Będą wieńce, wypiek chleba i podpłomyków, inscenizacje historyczne, muzyka ludowa. To wszystko już w niedzielę na dorocznych dożynkach dworskich w Muzeum Wsi Lubelskiej
– Jak dawniej, tak i w tę niedzielę loża kolatorska i pierwsza ławka w nawie zarezerwowana jest dla rodziny dziedzica, a oś nawy dla żniwiarzy z wieńcami dożynkowymi – zapowiada Krystyna Figiel, z-ca dyrektora muzeum.
W tym roku publiczność, która przyjdzie zobaczyć dożynki, może liczyć na scenki rekonstrukcyjne pokazujące prace i wydarzenia w roku gospodarskim, które miały zapewnić żywność na cały rok. Będzie więc tradycyjny wypiek chleba, a także wypiek przy ognisku najpierwotniejszej formy pieczywa, czyli podpłomyków.
Półgodzinna inscenizacja da widzom wyobrażenie o pracach oracza, siewcy, żniwiarza, młynarza i piekarza w czasach pradziejowych i w okresie II Rzeczypospolitej.
– W widowisku pojawią się także takie postacie, jak kupiec żydowski skupujący plony na pniu, dziad proszalny liczący na poczęstunek chlebem czy miasteczkowy piekarz. W ten sposób pokażemy dożynki jako spełnienie wielomiesięcznego, pracowitego oczekiwania na nasz chleb powszedni – opowiada dyr. Figiel.
Muzealnicy, członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Wsi Lubelskiej oraz młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 14 w Lublinie wystawią półgodzinny spektakl obrazujący wydarzenia z czterech pór roku. Będzie miał on oprawę muzyczną; zaprezentowane będą, zarówno utwory ludowe, jak i muzyka klasyczna.
Zakończenie obrzędu dożynkowego przewidziane jest o godz. 16. – Na podobne wydarzenie związane z kulturowym znaczeniem "chleba ubogich”, czyli ziemniaka i naszej chłopskiej kapusty zapraszamy także 29 września i 6 października – mówi Figiel.
Bilety do Muzeum Wsi Lubelskiej kosztują 12 zł (normalny) i 6 zł (ulgowy).
Program dożynek w skansenie:
• dożynkowa dziękczynna msza święta za plony w kościele z Matczyna (godz. 14)
• przejście orszaku dożynkowego pod dwór z Żyrzyna (godz. 14.50)
• inscenizacja prac związanych z uprawą ziemi i przetwarzaniem zboża w pradziejach i w okresie II Rzeczypospolitej (15.10)
• inscenizacja dożynek dworskich w majątkach na Sławinie, według tradycji miejsca lokalizacji
Muzeum Wsi Lubelskiej i w Guzówce koło Wysokiego (15.40).