Dziś nowe Centrum Kultury po raz pierwszy zaprezentuje się mieszkańcom Lublina. Przebudowa dawnego klasztoru to jedna z największych inwestycji tego typu w ostatnich latach. Pochłonęła blisko 40 mln zł
Dzięki budowie nowej kondygnacji i wyburzeniu stropu, całkowicie zmieniła się sala widowiskowa. Obecnie mieści 187 zamiast 127 widzów. Sala Czarna to 51 miejsc i jest pod tym względem o połowę mniejsza niż przed laty. W CK powstało jednak sporo nowych przestrzeni.
Przykładem mogą być sala kinowa z 70 miejscami, czy Oratorium z widownią dla 60 osób
Z kolei Galeria Biała "urosła” z 54 mkw. aż do 600 metrów kwadratowych. Wystawy będzie można teraz podziwiać w nowoczesnym, przeszklonym wirydarzu. Gmach przy ul. Peowiaków zajmuje teraz cały szereg instytucji: Centrum Kultury, Biblioteka im. Hieronima Łopacińskiego, Ośrodek Rozdroża, Galeria Brut Art czy Kawiarnia/Księgarnia Szklarnia.
Przebudowa dawnego klasztoru trwała z przerwami przez ostatnie cztery lata. Była możliwa dzięki wsparciu z Unii Europejskiej. Projekt pochłonął ponad 38 mln, z czego 15 mln to wspólnotowa dotacja.
Historia Centrum Kultury w Lublinie
Siostry zakonne zajmowały się nie tylko modlitwą. Uruchomiły m.in. pensję dla dziewcząt. Młode przedstawicielki arystokracji uczyły się tam m.in. łaciny i języka francuskiego.
W pierwszej połowie XVIII w. drewniany klasztor spłonął. Odbudowa trwała do 1749 roku. W tych czasach powstały również kościół (obecna sala widowiskowa) oraz istniejąca do dziś kapliczka Chrystusa Frasobliwego. Z początkiem XIX w. budynek klasztoru zajęły wojska Księstwa Warszawskiego. Powstał tam szpital. Wojskowi władali budynkiem jeszcze przez prawie 150 lat. W latach 30. XIX w. kościół został przebudowany na cerkiew. Powstała wówczas wieża i kopuły na dachu. W latach 20. XX w. cerkiew została podzielona na dwie kondygnacje, by na jednej z nich urządzić kasyno.
Dawny klasztor pozostawał w rękach wojskowych do 1952 roku. Później został przekazany władzom miasta, które chciały rozebrać cały gmach. Udało się jednak tego uniknąć. W drugiej połowie XX w. kompleks przeszedł gruntowny remont i został przeznaczony na cele kulturalne.
Kompleks wizytek nie składał się jedynie z budynku. Przylegały do niego ogrody, rozciągające się od dzisiejszej ul. Chopina i Okopowej. Pod koniec XIX w. działał tam drewniany teatr letni. W 20-leciu międzywojennym teren ogrodów obejmował również miejsce, w którym stoi dziś gmach DOKP. Wówczas był tam stadion Lublinianki. Miał drewnianą, zadaszoną trybunę i mieścił nawet 3 tys. kibiców. Można tam było rozgrywać nie tylko mecze piłki nożnej. Sportowcy mieli do dyspozycji bieżnie, skocznie dla lekkoatletów i korty tenisowe.
Otwarcie Centrum Kultury w Lublinie
Dziś wieczorem CK zainauguruje działalność w odnowionej siedzibie. Imprezy z tym związane rozpoczną się o godzinie 19. Na początek zobaczymy film dokumentalny Rafaela Lewandowskiego, spektakl światło-dźwięk-obraz oraz film Andrzeja Mathiasza pt. "Magia kultury”. Projekcje odbędą się na placu przed CK. O 19 rozpocznie się także zwiedzanie budynku. Nie będzie to jednak zwykły spacer. Gości poprowadzą odbywające się w CK akcje artystyczne.
Na parterze zobaczymy m.in.: prezentację technik 3D mappingu, City Books – wystawę fotografii Macieja Rukasza i wystawę prac Dominiki Mendel – Art Brut. Twórcy przygotowali też akcję plastyczną "Najdłuższe zdanie świata”. W korytarzu prowadzącym od wejścia głównego do biblioteki na gości będą czekały instalacje plastyczne, pokazy multimedialne czy performance audiowizualny. Na patio Galerii Białej zagrają Karol Chinaski, Jan Half-Live Michalec i Doktor Szron – Patio Galerii Białej. Z kolei w galeryjnym korytarzu swoje atelier fotograficzne urządzi Marcin Sudziński.
Na piętrze na gości będą czekali artyści z Teatru MAAT Projekt, Lubelskiego Teatru Tańca i neTTheatre. Zobaczymy tam również kilka wystaw oraz krótkie formy filmowe, przygotowane przez Kinoteatr Projekt. To jedynie część atrakcji.
Kwadrans po godzinie 20 na scenie przed CK wystąpi zespół Tie Break z Michałem Urbaniakiem.