Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

26 grudnia 2013 r.
8:55
Edytuj ten wpis

To była najcieplejsza Wigilia od lat

Autor: Zdjęcie autora łm PAP
0 0 A A
Szopka bożonarodzeniowa w Lublinie.  (Jacek Świerczyński)
Szopka bożonarodzeniowa w Lublinie. (Jacek Świerczyński)

Tegoroczna Wigilia zapisze się jako jedna z najcieplejszych w historii. Na południu Polski było nawet 14 stopni Celsjusza.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Do najcieplejszych miast w Polsce należały w Wigilię Katowice. Jeszcze przed południem temperatura przekroczyła 11, a w centrum miasta nawet 12 stopni. To więcej od rekordowej temperatury Wigilii sprzed 40 lat, ale mniej od rekordu całego grudnia z 1989 r. W woj. lubelskim termometry pokazywały miejscami 10-11 stopni.

Według statystyk krakowskiego oddziału Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w Katowicach najcieplejszą aż do wtorku Wigilią był 24 grudnia 1973 roku, kiedy maksymalna temperatura w ciągu dnia sięgnęła 11,2 stopnia Celsjusza. W tym roku było 12 stopni. Jeszcze cieplej było w Krakowie (13 stopni), a na terenach podgórskich Karpat do 13-14.

Rekordową grudniową temperaturę – plus 18,2 stopnia – zanotowano w Katowicach 19 grudnia 1989 r.; najcieplejszym tego dnia miastem był Tarnów, gdzie termometry pokazały aż 19,5 stopnia Celsjusza. Najzimniejsza była natomiast Wigilia w 2002 r., kiedy temperatura sięgnęła tam minus 17,4 stopnia.

"W 1989 r. mieliśmy do czynienia z najwyższą temperaturą grudnia; w Katowicach było to w ciągu dnia ok. 17-18 stopni, nieco mniej niż w rekordowym Tarnowie. Dziś z pewnością nie będzie aż tak ciepło, można się jednak spodziewać, że krótko po południu temperatura jeszcze wzrośnie, osiągając swój maksymalny dzienny poziom” - skomentował Adam Skowroński z katowickiego serwisu meteorologicznego stacjameteo.pl

Jego zdaniem tegoroczny grudzień należy do najcieplejszych w ostatnim dziesięcioleciu. Wzrost temperatury widać w przyrodzie; obudziły się niektóre owady, są miejsca, gdzie kwitną wiosenne kwiaty, bardziej aktywne są ptaki. W tak nietypową jak na grudzień pogodę można spodziewać się bardzo rzadkich w Wigilię zjawisk, np. burz. Jest słonecznie, ale wietrznie - w górach wieje halny.


A jak będzie dziś i jutro?

Jak informuje IMGW w czwartek na krańcach wschodnich kraju zachmurzenie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże i całkowite, miejscami słabe opady deszczu, a wysoko w górach - śniegu. Temperatura maksymalna od 6-7 st. na krańcach północnych do 10-11 st. na południu.

W dolinach karpackich miejscami, w rejonie oddziaływania wiatru fenowego, temperatura maksymalna do 13 st. Wiatr południowy, na zachodzie słaby i umiarkowany, na pozostałym obszarze umiarkowany i dość silny, porywisty, na południu w porywach do 70 km/h. W rejonach podgórskich wiatr dość silny i silny (35 do 45 km/h), w porywach do 85 km/h. Wysoko w górach wiatr o średniej prędkości od 50 km/h do 70 km/h, w Sudetach i Beskidach w porywach do 110 km/h, a w Tatrach do 130 km/h. Po południu stopniowe słabnięcie wiatru.

W nocy z czwartku na piątek na wschodzie kraju zachmurzenie małe wzrastające do umiarkowanego i dużego. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże i całkowite oraz miejscami słabe opady deszczu, a wysoko w górach - śniegu. Temperatura minimalna: na wschodzie i południowym wschodzie od 0-3 st., na pozostałym obszarze od 4-7 st. Wiatr z kierunków południowych, umiarkowany, wysoko w górach jeszcze dość silny, w porywach do 80 km/h.

W piątek zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami, głównie na południu, słabe opady deszczu, a w górach śniegu. Temperatura maksymalna od 6-10 st., w rejonach podgórskich od 4-6 st. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy.

Pozostałe informacje

Po latach namierzyło go Archiwum X. Morderca stanie przed sądem

Po latach namierzyło go Archiwum X. Morderca stanie przed sądem

Do Sądu Okręgowe w Lublinie trafił akt oskarżenia przeciwko 62-letniemu Bogdanowi S. Mężczyzna miał dokonać zbrodni sprzed 30 lat, a śledczy trafili na jego ślad dzięki specjalistycznym badaniom.

Wisła Puławy podejmuje ŁKS II Łódź

Wisła Puławy podejmuje ŁKS II Łódź

Po dłuższej przerwie do walki o ligowe punkty po wracają piłkarze Wisły Puławy. W sobotę, w ramach 19. kolejki podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z rezerwami ŁKS Łódź. Początek spotkania punktualnie w południe

Problemy z kręgosłupem? W Lublinie rozmawiają o tym eksperci
galeria

Problemy z kręgosłupem? W Lublinie rozmawiają o tym eksperci

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbywa się XI Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa. Wydarzenie zgromadziło neurochirurgów, ortopedów, fizjoterapeutów oraz rehabilitantów z całej Polski i stanowi wyjątkową okazję do wymiany doświadczeń, przedstawienia najnowszych osiągnięć oraz omówienia najważniejszych wyzwań w dziedzinie chirurgii kręgosłupa.

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

W spotkaniu otwierającym 13. kolejkę Bogdanka LUK Lublin przegrała na wyjeździe z Indykpolem AZS Olsztyn 0:3. To niespodzianka weekendowej serii gier.

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

W najbliższą sobotę, 23 listopada, kierowcy w całej Polsce będą mieli okazję bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich pojazdach. Akcja jest częścią tegorocznej edycji kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez poprawę widoczności pojazdów.

Lublin żyje teatrem
galeria

Lublin żyje teatrem

W Lublinie trwa Festiwal Teatrów Niewielkich, który od 2005 roku przyciąga do miasta twórców i miłośników sztuki scenicznej z całej Polski. To ogólnopolskie wydarzenie o charakterze konkursowym jest miejscem spotkań aktorów zawodowych i amatorów, łącząc różne pokolenia i style teatralne.

Samuel Mraz zdobył w piątek swojego ósmego gola w tym sezonie
film

Motor nie do zatrzymania. Beniaminek pokonał w Lubinie Zagłębie [zobacz bramki]

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. Tym razem podopieczni Mateusza Stolarskiego pokonali w Lubinie tamtejsze Zagłębie 2:1. Zwycięskiego gola dla gości zdobył były napastnik "Miedziowych" Samuel Mraz.

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy
Kraśnik

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy

Wczoraj wieczorem w Kraśniku, w części fabrycznej miasta, zagubił się mały, niedowidzący piesek. Dzięki szybkiej reakcji asp. Łukasza Guściory z lokalnego komisariatu, czworonóg szybko wrócił do swojej właścicielki, a cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie.

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami
Lublin

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami

17 „za” i 13 „przeciw” – taki był wynik trzech głosowań nad przyszłością kilku lubelskich szkół na czwartkowej sesji Rady Miasta. SP19 i SP25 mają być teraz jedną szkołą. Na zmiany czeka również IV LO.

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie w tym tygodniu obchodzi 90. urodziny. W uroczystościach uczestniczyli dawni i obecni uczniowie.

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, narkotyki w kieszeni i pozytywny wynik testu na obecność środków odurzających – to bilans poniedziałkowej jazdy 26-latka z powiatu ryckiego. Mężczyzna, kierując Hondą, stracił panowanie nad pojazdem i zakończył swoją podróż na przydrożnej latarni przy ul. Podchorążych w Dęblinie.

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie
koncert
23 listopada 2024, 20:00

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie

To będzie prawdziwa petarda! Po raz pierwszy Łydka Grubasa zagra wyłącznie program akustyczny. Usłyszymy nowe aranżacje i nowe instrumenty. Jak brzmią stare utwory w nowych aranżacjach? Przekonamy się już w najbliższą sobotę.

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Ponad 40 pracodawców oraz trzech Społecznych Inspektorów Pracy uhonorował Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie podczas piątkowej gali. Wyróżniono także gospodarstwo rolne z powiatu łukowskiego, które uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie. Gala była okazją do podsumowania działalności w zakresie ochrony pracy.

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. W piątkowy wieczór beniaminek z Lublina ograł na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1.

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie
teatr
24 listopada 2024, 18:00

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie

Krasnystaw, Zamość, Szczebrzeszyn i Drelów, to miejscowości w których, w najbliższych dniach będzie można zobaczyć wyjątkowy spektakl „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” opowiadający przejmującą historię matki Grzegorza Przemyka.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium