W czerwcu zostanie otwarta nowa trasa turystyczna – Szlak Wielokulturowy. To trzecia, po szlakach Jagiellońskim i Pamięci Żydów Lubelskich, taka atrakcja turystyczna w Lublinie.
Prace przy wytyczeniu Szlaku Wielokulturowego rozpoczęły się jesienią ubiegłego roku. – Lublin zapisał się piękną kartą, jako miejsce łączące narody i religie. To tu Wschód z Zachodem podały sobie rękę. Chcemy pokazać ten aspekt historii wszystkim turystom odwiedzającym nasze miasto – mówi Stanisław Turski, dyrektor Lubelskiego Ośrodka Informacji Turystycznej.
Trasa, której przejście obliczono na 3-4 godziny ma ok. 3 kilometrów długości i 12 przystanków. Przy każdym ma znaleźć się specjalna tablica z tekstem po polsku i angielsku. Szlak oznaczony będzie kolorem zielonym. – Trwają jeszcze prace przy opracowaniu przewodnika po nowym szlaku oraz tablic oznaczających poszczególne przystanki – wyjaśnia Krzysztof Wójcik, kierownik referatu do spraw turystyki i wypoczynku Wydziału Spraw Społecznych UM w Lublinie.
– Druk folderu powinien zakończyć się w ciągu dwóch tygodni – dodaje Turski.
Trasa będzie otwarta w czerwcu. – Możliwe, że będzie to połączone z obchodami 50. rocznicy utworzenia koła przewodników PTTK w Lublinie – zapowiada Turski.
Obchody rocznicowe mają odbyć się 28–30 czerwca. Będzie im towarzyszyć sesja naukowa „Lubelszczyzna – obszar przenikania kultur”. – Od razu można by zrobić szerszą prezentację nowej trasy dla przewodników z całego kraju, którzy przyjadą na sesję – podkreśla Bogdan Kotowski, wiceprezes miejskiego oddziału PTTK w Lublinie.
Koszt przygotowania trasy zamknie się kwota ok. 20 tys. zł.