Karetki znów się przeprowadzają. Tym razem wracają do centrum miasta. Stacja pogotowia zajmie część pomieszczeń przy ul. Górniczej 3.
Jeszcze nie minął rok od poprzedniej przeprowadzki, a łęczyńskie pogotowie znów zmienia swoją siedzibę. W czerwcu 2005 roku przeniosło się z budynku przy głównej arterii miasta – al. Jana Pawła II – do komendy straży pożarnej przy ulicy Przemysłowej. Przeprowadzka była konieczna, ponieważ budynek był w fatalnym stanie i w każdej chwili sanepid mógł zalecić jego zamknięcie.
W budynku straży pożarnej na osiedlu Pasternik lekarze zajęli siedem pomieszczeń, czyli drugie piętro. Wraz z korytarzami i zapleczem było w sumieok. 140 mkw. Karetki stały w strażackich garażach.
– Oficjalnie nie wiem, że pogotowie się od nas wyprowadza. Doszły mnie tylko takie słuchy – mówi mł. bryg. Tadeusz Dołgań, komendant powiatowy PSP w Łęcznej. – Podobno stację interesuje uruchomienie ambulatorium, a tutaj nie ma takich warunków.
Komendant zaprzecza krążącym po Łęcznej pogłoskom, że strażacy nie mogli się finansowo dogadać z pogotowiem.
– Nie ma żadnego konfliktu, po prostu pojawiła się po korzystniejsza dla nas oferta – mówi Zdzisław Kulesza, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Lublinie. – Gdy przeprowadzaliśmy się do straży, zarzucano nam, że oddalamy się od miasta. Teraz się więc przybliżamy.
Stacja przeniesie się do spółdzielczych pomieszczeń w budynku przy ul. Górniczej 3, które zwolnił SP ZOZ przenosząc się do nowego szpitala. Kulesza nie ukrywa, że w przyszłości myśli o uruchomieniu ambulatorium i uzyskaniu kontraktu NFZ na nocną i świąteczną opiekę medyczną. Nowe miejsce na to pozwoli. Zwłaszcza że po sąsiedzku z pogotowiem będzie stomatolog, prywatna poradnia medyczna i inne gabinety.
– Pogotowie zajmie 200 mkw. – informuje Grażyna Bondyra, prezes SM „Skarbek” . – Ale najemca musi je wyremontować. Umowę podpiszemy jeszcze w maju, a stacja wprowadzać się będzie w czerwcu.
Problem może być z wyjazdem karetek spod budynku, który znajduje się wewnątrz osiedla. Pod nową siedzibę pogotowia dostać się można albo ciasnymi uliczkami osiedlowymi, przy których gęsto rosną choinki, albo przez parking i al. Marki Bożej Fatimskiej, która jest... połączeniem chodnika z jezdnią. To najkrótsza droga, która będzie w tym roku remontowana przez miasto. Teraz chodzą nią spacerowicze.