Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

12 grudnia 2012 r.
18:23
Edytuj ten wpis

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Uroczystości w Lublinie i regionie

0 12 A A
W środę wieczorem trwały ćwiczenia. (Wojciech Nieśpiałowski)
W środę wieczorem trwały ćwiczenia. (Wojciech Nieśpiałowski)

Na ulicach Lublina patrole ZOMO i walki z demonstrantami, a w regionie msze św. i programy artystyczne. Dziś jest 31. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W Lublinie uroczystości rozpoczną się o godz. 13. W centrum miasta pojawią się patrole ZOMO, które będą rozdawać ulotki informujące o wprowadzeniu stanu wojennego. Godzinę później grupy rekonstrukcyjne spotkają się na Placu Litewskim.

– Przygotowaliśmy widowisko łączące muzykę z obrazem. Będą dymy imitujące gazy łzawiące, pojazdy historyczne i starcia zomowców z demonstrantami – zapowiada Marek Wątorski z lubelskiej "Solidarności”.

O godz. 17 w kościele pobrygidkowskim zbierze się młodzież z lubelskich szkół, która przygotowała koncert "Pieśni niepokornej” w hołdzie osobom represjonowanym i internowanym. Godzinę później w tym samym kościele odbędzie się msza św. w intencji ojczyzny i ofiar stanu wojennego. Potem wyruszy marsz pod pomnik ks. Jerzego Popiełuszki.

Natomiast w sobotę 15 grudnia "Solidarność” zaprasza mieszkańców Lublina na koncert pieśni z okresu stanu wojennego. – Spotkamy się na schodach Ratusza tuż po hejnale. Będziemy wspólnie wykonywać pieśni, które śpiewaliśmy w stanie wojennym – mówi Marian Król, przewodniczący lubelskiej "Solidarności”.

Ośrodek Brama Grodzka-Teatr NN zaprasza natomiast osoby, które chciałyby podzielić się swoimi wspomnieniami z okresu stanu wojennego.

– Chcielibyśmy dotrzeć zarówno do ludzi związanych z ówczesną opozycją, do uczestników strajków w zakładach pracy, jak i do zwykłych ludzi, którzy wydarzenia stanu wojennego obserwowali z ulicy, czy z okien swoich domów – mówi Alina Bąk z Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN. – Zwracamy się z gorącą prośbą do wszystkich, którzy są w posiadaniu zdjęć, dokumentów i pamiątek dotyczących stanu wojennego, aby podzielili się swoimi zbiorami. Zwracamy się również do ludzi, którzy posiadają pisma drugiego obiegu z lat 1977-1989, tzw. bibułę. Chcemy, aby te pamiątki stały się częścią wystawy. Zapraszamy do Izby Drukarstwa przy ul. Żmigród 1 w godzinach 9-17.

Co się będzie działo?

Lublin, 13 grudnia

godz. 13 – centrum Lublina, patrole ZOMO,
14.45-16 – Plac Litewski, widowisko światło i dźwięk "Stan wojenny pamiętamy”,
17 – koncert Pieśni niepokornej , kościół pobrygidkowski, ul. Narutowicza 6
18 – msza św. w intencji ojczyzny i ofiar stanu wojennego
19 – przemarsz pod pomnik bł. ks. J. Popiełuszki przy ul. Królewskiej

Raport z oblężonego Państwa

W ramach ogólnopolskich obchodów rocznicy wprowadzenia stanu wojennego lubelski oddział stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej zaprasza na spotkanie, w czasie którego przypomniane zostaną realia życia w Lublinie w latach 1981-1983, a także przybliżone kulisy wprowadzenia stanu wojennego. Wydarzenie odbędzie się 13 grudnia w Klubie Inteligencji Katolickiej przy ul. Rayskiego 3 o godzinie 17:00.

Na początku konferencji odbędzie się dyskusja ekspercka. Wezmą w niej udział prof. Janusz Wrona oraz Marcin Dąbrowski. Będzie ona głównie poświęcona życiu codziennemu Polaków w czasie stanu wojennego. Kolejną częścią programu będzie spotkanie ze świadkami historii- osobami, które szczególnie doświadczyły tych tragicznych wydarzeń w Lublinie (Jerzym Bartmińskim, Andrzejem Trembaczowskim i Marianem Chachajem).

Przedsięwzięcie zakończy projekcja filmu „Towarzysz generał idzie na wojnę” pokazującego kulisy wprowadzenia stanu wojennego a zarazem obalającego kłamstwa narosłe wokół tego wydarzenia.

Plan konferencji „Raport z oblężonego Państwa” :

godz. 17 - otwarcie konferencji przez prezesa Oddziału Lubelskiego.

godz. 17.10 - dyskusja profesora Janusza Wrony z Marcinem Dąbrowskim.

godz. 18.10 - przerwa na kawę

godz. 18.30 - spotkanie ze świadkami historii- Jerzym Bartmińskim, Andrzejem Trembaczowskim i Marianem Chachajem.

godz. 19.30 - pytania widowni

godz. 19.50 - projekcja filmu: „Towarzysz generał idzie na wojnę”


Tomaszów Lubelski, 13 grudnia

godz. 13 – kościół pw. Zwiastowania NMP: okolicznościowy program w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 1, następnie msza św. za Ojczyznę i NSZZ "Solidarność” pod przewodnictwem ks. prałata Czesława Grzyba. Po mszy przejście pod pomnik NSZZ "Solidarność”,
14.30 – złożenie wieńców pod pomnikiem na rynku

Biłgoraj, 13 grudnia

godz. 10 – uroczystości w kościele pw. św. Marii Magdaleny,
10.15 – montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju
11 – msza św. i homilia

Puławy, 13 grudnia

godz. 9 – uroczystości przed tablicą upamiętniającą wydarzenia sprzed XXXI lat przy bramie Zakładów Azotowych Puławy

Tarnogród, 16 grudnia

godz. 10.30 – zbiórka pocztów sztandarowych przy Miejskim Domu Kultury i przemarsz do kościoła parafialnego pw. Przemienienia Pańskiego
11 – msza św. w intencji poległego w KWK "Wujek” Józefa Gizy i wszystkich ofiar stanu wojennego
12 – złożenie wieńców przy grobie Józefa Gizy na cmentarzu parafialnym
13 – montaż słowno-muzyczny

Pozostałe informacje

Różowe skrzyneczki pojawiły się na UP

Różowe skrzyneczki pojawiły się na UP

To forma wsparcia przede wszystkim dla osób w trudnej sytuacji materialnej. Każdy może skorzystać i każdy może pomóc.

Aleksandra Stanacev to jedna z liderek Polskiego Cukru AZS UMCS

Polski Cukier AZS UMCS kontra Ślęza Wrocław. Wrogiem może być zmęczenie

W sobotę Polski Cukier AZS UMCS Lublin zagra we Wrocławiu z miejscową Ślęzą. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16, a transmisję będzie można obejrzeć na portalu emocje.tv.

Laureaci czołowych pozycji w tegorocznej edycji rankingu „Liderzy Zarządzania” podczas gali ogłoszenia wyników. Odbyła się w czwartek w łódzkim Teatrze Scena Monopolis

Ranking najlepiej zarządzanych szpitali. W czołówce placówki z naszego regionu

Szpitale z Zamościa, Puław i Radecznicy znalazły się wśród wyróżnionych w tegorocznej edycji rankingu Liderzy Zarządzania organizowanym przez BFF Banking Group.

Król latino w Sercu
foto
galeria

Król latino w Sercu

Skolim - Król Latino wystąpił w klubie Serce. Zobaczcie, jak się bawiliście. Tak imprezuje Lublin!

X Turniej Tenisowy Prawników w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

X Turniej Tenisowy Prawników w Lublinie

W Lublinie trwa jubileuszowa, X edycja Otwartego Halowego Turnieju Prawników w Tenisie o puchar Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie oraz Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie. Wydarzenie zgromadziło rekordową liczbę uczestników – aż 62 osoby z całej Polski, w tym 13 kobiet i 49 mężczyzn.

Po latach namierzyło go Archiwum X. Morderca stanie przed sądem

Po latach namierzyło go Archiwum X. Morderca stanie przed sądem

Do Sądu Okręgowe w Lublinie trafił akt oskarżenia przeciwko 62-letniemu Bogdanowi S. Mężczyzna miał dokonać zbrodni sprzed 30 lat, a śledczy trafili na jego ślad dzięki specjalistycznym badaniom.

Wisła Puławy podejmuje ŁKS II Łódź

Wisła Puławy podejmuje ŁKS II Łódź

Po dłuższej przerwie do walki o ligowe punkty po wracają piłkarze Wisły Puławy. W sobotę, w ramach 19. kolejki podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z rezerwami ŁKS Łódź. Początek spotkania punktualnie w południe

Problemy z kręgosłupem? W Lublinie rozmawiają o tym eksperci
galeria

Problemy z kręgosłupem? W Lublinie rozmawiają o tym eksperci

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbywa się XI Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa. Wydarzenie zgromadziło neurochirurgów, ortopedów, fizjoterapeutów oraz rehabilitantów z całej Polski i stanowi wyjątkową okazję do wymiany doświadczeń, przedstawienia najnowszych osiągnięć oraz omówienia najważniejszych wyzwań w dziedzinie chirurgii kręgosłupa.

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

W spotkaniu otwierającym 13. kolejkę Bogdanka LUK Lublin przegrała na wyjeździe z Indykpolem AZS Olsztyn 0:3. To niespodzianka weekendowej serii gier.

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

W najbliższą sobotę, 23 listopada, kierowcy w całej Polsce będą mieli okazję bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich pojazdach. Akcja jest częścią tegorocznej edycji kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez poprawę widoczności pojazdów.

Samuel Mraz zdobył w piątek swojego ósmego gola w tym sezonie
film

Motor nie do zatrzymania. Beniaminek pokonał w Lubinie Zagłębie [zobacz bramki]

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. Tym razem podopieczni Mateusza Stolarskiego pokonali w Lubinie tamtejsze Zagłębie 2:1. Zwycięskiego gola dla gości zdobył były napastnik "Miedziowych" Samuel Mraz.

Lublin żyje teatrem
galeria

Lublin żyje teatrem

W Lublinie trwa Festiwal Teatrów Niewielkich, który od 2005 roku przyciąga do miasta twórców i miłośników sztuki scenicznej z całej Polski. To ogólnopolskie wydarzenie o charakterze konkursowym jest miejscem spotkań aktorów zawodowych i amatorów, łącząc różne pokolenia i style teatralne.

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy
Kraśnik

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy

Wczoraj wieczorem w Kraśniku, w części fabrycznej miasta, zagubił się mały, niedowidzący piesek. Dzięki szybkiej reakcji asp. Łukasza Guściory z lokalnego komisariatu, czworonóg szybko wrócił do swojej właścicielki, a cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie.

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami
Lublin

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami

17 „za” i 13 „przeciw” – taki był wynik trzech głosowań nad przyszłością kilku lubelskich szkół na czwartkowej sesji Rady Miasta. SP19 i SP25 mają być teraz jedną szkołą. Na zmiany czeka również IV LO.

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie w tym tygodniu obchodzi 90. urodziny. W uroczystościach uczestniczyli dawni i obecni uczniowie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium