Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

20 marca 2003 r.
17:51
Edytuj ten wpis

Chłopczyk czy dziewczynka?

0 0 A A

Lekarze na oddziałach położniczych nie mówią, że urodził się chłopiec bądź dziewczynka. Mówią, że urodziło się piękne, zdrowe dziecko. Niestety, stwierdzają, że w Polsce przychodzi na świat coraz mniej dzieci...

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

d
Król Henryk VIII miał sześć żon. Nie dlatego, żeby zaspokoić swoją chuć –kochanek mógł mieć pod dostatkiem – lecz, by zapewnić sobie następcę, a królestwu władcę. Kiedy królowa nie urodziła męskiego potomka, w kraju mógł zapanować chaos. Znane są tragiczne losy żon władców, które były bezpłodne lub rodziły tylko dziewczynki. W najlepszym wypadku były odsunięte od tronu, a wszystkie religie patrzyły łaskawym okiem na rozwód króla, gdyż uzasadniała to konieczność posiadania następcy.
Tak było w historii wielu państw. Prawo do tronu najczęściej dziedziczyło się po mieczu. Dziedzictwo po kądzieli należało do rzadkich. Dlatego, aby zapewnić sukcesję, władcom bardzo zależało na potomku płci męskiej, a jeszcze bardziej na kilku synach.
Podobnie zresztą było w przypadku dziedziczenia tytułu, nazwiska, majątku, a nawet gospodarstwa. W rodzinie syn był bardzo oczekiwany.
Przypuszczalnie tak było „od zawsze”, od czasów pierwotnych. To samiec zapewniał opiekę, polował, walczył w obronie swojego stada.
Później chęć posiadania syna wynikała z tego, że to właśnie syn przejmował schedę, rodowe nazwisko, był spadkobiercą ojca, któremu bardzo zależało na przekazaniu genów.
Żeby było zdrowe
– A przecież się mówi, że dla rodziców jest córka, syn jest dla świata – żartuje doktor Bożena Wawrzycka, ordynator traktu porodowego i położnictwa w Szpitalu Jana Bożego w Lublinie. – Z tego punktu widzenia bardziej pożądane powinny być córki. My nie mówimy, że urodził się chłopiec czy dziewczynka. Mówimy, że urodziło się piękne, zdrowe dziecko. Zauważamy, że przychodzi na świat coraz mniej dzieci. Jeśli rodzice decydują się na jedno, to na pewno akceptują jego płeć. Chłopcy są słabsi. Dziewczynki – wcześniaki mają większą szansę przeżycia. Można przypuszczać, że wśród poronionych w większości mogą być płody męskie.
Mama maleńkiej Patrycji Julii jest szczęśliwa.
– To nasze pierwsze dziecko. Mąż był obecny przy porodzie. Chcieliśmy córeczkę – mówi.
Leżąca obok kobieta urodziła synka.
– Już mam dwie córki i syna – mówi. – Cieszę się, że maleńki jest zdrowy. Jeszcze nie wiem, jak będzie miał na imię.
Co przyjdzie na świat?
– Matkom wystarczy do szczęścia, jeśli dziecko rodzi się zdrowe – mówią lekarze. – To ojcowie bywają niezadowoleni z płci, choć tego nie okazują. W każdym razie, nie tutaj.
Już starożytność znała magików prognozujących płeć nienarodzonego dziecka. Na pewno nie mieli łatwego życia. Jeśli wieścili dziewczynkę, spadał na nich gniew możnych. Jeśli syna, a... przyszła na świat córka – biada im.
W Średniowieczu nie było lepiej. Groził nie tylko gniew, lecz także stos za czary i ingerowanie w wolę bożą.
Kiedy będzie syn, kiedy córka
Starożytni Grecy, którzy – można tak powiedzieć – byli twórcami nowoczesnej medycyny, byli bezradni wobec problemu wyboru płci.
Parmenides z Elei (ok. 540 roku p.n.e.) uważał, że kobieta ma dwie macice. Jeśli małżeństwo chce mieć syna, żona podczas zbliżenia powinna leżeć na prawym boku tak, aby nasienie męża wlało się do prawej macicy z której rodzą się chłopcy.
Arystoteles uważał, że nasienie wytwarzane jest przez kobiety i przez mężczyzn i od przewagi któregoś z nich oraz od tzw. wigoru, czyli energii z jaką partner podejmował zbliżenie – zależy płeć. Miała na nią wpływ także pogoda. Otóż według jego spostrzeżeń większość chłopców rodziła się po zbliżeniu ich rodziców podczas północnego wiatru.
Średniowiecze, niestety, zupełnie nie sprzyjało rozwojowi medycyny. Ówcześni alchemicy raczej skupili się na poszukiwaniu kamienia filozoficznego i sposobów uzyskiwania złota, niż na obserwacji ludzkiego ciała i wszystkiego, co z nim związane. Płeć była wyrażeniem woli bożej i ingerencja w nią graniczyła z czarami, choć, oczywiście, takie próby podejmowano. Nie były one jednak oparte na empirii ani na próbie zrozumienia tego, co w przyrodzie i co z człowiekiem się dzieje.
Polecano zatem różne mieszanki i mikstury, których skład nawet w przybliżeniu nie miał nic wspólnego z zapłodnieniem i prognozowaniem płci. Coraz większą rolę odgrywała magia i Księżyc. Wypicie odpowiedniej mieszanki podczas pełni miało gwarantować wybraną płeć dziecka. Przeważnie syna.
Zabobony
Zabobon pokutował długo, a może gdzie niegdzie do dziś ma się dobrze.
W Szwecji przed ślubem przyszła panna młoda ponoć brała do łóżka małego chłopca, co miało jej zapewnić urodzenie syna. Na terenach germańskich mężczyzna, który chciał mieć pierworodnego, w noc poślubną kładł przy łóżku siekierę (!), w USA drwale wieszali po prawej stronie łóżka kalesony. Jeśli po lewej, to znaczy, że oczekiwali dziewczynki.
W XIX wieku panowała teoria, że siłą sugestii można „spowodować” wybraną płeć. W tym celu mężczyzna powinien wprowadzić żonę w stan bliski hipnozie i przekonywać ją sugestywnie, że urodzi syna. Generalnie uważano, że w czasie zbliżenia nie należy myśleć o czymś złym, bo miałoby to wpływ na charakter dziecka, a nawet kobieta mogłaby urodzić potworka.
Teorie, o których moglibyśmy powiedzieć „prawo – lewo”, głoszono także w XX wieku. Jeden z brytyjskich lekarzy twierdził, że komórka jajowa pochodząca z prawego jajnika jest „początkiem” chłopca, z lewego – dziewczynki.
Do dziś panuje przekonanie, że płeć dziecka zależy od tego który z małżonków jest silniejszy w związku. Jeśli dominuje kobieta – urodzi dziewczynkę, jeśli mężczyzna – będzie chłopiec.
Ostatecznie uciekano się do specjalnych diet, wróżb astrologicznych, guseł i przepowiedni.
Dziś lekarze są bardzo ostrożni. Obserwują pewne zjawiska i prawidłowości, jednak zaraz dodają: nauka tego nie potwierdza.

Pozostałe informacje

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Chełmiance bardzo zależało, żeby pozytywnym akcentem zakończyć 2024 rok. Gospodarze przede wszystkim chcieli się zrewanżować Starowi Starachowice za porażkę na inaugurację aż 1:5. Dodatkowo w sobotę biało-zieloni żegnali się ze swoim stadionem, który będzie teraz remontowany. Pożegnanie nie do końca się jednak udało. Mecz zakończył się remisem 1:1, a kibice mieli sporo pretensji do działaczy, że nie wszyscy weszli na trybuny.

Nagrodzeni uczniowie III edycji programu "Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie".

Nauka przez działanie. Startuje IV edycja programu „Aktywni Błękitni”

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ponownie zaprasza do udziału w ogólnopolskim programie „Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie”. Na uczestników czekają warsztaty, wycieczki - a dla najlepszych - konkursy z nagrodami.

Podlasie w końcówce jednak pokonało Świdniczankę

Szalona końcówka. Świdniczanka tylko przez 23 sekundy cieszyła się z remisu w derbach z Podlasiem

Po raz enty mają czego żałować piłkarze Świdniczanki. Po kwadransie meczu z Podlasiem mogli prowadzić 2:0, ale zmarnowali nawet rzut karny. Efekt? Po dramatycznej końcówce przegrali 1:2, a to była dla nich już szósta z rzędu porażka. Rywale z Białej Podlaskiej przełamali się za to na wyjazdach, bo wygrali drugie takie spotkanie w tym sezonie. Poprzednie 21 sierpnia w Chełmie.

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Już w najbliższy poniedziałek (25.11) UMCS wręczy tytuły doktora honoris causa Anne Applebaum, Agnieszce Holland i Oldze Tokarczuk. Wcześniej odbędzie się jednak pikieta środowisk, którym ta decyzja nie przypadła do gustu.

Krew na medal – zasłużeni dawcy zostali docenieni
ZDJĘCIA
galeria

Krew na medal – zasłużeni dawcy zostali docenieni

W tym roku oddali ponad 71 tys. donacji, zapewniając bezcenny ratunek dla chorych osób. Dzisiaj, Ci najbardziej zaangażowani krwiodawcy, zostali nagrodzeni.

Zatrzymany został 19-latek

„Funkcjonariusz Interpolu" wyłudził 200 tys. zł. W sprawie został zatrzymany 19-latek

69-latek miał pomóc w akcji zwalczania oszustów, ale niestety, sam padł ich ofiarą. W sprawie został zatrzymany młody mężczyzna z okolic Puław.

Trener Motoru Lublin: Piłkarze nie zakochali się w idei wyniku, tylko w idei pracy i procesu treningowego

Trener Motoru Lublin: Piłkarze nie zakochali się w idei wyniku, tylko w idei pracy i procesu treningowego

W piątkowy wieczór piłkarze Motoru cieszyli się z trzeciego zwycięstwa z rzędu. Tym razem pokonali na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1. Jak spotkanie oceniają trenerzy obu ekip?

Terytorialsi na miejscu powodzi - trwa walka z czasem
galeria

Terytorialsi na miejscu powodzi - trwa walka z czasem

150 lubelskich terytorialsów każdego dnia wspiera powodzian. Pracy nie brakuje, a akcja będzie prowadzona do odwołania.

Koalicja Obywatelska zdecydowała. Poznaliśmy kolejnego kandydata na prezydenta

Koalicja Obywatelska zdecydowała. Poznaliśmy kolejnego kandydata na prezydenta

Rafał Trzaskowski będzie reprezentował Koalicję Obywatelską w wyborach na prezydenta w przyszłym roku. Zdecydowanie pokonał swojego politycznego kolegę.

Sylwia Matuszczyk (z piłką) zaliczy kolejny wielki turniej

Reprezentacja Polski piłkarek ręcznych rozegra ostatnie sparingi przed mistrzostwami Europy

Na ostatniego przeciwnika przed startem imprezy, która zadecyduje o przyszłości Arne Senstada wybrano Szwecję. Mecz z drużyną Trzech Koron odbędą się w sobotę Ystad i w niedzielę w Lund.

Coraz bliżej święta… zrobiłeś już ciasto na piernik?
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Coraz bliżej święta… zrobiłeś już ciasto na piernik?

Wprawdzie do świąt Bożego Narodzenia pozostał jeszcze miesiąc, ale to ostatni dzwonek, by przygotować najpopularniejsze świąteczne ciasto – piernik oraz pyszne pierniczki.

Pląsy w Trzydziestce
foto
galeria

Pląsy w Trzydziestce

Popularna trzydziestka, co weekend przyciąga tłumy spragnionych dobrej muzyki i zabawy. Impreza odbywa się na trzech parkietach. Jeśli chcecie poczuć atmosferę klubu 30, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawi Lublin!

Promują sztuki piękne w regionie, teraz obchodzą jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Promują sztuki piękne w regionie, teraz obchodzą jubileusz

Lubelskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych obchodziło swoje 60-lecie w wyjątkowy sposób. W piątek, 22 listopada, w Galerii TPSP „Przy Bramie” odbyła się jubileuszowa wystawa, która zgromadziła członków i sympatyków towarzystwa, artystów oraz mieszkańców Lublina.

Paweł Żyra i jego koledzy w sobotę zagrają u siebie z GKS Tychy

Górnik Łęczna kontra GKS Tychy czyli pojedynek specjalistów od remisów

Górnik Łęczna rozpoczyna ostatnią serie gier w tym roku kalendarzowym. Po w rozgrywkach spowodowaną meczami reprezentacji narodowych zielono-czarni podejmą w sobotę na swoim stadionie GKS Tychy. Początek meczu zaplanowano na godzinę 17.30

Różowe skrzyneczki pojawiły się na UP

Różowe skrzyneczki pojawiły się na UP

To forma wsparcia przede wszystkim dla osób w trudnej sytuacji materialnej. Każdy może skorzystać i każdy może pomóc.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium