Wpadliśmy w wir świątecznych przygotowań. Zaczęły się zakupy i gotowanie, bo niektóre potrawy chcemy przygotować wcześniej. Podpowiadamy, jak bezpiecznie gromadzić świąteczne zapasy.
Większość warzyw i owoców przechowuj w lodówce – poza tymi, które jeszcze dojrzewają, takimi jak banany, pomidory czy jabłka. Jeśli jednak chcesz trzymać je przez dłuższy okres, najlepszym miejscem będzie dolna szuflada lodówki. Warzyw zielonych nie przechowuj w folii: w warunkach beztlenowych wytwarzają niebezpieczne dla zdrowia azotyny.
Część warzyw i owoców (ziemniaki, kapusta, marchew, pietruszka, seler, por, jabłka, pomidory) może być przechowywana nawet do miesiąca, większość należy jednak spożyć w ciągu tygodnia (banany, gruszki).
Produkty mączno-zbożowe
Pieczywo z reguły nadaje się do spożycia przez bardzo krótki okres czasu ze względu na procesy czerstwienia i pleśnienia. Te pierwsze zachodzą głównie w niskich temperaturach (dlatego nie przechowuj pieczywa w lodówce). Z kolei do pleśnienia dochodzi w cieplejszych, beztlenowych warunkach (np. kiedy przechowujesz chleb w torebce foliowej). Najlepszym miejscem dla pieczywa będzie drewniany lub plastikowy chlebak zapewniający dostęp tlenu. Możesz korzystać również z toreb papierowych.
Chleb czy bułki, zamrożone w temperaturze –18 stopni C, mogą czekać nawet kilka miesięcy, zachowując wszystkie walory smakowe.
Surowe kiełbasy oraz parówki przechowujemy w lodówce w średniej temperaturze do 4 dni. Kiełbasy suche mogą w niej spędzić nawet miesiąc, choć często na ich powierzchni pojawi się białawy nalot, który najlepiej oczyścić przed spożyciem.
Umyte i dokładnie osuszone surowe mięsa możesz przechowywać nawet do 5–7 dni, jeśli skropisz je sokiem z cytryny lub zamarynujesz w zalewie octowej.
Mięso przeznaczone do zjedzenia w ciągu 2–3 dni należy trzymać na najniższej półce w lodówce, tuż nad szufladami – temperatura sięga tam jedynie 2–3 stopni C. Z kolei podzielone na niewielkie porcje i umieszczone w torebkach foliowych możesz przechowywać w zamrażarce ok. 2–3 miesięcy.
Potrawy gotowe
Raz przygotowany posiłek nie powinien pozostawać w temperaturze pokojowej dłużej niż 2 godziny. Później trzeba go umieścić w lodówce lub zamrozić. Pozostałe po posiłku resztki potraw przełóż do nowego, czystego pojemnika – nie trzymaj ich w garnku, w którym były przygotowywane. Raz przegotowanych potraw nie przechowuj dłużej niż 2–3 dni.
Jeśli zupę, kluski czy mięso zmierzasz zamrozić, całość najlepiej schłodzić najpierw w lodówce – w ten sposób zachowasz maksimum wartości odżywczych. Rozmrożone danie koniecznie zagotuj przed podaniem.