Comberek jagnięcy zachwyca kruchością i delikatnością. Jeśli poznasz sekrety kuchni myśliwskiej, możesz przyrządzić zachwycającego kurczaka lub inne mięsko.
Tajemnice dziczyzny
Dalej radzi staropolski kuchmistrz dziczyznę przyprawić octem, sokiem wiśniowym, cukrem, pieprzem, imbirem, goździkami i cynamonem. Jego "Compendium ferculorum” cieszyło się ogromną poczytnością. Nic dziwnego, że namiętnie studiował fantazyjne przepisy Adam Mickiewicz, by w księdze XII "Pana Tadeusza” smakowicie wskrzesić obraz staropolskiej uczty. W której kuchnia myśliwska grała pierwsze skrzypce.
Dziś polscy kucharze słyną z przyrządzania wspaniałej dziczyzny. A filet z sarny, szynkę z dzika czy pieczeń z żubra znaleźć można królewskich stołach.
Dzika pieczeń
Radzi Maciej Kuroń
Mięso z baraniny należy przed pieczeniem włożyć do zalewy, by skruszało i straciło specyficzny zapach. Można je włożyć do kwaśnego mleka, można do czerwonego wina z korzeniami, można do zalewy z warzywami, można skropić winem, natrzeć musztardą i odłożyć do lodówki. Polecam kotleciki jagnięce (koniecznie z kostką) z grilla. Są wyśmienite.
Dżamil
Składniki:
2 kg jagnięciny
2 papryki
4 cebule
2 ząbki czosnku
2 łyżeczki słodkiej papryki
0,5 łyżeczki soli
0,5 łyżeczki pieprzu
szczypta papryki ostrej
3 łyżki koncentratu pomidorowego
Wykonanie:
Mięso pokroić w kostkę, podsmażyć, potem dusić do miękkości (z przyprawami). Dodać podsmażone warzywa. Gdy wszystko będzie miękkie dodać koncentrat. Na końcu zrobić jasną zasmażkę. Przyprawić ostrą papryką.
Pyszności.