Jak znaleźć czyjś grób i jak on wygląda? Wkrótce będzie można to sprawdzić przez Internet. Można też będzie sobie wydrukować mapkę z drogą dojścia od bramy do konkretnego grobu. Specjalny automat udzieli tych informacji także przy wejściu na cmentarz.
W październiku Ratusz uruchomi specjalną stronę internetową cmentarze.lublin.pl. I to właśnie na niej znajdzie się wyszukiwarka mogił osób pochowanych na cmentarzach przy Białej i na Majdanku.
Wystarczy wpisać choćby imię i szukać dalej, można wpisać imię i nazwisko, datę urodzenia lub śmierci czy wreszcie numer sektora. A wszystko to nie wychodząc z domu.
– Wyświetli się zdjęcie grobu, dzięki któremu będzie można go rozpoznać. Będzie też mapa z drogą dojścia, którą będzie można sobie wydrukować. Mapa wiernie oddaje wielkość, położenie grobów i odstępy między nimi, a nawet zieleń – wyjaśnia Bartłomiej Musialik z mikołowskiej firmy Art Look Gallery, która na zlecenie magistratu przygotowała bazę danych i wyszukiwarkę.
Najwięcej pracy było ze sfotografowaniem wszystkich grobów. Na Majdanku, który jest największą nekropolią na wschód od Wisły, jest ich 32,3 tys. Przy Białej prawie 2200.
– Zdjęcia robiło 15 osób. Były trzy takie sesje po 5 dni – mówi Musialik.
– Całe przedsięwzięcie kosztowało nas 61 tys. zł brutto – informuje Grzegorz Hunicz, dyrektor Wydziału Informatyki i Telekomunikacji w Urzędzie Miasta.
Baza danych ma być na bieżąco aktualizowana przez administrującą cmentarzami komunalnymi firmę Kom-Eko.
– Dzięki temu będziemy mieli też większą kontrolę nad pochówkami – przyznaje Tomasz Radzikowski, dyrektor odpowiedzialnego za nekropolie miejskiego Wydziału Gospodarki Komunalnej.
Takie same informacje będzie można uzyskać też w specjalnym elektronicznym kiosku, który zostanie zamontowany przy wejściu na cmentarz na Majdanku. Przy Białej takiego kiosku na razie nie będzie.