku. Jego pierwszą główną rolą była postać pisarza Paula Javala w melodramacie Jeana-Luca Godarda „Pogarda” (1963) z Brigitte Bardot.
Główne role zagrał też w głośnych obrazach Luisa Buñuela; „Dziennik panny służącej” i „Dyskretny urok burżuazji”.
W dreszczowcu Alfreda Hitchcocka „Topaz” na motywach powieści Leona Urisa, wcielił się w postać radzieckiego szpiega Jacquesa Granville. W głośnym filmie Marco Ferreriego „Wielkie żarcie” u boku Marcella Mastroianniego, zagrał postać Michela. Ostatnią znaczącą kreacją aktora była rola papieża w obrazie „Habemus Papam: mamy papieża” (2011), w reżyserii Nanniego Morettiego.
Antoni Pieniążek
Prawnik, doktor habilitowany nauk prawnych, nauczyciel akademicki, poseł na Sejm X kadencji, w latach 2005–2012 dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Antoni Pieniążek urodził się 3 marca 1940 w Studzianie. W 1965 r. ukończył tudia na Wydziale Prawa UMCS. W 1971 uzyskał stopień doktora nauk prawnych, siedem lat później habilitował się.
Był pełnomocnikiem rektora, a także prodziekanem Wydziału Prawa i Administracji. Od 2005 pełnił funkcję dziekana tego wydziału.
Działał w Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Od 1988 do 1990 stał na czele Wojewódzkiej Rady Narodowej w Lublinie. Sprawował mandat posła na Sejm kontraktowy z okręgu Kraśnik, na koniec kadencji przynależał do Parlamentarnego Klubu Lewicy Demokratycznej.
Jerzy Pilch
Polski pisarz, publicysta, felietonista, dramaturg i scenarzysta filmowy. Był laureatem wielu nagród, m. in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich i Nagrody Literackiej Nike za powieść „Pod Mocnym Aniołem”.
Pilch urodził się 10 sierpnia 1952 w Wiśle. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1975 zadebiutował jako krytyk literacki, a od 1978 był redaktorem czasopisma „Student”. W latach 80. zaangażował się w tworzenie niezależnego czasopisma kulturalno-literackiego „NaGłos”. Związał się też z „Tygodnikiem Powszechnym” i w latach 1989–99 był członkiem jego zespołu redakcyjnego. Publikował felietony kolejno na łamach „Hustlera”, „Polityki”, „Dziennika” i „Przekroju”. Od lipca 2012 ponownie był felietonistą „Tygodnika Powszechnego”.
W 1994 jego powieść „Spis cudzołożnic. Proza” podróżna została przeniesiona na duży ekran. Reżyserem, autorem scenariusza oraz odtwórcą głównej roli był Jerzy Stuhr. W 2013 film „Pod Mocnym Aniołem” na podstawie powieści Pilcha wyreżyserował Wojciech Smarzowski.