Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawane są w oddziałach NFZ. Karta EKUZ wystawiana jest bezpłatnie i "od ręki". Dzięki niej za leczenie za granicą nie musimy płacić z własnej kieszeni.
Aby dostać taką kartę trzeba wypełnić wniosek i przedstawić dowód osobisty i dowód ubezpieczenia. Może być to podbita legitymacja ubezpieczeniowa, legitymacja emeryta czy rencisty.
Wniosek można wcześniej pobrać z strony internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia i wypełnić w domu. Kartę otrzymuje się tego samego dnia bezpłatnie.
Należy się po nią zgłosić osobiście lub przesłać do funduszu wypełniony wniosek wraz z upoważnieniem dla osoby, która w naszym imieniu ją odbierze.
Dlaczego bez karty lepiej nie wyjeżdżać za granicę? Bez niej za jakąkolwiek pomoc medyczną trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni. Dzięki EKUZ mamy prawo tylko do takich świadczeń medycznych, jakie w danym kraju są bezpłatne.
Leczenie stomatologiczne i przewozy karetką nie są w ogóle refundowane w większości krajów UE, dlatego, aby uniknąć obciążenia tymi kosztami, warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie prywatne.
Poza tym kartę EKUZ najlepiej kilka razy skserować. W niektórych państwach wymagane jest okazanie dowodu tożsamości i pozostawienie lekarzowi kserokopii karty.
Karta jest ważna przez dwa miesiące od wystawienia. Jeżeli ktoś wyjeżdża za granice do pracy, karta traci ważność z dniem podjęcia pracy.