- Gdybym stanął pod tablicą i wygłosił nudny wykład, nikt by mnie nie chciał słuchać. A tak? Proszę zobaczyć co się dzieje - mówi Włodzimierz Gajda z Instytutu Matematyki i Informatyki KUL, który prowadził wczoraj pokaz możliwości robotów zbudowanych z... klocków LEGO. - To jest koparka z półtora tysiąca klocków. Buduje się ją dwa tygodnie - tłumaczył Gajda. - Jest fajna, bo ma własną skrzynię biegów. Dzięki komputerom możemy nią sterować w dowolny sposób.
Ciekawie było też w wypełnionej do ostatniego miejsca auli Wydziału Fizyki UMCS. Dzieci mogły tam puszczać bańki mydlane o średnicy pół metra, strzelać z wyrzutni magnetycznej do balonu i zobaczyć łódkę z napędem odrzutowym.
Centralnym punktem wczorajszego dnia był plac Marii Curie-Skłodowskiej. Naukowcy rozłożyli tam obserwatorium astronomiczne, gdzie można było zobaczyć, co w samo południe dzieje się... na Słońcu. A obok popatrzyć na zespół tańca antycznego i zjeść potrawę, którą jadano dwa tysiące lat temu. - Elity żywiły się pasztetem ze słowiczych języków - tłumaczy dr Dariusz Słapek z Zakładu Historii Starożytnej UMCS. - Biedniejsi jedli kaszę, fasolę i soczewicę. I właśnie to serwujemy gościom festiwalu.
Dziś jedzenia już nie będzie. Będą za to kolejne pokazy. Najwięcej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Będzie tam można zobaczyć m.in. jak działają stare kościelne organy, a także najnowocześniejsze mikroskopy. Dowiedzieć się, dlaczego do eksperymentów naukowych najczęściej używa się szczurów albo jak robi się badania sondażowe. Do tego warsztaty z rzeźbiarstwa i dyskusje o karze śmierci.
Naukowcy z Akademii Medycznej pokażą dziś wnętrze ludzkiego serca, a pracownicy Politechniki Lubelskiej opowiedzą o skutecznej ochronie środowiska. W Instytucie Agrofizyki PAN będzie można poznać zastosowanie światłowodów w badaniach gleby, w puławskim IUNG zobaczyć od środka stację meteorologiczną, a w Lublinie Archiwum Państwowe.
W Muzeum na Majdanku od dziś można oglądać wystawę "Żywe numery”, która pokazuje, jak naprawdę wyglądało życie w obozie koncentracyjnym.
Lubelski Festiwal Nauki potrwa do piątku.