Chciałbym, żebyście na pielgrzymkowym szlaku czuli się wizytówką naszej diecezji - mówił abp. Józef Życiński do 3,5 tys. pielgrzymów, którzy wyruszyli z Lublina do Częstochowy. W ciągu 12 dni pątnicy mają do pokonania ponad 320 kilometrów.
Niektórzy zbierali się do tego latami. Jak choćby Elwira Jabłońska z Lublina, która idzie do Częstochowy pierwszy raz w życiu. - W końcu ta decyzja we mnie dojrzała. Chcę pójść do Matki Bożej i podziękować jej za wszystko. - Ja będę się modliła o pomyślność na maturze - wyjaśnia Marta Siemień, licealistka ze Świdnika. - A ja o zdrowie dla mojego chorego syna - dodaje Tadeusz Kamiński z Lublina, który idzie już po raz trzeci.
- Każdy z nas ma swoją intencję - podkreśla ks. Mirosław Ładniak, przewodnik lubelskiej pielgrzymki. - Ale wszyscy mamy też dwie intencje wspólne. Błagalną o wolność wyznawania wiary dla chrześcijan na całym świecie. I dziękczynną za pielgrzymkę Jana Pawła II do Lublina, w jej 20. rocznicę.
Hasło tegorocznej pielgrzymki to "Odkryć godność powołania”. - Na pielgrzymkowym szlaku pragniemy rozmawiać i odkrywać godność powołania, obecność Chrystusa w naszym życiu. Chcemy, żeby każdy dostrzegł to, co najpiękniejsze, co ma być fundamentem naszych życiowych planów - tłumaczył abp. Życiński.
Pątników będzie można obserwować w internecie. Lubelska pielgrzymka została zakwalifikowana do pilotażowego programu Wirtualnej Mapy Pielgrzymek. Zdjęcia, rozważania pielgrzymkowe oraz relacje uzupełniane na bieżąco wprost z trasy, można znaleźć na stronie internetowej www.pielgrzymka.lublin.pl.
Lubelska pielgrzymka wyruszyła jako ostatnia z naszego regionu. W środę wyszli pielgrzymi z Chełma i Białej Podlaskiej, a w czwartek z Zamościa. Wszyscy spotkają się 15 sierpnia w Częstochowie, gdzie razem z pątnikami z całej Polski wezmą udział w obchodach święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.