Woj. lubelskie ma najgorsze perspektywy rozwoju ze wszystkich polskich województw - wynika z badań Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Co na to nasze władze? Wojewoda Waldemar Dudziak obarcza odpowiedzialnością za ten stan rzeczy samorząd województwa. Wicemarszałek Krzysztof Szydłowski mówi, że to wszystko przez rząd.
- Ujemna wartość współczynnika wskazuje na pesymistyczne odczucia przedsiębiorców co do rozwoju regionu. Lubelszczyzna od kilku miesięcy znajduje się na końcu. Wyraźne pogorszenie sytuacji regionu nastąpiło na przełomie kwietnia i maja. Współczynnik spadł wtedy z około minus 1 do minus 6 - mówi Marcin Peterlik z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.
Badania IBnGR są dobrym obrazem bieżącej sytuacji w gospodarce i dla inwestorów. W oparciu o wyniki badań przedsiębiorcy budują strategie rozwoju swoich firm zatrudniając nowych pracowników lub likwidują biznes zwalniając ludzi.
- Po 1989 roku zabrakło w regionie wspólnej koncepcji zmiany złej sytuacji. Przed trzema laty z kolegami z Uniwersytetu Warszawskiego przedstawiliśmy założenia do ''Kontraktu dla Ściany Wschodniej'', które zawierały i koncepcje, i scenariusz. Ale nie wzbudziło to niczyjego zainteresowania - mówi prof. Zyta Gilowska z Instytutu Ekonomii KUL.
Władze nie mają pomysłu na odwrócenie złej tendencji. Wzajemnie się obwiniają. - Te kwestie są w kompetencjach samorządu wojewódzkiego. Nie spodziewam się nagłego rozwoju w sytuacji, gdy niemal cały Zarząd Województwa myśli tylko o tym, jak się dostać do parlamentu - mówi Waldemar Dudziak, wojewoda lubelski.
- W ciągu ostatnich trzech lat nastąpił istotny spadek rozwoju gospodarczego i wzrost bezrobocia. To wynik działania obecnego rządu, który w polityce finansowej nie stosuje zasady wspomagania najuboższych i wyrównywania dysproporcji między regionami - mówi wicemarszałek Krzysztof Szydłowski.
Instytut robi badania na podstawie testu wypełnianego przez przedsiębiorców dotyczącego popytu, zatrudnienia, stanu zapasów firm. Banki podają liczby i wysokości kredytów. Otrzymywany współczynnik jest saldem pomiędzy odpowiedziami pozytywnymi i negatywnymi. Aby uniknąć subiektywności oceny, w badaniach biorą udział ci sami ankietowani.
Lubelskie w rankingu województw
Bezrobotni - 9 miejsce
Produkcja sprzedana przemysłu - 11 miejsce
Przeciętne wynagrodzenie miesięczne - 13 miejsce
Mieszkania oddane do użytku - 7 miejsce
Liczba przedsiębiorstw państwowych - 9 miejsce
Firmy z udziałem kapitału zagranicznego - 12 miejsce