Publiczne uczelnie z Lubelszczyzny w porówniu z ogólnopolską konkurencją wypadły przeciętnie.
Honoru naszego regionu bronią za to szkoły prywatne. Aż cztery z nich znalazły się w pierwszej dziesiątce rankingu prywatnych uczelni licencjackich.
Najlepszą uczelnią w kraju, już po raz trzeci z rzędu, został Uniwersytet Warszawski. Z uczelni z naszego regionu, najwyższe 22. miejsce w ogólnym zestawieniu szkół prywatnych i publicznych zajęła lubelska Akademia Medyczna (szósta wśród uczelni medycznych).
KUL został sklasyfikowany na 28. a UMCS na 30. pozycji (wśród uniwersytetów odpowiednio: 10 i 11 miejsce). Na 36. miejscu uplasowała się lubelska Akademia Rolnicza (trzecia w swojej kategorii), a na 51. pozycji Politechnika Lubelska (dwunasta w gronie uczelni technicznych).
Znacznie lepiej w krajowym zestawieniu wypadły w tym roku nasze szkoły prywatne. W czołowej dziesiątce rankingu niepublicznych uczelni licencjacki znalazły się aż cztery szkoły z Lubelszczyzny. Najwyższe - 2. miejsce zajęła Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji z Lublina (w porównaniu z zeszłym rokiem awans o jedną lokatę).
Na 4. pozycji uplasowała się Puławska Szkoła Wyższa, na 7. - Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Zamościu, a na 10. - Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza w Lublinie. (MB)
Odpowiedź UMCS na wyniki rankingu (fragmenty)
Mimo tej stabilnej pozycji , nadal w centrum zainteresowania władz uniwersytetu znajdują się sprawy awansów naukowych, mających istotny wpływ na oceny w kategorii "siła naukowa”. Podejmowane wysiłki organizacyjne,system urlopów naukowych, stypendiów, grantów na rozwój naukowy, staży krajowych i zagranicznych nie dają zauważalnego, satysfakcjonującego postępu w tej dziedzinie (habilitacje, tytuły profesorskie).
Obecnie uczelnia wyjaśnia sprawę związaną z "zerową” ( najniższą) oceną prenumeraty czasopism zagranicznych. Niemożliwością jest uzyskanie takiej oceny przy prenumeracie 3.248 tytułów czasopism polskich, 1.039 tytułów czasopism zagranicznych drukowanych oraz ok.17 tys. prenumerowanych tytułów czasopism zagranicznych , udostępnianych drogą on-line.
Ponieważ przedstawiane dotychczas zestawienia rankingowe budzą wiele dyskusji w środowiskach akademickich, Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich podjęła inicjatywę opracowania własnego rankingu w oparciu o zobiektywizowane , jasne i czytelne kryteria.
Elżbieta Mulawa-Pachoł, rzecznik prasowa UMCS