Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

9 marca 2006 r.
10:21
Edytuj ten wpis

Ile kosztowało życie i beczka śledzi

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas
0 0 A A

Co jadł statystyczny Kowalski w XVI wieku i ile to miało kalorii
Chleb żytni - 920 gramów (2 134 kalorii)
Pieczywo pszenne - 22 gramy (53)
Kasza jęczmienna - 16 (54)
Kasza jaglana - 17 (60)
Kasza tatarczana - 15 (53)
Groch - 46 (160)
Piwo - 1200 (504)
Mięso - 20 (34)
Ryby - 4 (6)
Połcie wieprzowe - 30 (160)
Sadło - 3 (25)
Olej - 5 (45)
Masło - 4 (30)
Ser - 10 (15)

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Żyć nie umierać - mógł krzyknąć Jan Kochanowski, ocierając wąsy z piwa w jednej z karczm w Lublinie. W naszym mieście piwo było o wiele tańsze niż w Warszawie, Krakowie czy Lwowie
Znamienity poeta w Lublinie bywał wielokrotnie. Pewnie gościł w gospodach, bo lubił piwo, a ceny w naszym mieście były przystępne. Za litr piwa poeta musiał wysupłać przeciętnie dwa denary. W Krakowie trzy, we Lwowie cztery, a w Warszawie już pięć denarów za duży dzban. Dla porównania: żeby mieć w Krakowie pieniądze na litr śledzi, Kochanowski musiałby zrezygnować z ośmiu litrów piwa. 60 jajek było już warte 18 litrów chmielowego napoju. Ile poeta zarabiał, nie wiemy. Wiemy za to, że lubelski robotnik niewykwalifikowany miał 50 denarów za dzień pracy. To było nieco więcej niż we Lwowe czy Krakowie, a sporo więcej niż w stolicy. Tak przynajmniej było w XVI wieku.

Podróż ze statystyką
Nie trzeba mieć wehikułu czasu, żeby sprawdzić ile kosztowało piwo, śledzie i jajka w XVI-
wiecznym Lublinie. Właśnie ukazał się drugi tom "Historii Polski w liczbach”, wydany staraniem Głównego Urzędu Statystycznego, a poświęcony gospodarce. Dzięki mrówczej pracy historyków dostaliśmy do ręki gruby tom z frapującymi informacjami o życiu naszych przodków.
Wracając do Kochanowskiego: gdy chciał kupić buty, musiał w Krakowie położyć na ladzie 288 denarów (dla przypomnienia - to 96 litrów piwa), a we Lwowie aż 450 denarów. Za nieco ponad pół metra cienkiego sukna holenderskiego lub angielskiego zwanego falendyszem, trzeba było zapłacić we Lwowie 1620 denarów.
Załóżmy, że poeta chciałby postawić w Lublinie dom. Tysiąc cegieł to wydatek ok. 1080 - 1620 denarów. Za 60 bretnali, czyli długich gwoździ, płaciło się w Lublinie 52 denary.
Podróże też nie były tanie. Wyprawa z Lublina do Krakowa kosztowała (w przeliczeniu na jednego konia) 1890 denarów. Trzeba też pamiętać, że w 1570 roku w województwie krakowskim tylko niespełna połowa dróg była zdatna do użycia - reszta była zła, ciasna lub po prostu zatopiona.

Spiżarnie ze swastyką
Zupełnie inaczej żyło się w Lublinie kilkaset lat później, kiedy miasto dusiło się pod niemiecką okupacją. W stolicy dystryktu lubelskiego rozgościli się szefowie SS i hitlerowskiej administracji. Dowódca SS Odilo Globocnik, który odpowiada za śmierć 1,5 mln osób, oddawał się grze w kręgle w budynku przy ul. Wieniawskiej. W 1940 roku powstała niemiecka dzielnica między ulicami Ogrodową, Ewangelicka, Jasną, Leszczyńskiego i Czechowską. Okupant wprowadził racjonowanie żywności.
Zajrzyjmy do niemieckich i polskich spiżarni. - Trzy i pół bochenka chleba, 600 g mięsa, 300 g masła i innych tłuszczów, 300 g cukru, 200 g marmolady i trzy jajka - taka była tygodniowa norma przydziału żywności dla Niemców w październiku 1942 roku. Dorośli Polacy mogli liczyć na niecałe dwa bochenki chleba, do 105 g mięsa, 50 g cukru, 60 g marmolady, jajek i masła nie dostawali wcale. Bardzo ciężko pracujący mieli racje większe o kilkanaście procent (przysługiwało im np. dodatkowo pięć jajek na cztery tygodnie).

Serek wiejski na dzień
Ludzie mieszkający w żydowskim getcie u stóp lubelskiego zamku nie mieli prawa do życia. Widać to również w suchych zestawieniach w tabelach "Historii Polski w liczbach”. Autorzy sprawdzali, jaką wartość odżywczą miały przydziały żywności dla Niemców, Polaków i Żydów. Liga Narodów ustaliła, że człowiek powinien dziennie dostarczyć organizmowi przynajmniej 2400 kalorii. Polacy dostawali zaledwie 31 proc. wymaganej liczby kalorii. Włosy stają, kiedy czytamy, jaką wartość odżywczą miały przydziały dla Żydów: 184 kalorie, czyli 7,7 procent minimum obliczonego przez ekspertów Ligi Narodów.
Kto miał pieniądze mógł kupować żywność na czarnym rynku. Ryzykował głową, a wydawał fortunę. Chleb w 1944 roku według cen urzędowych był prawie dwa razy droższy niż przed wojną, a kupowany nielegalnie aż o 21 razy przebijał cenę z 1937 r. Z mąką i mięsem wołowym było jeszcze gorzej. Ale handlarze żądali najwięcej za wieprzowinę - 58 razy tyle, co przed okupacją.


"Historię Polski w liczbach” t. I i II dostaliśmy dzięki uprzejmości Urzędu Statystycznego w Lublinie. Oba tomy są dostępne w informatorium USL przy ul. Leszczyńskiego 48.

Pozostałe informacje

Podlasie w końcówce jednak pokonało Świdniczankę

Szalona końcówka. Świdniczanka tylko przez 23 sekundy cieszyła się z remisu w derbach z Podlasiem

Po raz enty mają czego żałować piłkarze Świdniczanki. Po kwadransie meczu z Podlasiem mogli prowadzić 2:0, ale zmarnowali nawet rzut karny. Efekt? Po dramatycznej końcówce przegrali 1:2, a to była dla nich już szósta z rzędu porażka. Rywale z Białej Podlaskiej przełamali się za to na wyjazdach, bo wygrali drugie takie spotkanie w tym sezonie. Poprzednie 21 sierpnia w Chełmie.

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Już w najbliższy poniedziałek (25.11) UMCS wręczy tytuły doktora honoris causa Anne Applebaum, Agnieszce Holland i Oldze Tokarczuk. Wcześniej odbędzie się jednak pikieta środowisk, którym ta decyzja nie przypadła do gustu.

Krew na medal – zasłużeni dawcy zostali docenieni
ZDJĘCIA
galeria

Krew na medal – zasłużeni dawcy zostali docenieni

W tym roku oddali ponad 71 tys. donacji, zapewniając bezcenny ratunek dla chorych osób. Dzisiaj, Ci najbardziej zaangażowani krwiodawcy, zostali nagrodzeni.

Zatrzymany został 19-latek

„Funkcjonariusz Interpolu" wyłudził 200 tys. zł. W sprawie został zatrzymany 19-latek

69-latek miał pomóc w akcji zwalczania oszustów, ale niestety, sam padł ich ofiarą. W sprawie został zatrzymany młody mężczyzna z okolic Puław.

Trener Motoru Lublin: Piłkarze nie zakochali się w idei wyniku, tylko w idei pracy i procesu treningowego

Trener Motoru Lublin: Piłkarze nie zakochali się w idei wyniku, tylko w idei pracy i procesu treningowego

W piątkowy wieczór piłkarze Motoru cieszyli się z trzeciego zwycięstwa z rzędu. Tym razem pokonali na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1. Jak spotkanie oceniają trenerzy obu ekip?

Terytorialsi na miejscu powodzi - trwa walka z czasem
galeria

Terytorialsi na miejscu powodzi - trwa walka z czasem

150 lubelskich terytorialsów każdego dnia wspiera powodzian. Pracy nie brakuje, a akcja będzie prowadzona do odwołania.

Koalicja Obywatelska zdecydowała. Poznaliśmy kolejnego kandydata na prezydenta

Koalicja Obywatelska zdecydowała. Poznaliśmy kolejnego kandydata na prezydenta

Rafał Trzaskowski będzie reprezentował Koalicję Obywatelską w wyborach na prezydenta w przyszłym roku. Zdecydowanie pokonał swojego politycznego kolegę.

Sylwia Matuszczyk (z piłką) zaliczy kolejny wielki turniej

Reprezentacja Polski piłkarek ręcznych rozegra ostatnie sparingi przed mistrzostwami Europy

Na ostatniego przeciwnika przed startem imprezy, która zadecyduje o przyszłości Arne Senstada wybrano Szwecję. Mecz z drużyną Trzech Koron odbędą się w sobotę Ystad i w niedzielę w Lund.

Coraz bliżej święta… zrobiłeś już ciasto na piernik?
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Coraz bliżej święta… zrobiłeś już ciasto na piernik?

Wprawdzie do świąt Bożego Narodzenia pozostał jeszcze miesiąc, ale to ostatni dzwonek, by przygotować najpopularniejsze świąteczne ciasto – piernik oraz pyszne pierniczki.

Pląsy w Trzydziestce
foto
galeria

Pląsy w Trzydziestce

Popularna trzydziestka, co weekend przyciąga tłumy spragnionych dobrej muzyki i zabawy. Impreza odbywa się na trzech parkietach. Jeśli chcecie poczuć atmosferę klubu 30, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawi Lublin!

Promują sztuki piękne w regionie, teraz obchodzą jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Promują sztuki piękne w regionie, teraz obchodzą jubileusz

Lubelskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych obchodziło swoje 60-lecie w wyjątkowy sposób. W piątek, 22 listopada, w Galerii TPSP „Przy Bramie” odbyła się jubileuszowa wystawa, która zgromadziła członków i sympatyków towarzystwa, artystów oraz mieszkańców Lublina.

Paweł Żyra i jego koledzy w sobotę zagrają u siebie z GKS Tychy

Górnik Łęczna kontra GKS Tychy czyli pojedynek specjalistów od remisów

Górnik Łęczna rozpoczyna ostatnią serie gier w tym roku kalendarzowym. Po w rozgrywkach spowodowaną meczami reprezentacji narodowych zielono-czarni podejmą w sobotę na swoim stadionie GKS Tychy. Początek meczu zaplanowano na godzinę 17.30

Różowe skrzyneczki pojawiły się na UP

Różowe skrzyneczki pojawiły się na UP

To forma wsparcia przede wszystkim dla osób w trudnej sytuacji materialnej. Każdy może skorzystać i każdy może pomóc.

Aleksandra Stanacev to jedna z liderek Polskiego Cukru AZS UMCS

Polski Cukier AZS UMCS kontra Ślęza Wrocław. Wrogiem może być zmęczenie

W sobotę Polski Cukier AZS UMCS Lublin zagra we Wrocławiu z miejscową Ślęzą. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16, a transmisję będzie można obejrzeć na portalu emocje.tv.

Laureaci czołowych pozycji w tegorocznej edycji rankingu „Liderzy Zarządzania” podczas gali ogłoszenia wyników. Odbyła się w czwartek w łódzkim Teatrze Scena Monopolis

Ranking najlepiej zarządzanych szpitali. W czołówce placówki z naszego regionu

Szpitale z Zamościa, Puław, Łęcznej i Radecznicy znalazły się wśród wyróżnionych w tegorocznej edycji rankingu Liderzy Zarządzania organizowanym przez BFF Banking Group.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium