Firma ubezpieczeniowa chce Ci wypłacić odszkodowanie zaniżone o VAT? Zgodnie z obowiązującym prawem, interpretacją rzecznika ubezpieczonych i orzecznictwem sądowym - masz prawo do wypłaty pełnego odszkodowania.
Po naszej czwartkowej publikacji w redakcji urywały się telefony takie jak ten. W artykule "Miałeś stłuczkę, walcz o VAT” opisaliśmy historię Artura Polaka z Lublina, który kilka miesięcy temu miał wypadek. Firma PZU obliczyła, że kierowcy należy się 2300 zł odszkodowania z polisy OC sprawcy.
- Ale okazało się, że firma chce mi wypłacić odszkodowanie pomniejszone o VAT - mówi pan Artur.
Wygrana pana Artura w sądzie jest prawie pewna - są orzeczenia Sądu Najwyższego nakazujące wypłacać ubezpieczenie wraz z podatkiem.
Napisz do Rzecznika Ubezpieczonych
Biuro Rzecznika Ubezpieczonych
Al. Jerozolimskie 44
00-024 Warszawa
Tam ekspert w zakresie ubezpieczeń radzi od poniedziałku do piątku pod nr tel. 0-22 333 73 28, w godz. 10-13 oraz 17-19.
Przykładowo skarga do rzecznika powinna zawierać:
- imię i nazwisko zgłaszającego skargę oraz jego adres
- adnotację: Na podstawie art. 90c, ust. 1, pkt 1 Ustawy z dnia o działalności ubezpieczeniowej
(Dz U z 1996 r., nr 11, poz. 62) zwracam się z prośbą o interwencję w sporze, jaki prowadzę z Towarzystwem Ubezpieczeniowym (i tu podaj nazwę). Nie zgadzam się z wysokością wypłaty odszkodowania, jakie należy mi się z tytułu (i tu wpisz co było powodem powstania szkody), ubezpieczonego w Towarzystwie Ubezpieczeniowym w ramach polisy (podać serię i nr polisy). Ewentualnie opisz okoliczności oraz swoje racje.
W związku z powyższym proszę o wyjaśnienie, czy decyzja Towarzystwa Ubezpieczeniowego była zasadna. Jeśli nie była, proszę o zwrócenie się przez Rzecznika Ubezpieczonych do Towarzystwa Ubezpieczeniowego (podać nazwę), o uwzględnienie moich roszczeń.
- załącz kopie dotychczasowej korespondencji z firmą ubezpieczeniową, w tym kopię umowy ubezpieczenia.
- podpisz się.
Idź do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
ul. Dolna 3 Maja 5, 20-079 Lublin
tel. (81) 532-35-31, 532-54-48
Powołaj się na prawo
• Masz argument w postaci wyroku Sądu Najwyższego (sygnatura SN III CZP 68/01) który stwierdził, że obowiązek wypłaty odszkodowania powstaje z chwilą wyrządzenia szkody i nie jest uzależniony od tego, czy poszkodowany dokonał naprawy albo czy w ogóle zamierza ją zrobić. Kalkulacja odszkodowania ustalana jest według cen części zamiennych i usług koniecznych do naprawy i obejmuje mieszczący się w tych ramach podatek VAT.
• W innym orzeczeniu (IV CKN 385/01) Sąd Najwyższy uznał, że bez względu na to, jak zostało naprawione uszkodzone auto, odszkodowania wypłacane przez zakłady ubezpieczeń z polisy OC sprawcy powinny zawierać podatek VAT.
• Możesz się też powołać na art. 361 § 1 kodeksu cywilnego, który mówi między innymi, że to wyłącznie wola poszkodowanego decyduje czy samochód będzie naprawiony, czy nie.