Maj to okres pierwszych komunii, związanych z nimi przyjęć i... zatruć pokarmowych. Dlatego sanepid apeluje o przestrzeganie zasad.
Oto główne niebezpieczeństwa, czające się na uczestników rodzinnych przyjęć, przygotowanych niezgodnie z zasadami higieny.
Salmonelloza
Powoduje kilkudniowe dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Objawy występują zwykle po 6-72 godzinach. Są to bóle brzucha, gorączka, czasem nudności i wymioty. U niemowląt, małych dzieci, osób osłabionych lub w podeszłym wieku może rozwinąć się duże zakażenie, prowadzące do zapalenia dróg żółciowych, płuc, opon mózgowo-rdzeniowych, stawów, posocznicy.
Gronkowcowe zatrucia pokarmowe
Objawy występują zwykle po 2-6 godzinach od spożycia zakażonej żywności. Zatrucie charakteryzuje się gwałtownymi wymiotami, biegunką, bólami brzucha, nudnościami, zimnymi potami oraz uczuciem osłabienia.
Zatrucia jadem kiełbasianym
Wywołuje jad kiełbasiany - bardzo silna toksyna, produkowana przez bakterie beztlenowe. Źródłem zatrucia są najczęściej konserwy jarzynowe, mięsne, rybne oraz mięso wędzone i peklowane. Pokarm z jadem kiełbasianym ma często zapach zjełczałego tłuszczu i zawiera duże ilości gazu, który powoduje wydymanie puszek.
Objawy występują zwykle po 18-96 godzinach. Są to zaburzenia widzenia, opadanie powiek, trudności w przełykaniu i wymowie, ślinotok. Zatrucie może zakończyć się śmiercią.
Ekspert radzi - Co robić, by nie zachorować
1) Należy wyeliminować wszystkie potrawy z dodatkiem surowych jaj, np. torty z kremami na bazie surowych jaj, majonezy własnej produkcji, tatary z jajkiem. Niedopuszczalne jest stosowanie jaj stłuczek.
2) Jaja używane do potraw należy dokładnie umyć przed wybiciem i wyparzać przez 10 sekund, a nawet dezynfekować.
3) Dania garmażeryjne – sałatki jarzynowe, ryby w galarecie, potrawy z mięs mielonych, pasztety, rolady, klopsy, wyroby podrobowe – po przygotowaniu szybko schłodzić i przechowywać w lodówce.
4) Surowe mięso, drób i jaja przechowywać w lodówce na oddzielnych półkach.
5) Wszystkie potrawy przygotowywać wyłącznie ze świeżych surowców wiadomego pochodzenia. Mięso powinno być badane weterynaryjnie.
6) Sprzęt i narzędzia używane do krojenia warzyw, ryb, mięsa, kurcząt dokładnie umyć i wyparzyć.
7) Potrawy łatwo psujące się przygotowywać w ilościach odpowiadających liczbie gości tak, aby nie były one spożywane przez kilka dni.
8) Osoby przygotowujące posiłki powinny przestrzegać higieny osobistej. Powinny często myć ręce, koniecznie po wyjściu z ubikacji, mieć osłonięte włosy, nałożony czysty fartuszek. W przygotowywaniu przyjęcia nie mogą brać udziału osoby chore, zwłaszcza z biegunką.
9) W przypadku wystąpienia bólów brzucha, gorączki, biegunki, wymiotów należy natychmiast zgłosić się do lekarza.