Tysiące zdjęć, setki nagrań dźwiękowych i dziesiątki multimedialnych prezentacji. Do tego mnóstwo opowieści i relacji. To i wiele innych atrakcji można znaleźć na portalu "Pamięć Lublina”, uruchomionym przez Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN.
Pomysł na stworzenie strony zrodził się w 2000 r.
Nad uruchomieniem strony pracowało kilkadziesiąt osób, głównie z Teatru NN. Organizatorzy zaprosili do współpracy Archiwum Państwowe w Lublinie, Bibliotekę im. H. Łopacińskiego, Bibliotekę UMCS, a nawet Radio Lublin.
- Dzięki współpracy tak wielu instytucji zebraliśmy ogromną bazę danych, z której teraz będzie mógł skorzystać każdy i to w dowolnym zakątku świata. Wystarczy kliknąć myszką - tłumaczy Pietrasiewicz.
Serwis jest podzielony na 15 dziedzin tematycznych. Składa się na nie m.in. 1,5 tys. dokładnie opisanych zdjęć, niezliczona wprost liczba dokumentów (wśród nich całe książki, stare plany i mapy), ponad 500 godzin historii mówionych, a nawet... internetowe radio. - Oprócz archiwalnych dokumentów prezentujemy prawdziwe, emocjonalne relacje wydarzeń sprzed lat - wyjaśnia dyrektor ośrodka.
- Podobnego, zakrojonego na taką skalę, portalu nie ma żadne inne miasto w Polsce - podkreśla Pietrasiewicz. - Z różnych zakątków kraju przychodzą do nas gratulacje, że udało nam się coś takiego stworzyć. Co ciekawe, piszą starsi ludzie, ale nie brakuje też maili od młodzieży. To bardzo cieszy.
Bo projekt ma być wykorzystywany także do kształcenia młodych ludzi. - W naszych szkołach brakuje zajęć, na których uczniowie mogliby poznać historię miasta, w którym mieszkają. M.in. dlatego, że nie ma odpowiednich pomocy naukowych - zauważa Pietrasiewicz. - Teraz nauczyciele będą mogli korzystać z zasobów portalu.
Twórcy strony rozważają nawet przygotowanie gotowych propozycji scenariuszy takich zajęć. Planów jest zresztą więcej. Administratorzy planują chociażby umieszczenie w serwisie filmów dokumentalnych. •