50 osób otrzymało stypendium Ministerstwa Zdrowia za znaczące osiągnięcia naukowe. Spośród innych uczelni w kraju, Uniwersytet Medyczny w Lublinie może pochwalić się największą liczbą stypendystów.
Na 50 przyznanych stypendiów, aż 13 trafiło do studentów kierunku lekarski z lubelskiego „Medyka”. We wtorek, wyróżnieni otrzymali listy gratulacyjne z rąk rektora uczelni.
- To stypendium jest wynikiem wielkiego zaangażowania. Nasi studenci zaczynają coraz szybciej wkraczać w życie kliniczne np. pracując na Klinicznym Oddziale Ratunkowym. Zawody medyczne wymagają tego niezwykłego zaangażowania oraz dbania o własny rozwój, aby móc jak najlepiej dbać o pacjentów. Jestem z was dumny, róbcie tak dalej i pokonujcie kolejne progi – mówił do stypendystów Wojciech Załuska, rektor UM w Lublinie.
Minister przyznaje stypendia za szczególne osiągnięcia m.in. autorstwo lub współautorstwo monografii czy artykułów naukowych, udział w projekcie badawczym czy uczestnictwo i występ podczas konferencji naukowych.
- Większość punktów otrzymałem za publikacje naukowe w czasopismach międzynarodowych, głównie z dziedziny neurochirurgii, która jest mam nadzieję moją przyszłą specjalizacją. Wiodące tematy moich ostatnich publikacji to zastosowanie komórek macierzystych w leczeniu uszkodzenia rdzenia kręgowego. To dość innowacyjna terapia, niestety nie dała ona zadowalających efektów, dlatego stosuje się metody wspomagające takie jak biodruk 3D. Ale wybiegamy daleko w przyszłość, bo na razie jest to w fazie badań przedklinicznych – opowiada Michał Szymoniuk, stypendysta z UM.
Każdy z wyróżnionych otrzymał od ministra maksymalnie 16 tys. złotych stypendium. Pieniądze można wydać na dowolny cel, dlatego część studentów chce je przeznaczyć na dalszy rozwój.
- Podczas studiów miałam okazję publikować prace naukowe. Ale też w ramach realizacji grantu ministerialnego prezentowałam prace na konferencjach zagranicznych. Działałam w kole przy Zakładzie Radiologii Zabiegowej oraz w kołach o tematyce ginekologicznej. Najbardziej interesują mnie metody leczenia niepłodności, ginekologia onkologiczna i to są dziedziny, którymi chciałabym się zajmować w przyszłości. Honorarium jest motywacją do działania i to również świetny początek drogi zawodowej – wspomina Sara Mobil, stypendystka z UM.
Oprócz Sary i Michała stypendium otrzymali również:
- Rekowska Anna
- Pustelniak Olga
- Lehman Natalia
- Rusinowska Barbara Maria
- Drelich Katarzyna
- Kozioł Ilona Zofia
- Kluz Natalia
- Flieger Michał
- Mikos Eryk
- Budzyńska Julia
- Kopystecka Agnieszka