Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

15 marca 2007 r.
16:34
Edytuj ten wpis

Ile zarobiliśmy na F-16

0 0 A A

Miała być fabryka światłowodów, stadiony sportowe w każdej wiosce i produkcja biopaliw na cały świat.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Lubelszczyzna miała rozkwitnąć na offsetowych milionach dolarów, które w zamian za zakup samolotów F-16 obiecał nam amerykański rząd. Samoloty - po głośnych awariach - w końcu do Polski doleciały. A co wyszło z offsetu? Wygląda na to, że wielkie nic.

Lubelscy przedsiębiorcy nie zamierzali przejść obojętnie obok milionów dolarów, które Amerykanie mieli zainwestować w naszą gospodarkę. A jeszcze do składania projektów offsetowych zachęcali wszyscy naokoło; począwszy od ministra gospodarki, a skończywszy na lokalnych urzędnikach. Wystarczyło tylko mieć pomysł na biznes, umiejętnie go zaprezentować i znaleźć zachodniego partnera.

Chrapka na dolary

Do boju ruszyło kilkadziesiąt firm z naszego regionu. Do nich dołączyły lubelskie uczelnie, które zobaczyły szansę na rynkowe wykorzystanie nowoczesnych technologii. UMCS przygotował trzy projekty, z których jeden - na budowę fabryki włókien światłowodowych IV generacji - miał być lubelskim czarnym koniem.
- Liczymy, że coś dobrego i pożytecznego wyniknie z tego dla regionu - mówił Andrzej Bobyk z UMCS.
Sipma przygotowała aż dziesięć projektów: od zaawansowanych technologicznie rozwiązań po projekty związane z nowoczesną produkcją. Dwa projekty przygotowała Akademia Rolnicza. Mniejsze firmy zawiązywały konsorcja i także składały wnioski. Na budowę zakładu utylizacji, produkcję biopaliw, budowę obiektów sportowych...
Do Komitetu Badań Naukowych wpłynęło kilkadziesiąt ofert z naszego regionu. Ostatecznie na liście 44 tzw. zobowiązań offsetowych przyjętych do realizacji przez Amerykanów znalazło się siedem projektów z województwa lubelskiego. Cztery spośród nich to projekty dla przemysłu zbrojeniowego przygotowane przez PZL Świdnik. Kolejne trzy objęły strefę cywilną i należały do Sipmy, Caterpillar Poland z Janowa Lubelskiego oraz Fabryki Maszyn z Janowa Lubelskiego.

Dobre początki

Nie wszyscy, którzy załapali się na listę, przystąpili do offsetu. Fabryka Maszyn z Janowa Lubelskiego, która miała sprzedawać komponenty maszyn do robót ziemnych, ostatecznie nie podpisała umowy z zachodnim partnerem. Oferty offsetowe PZL Świdnik także nie weszły do realizacji. - I to nie z naszej winy - podkreśla Jan Mazur, rzecznik PZL. - Warunki proponowane nam przez naszych partnerów były nie przyjęcia i znacznie różniły się od tych, które uzgadnialiśmy wcześniej. Były dla nas zwyczajnie nieopłacalne.
Do realizacji offsetu przystąpiły tylko dwie firmy z Lubelszczyzny: Sipma i Caterpillar Poland. Jedynie im udało się znaleźć zagranicznego partnera i zawrzeć z nim kontrakt.
- 20 lutego 2004 roku podpisaliśmy umowę z naszym angielskim partnerem, firmą Royston, wskazaną przez Lockhead Martin. Zaraz potem rozpoczęliśmy produkcję części podzespołów do maszyn budowlanych - opowiada Jerzy Czop, dyrektor marketingu w Sipmie.
Do końca 2013 Sipma miała dostać z Roystona 10 mln USD za wyprodukowane i sprzedane podzespoły. W pierwszym roku współpracy do spółki wpłynęło... ponad 300 tys. dolarów. Na 2005 rok szefowie spółki Sipmy planowali obrót na poziomie 1 mln USD. Ale w połowie roku, gdy obrót przekroczył 400 tys. zł współpraca nagle została przerwana.
- Dowiedzieliśmy się, że Royston przeszedł restrukturyzację - wyjaśnia Czop. - Nowi szefowie podjęli decyzję o zaniechaniu produkcji urządzeń w ramach offsetu.

To już koniec

Zamiast obiecanych 10 mln USD do Sipmy wpłynął ok. 1 mln USD.
- Dobre i to. Byliśmy jedyną spółką z branży rolniczej, która przystąpiła do realizacji offsetu. Przez dwa lata zainwestowaliśmy w nowoczesne technologie, wiele nauczyliśmy się od Roystona - podsumowuje Czop. - Offset przyniósł nam naprawdę wiele korzyści pozafinansowych. Wielka szkoda, że nie mogliśmy go dokończyć.
Szansy nawet na rozpoczęcie nie miały za to Lubelskie Fabryki Wag, które już w drugiej turze złożyły swoje projekty. Jeden z nich dotyczył produkcji nowego typu wag. Drugi: produkcji przetworników tensometrycznych.
- Byliśmy na liście rezerwowej, ale nie znaleźliśmy zagranicznego partnera - tłumaczy Marek Wagner, prezes Lubelskiej Fabryki Wag. - Nie ukrywam, że nikt nam też w tym nie pomógł. Szkoda. Jeszcze cztery lata temu wiele się mówiło o offsecie. Apetyty były ogromne. Potem wszystko ucichło. Ciekawe, ile z tych obiecanych milionów trafiło na Lubelszczyznę. I ile firm na tym zarabia.
Im się udało
- Na Lubelszczyźnie realizowane jest obecnie tylko jedno zobowiązanie offsetowe - rozwiewa złudzenia Aleksandra Dyka, naczelnik Wydziału Analiz i Monitorowania Projektów Offsetowych w Ministerstwie Gospodarki. - Jego łączna wartość to 200 mln USD, okres realizacji do 2013 roku.
Tak udało się firmie Caterpillar Poland z Janowa Lubelskiego, należącej do grupy największych światowych producentów sprzętu budowlanego.
- W ramach projektu offsetowego eksportujemy części do maszyn budowlanych - wyjaśnia Tomasz Karczmarski, dyrektor logistyki spółki. - A partnera znaleźliśmy w obrębie grupy Caterpillar.
Karczmarski podkreśla, że komponenty firma kupuje przede wszystkim u polskich dostawców. Dzięki kontraktowi z offsetowymi partnerami w spółce o prawie połowę wzrosło zatrudnienie (dziś pracuje tu ponad 300 osób) i znacznie zwiększyły się obroty. - Jesteśmy zadowoleni z offsetu - mówi krótko Karczmarski.

Amerykański interes

- Na koniec 2006 roku podsumowaliśmy pierwsze trzy lata realizacji zobowiązań offsetowych - mówi Aleksandra Dyka. - I trzeba przyznać, że jest dobrze, lepiej niż mogliśmy się spodziewać.
Dyka wylicza: Do końca 2006 roku Amerykanie zainwestowali w Polsce w ramach offsetu 3,9 mld zł, z czego 2,8 mld w sferze cywilnej.
- A że na Lubelszczyźnie tylko jedna firma realizuje offset? Są regiony, gdzie jest jeszcze gorzej. Na przykład na Podlasiu nie jest realizowany ani jeden projekt. Oczywiście, wszyscy byśmy sobie życzyli, żeby pieniądze z offsetu trafiły do regionów najbiedniejszych, o największym bezrobociu, ale rzeczywistość jest dużo bardziej skomplikowana. Zobowiązanie offsetowe musi być biznesem dla obu stron, zarówno polskiej, jak i amerykańskiej. I to jest w tym wszystkim najważniejsze.

Pozostałe informacje

Lewart zakończył 2024 rok porażką

KS Wiązownica pokonał Lewart Lubartów w meczu o sześć punktów

Na koniec 2024 roku i na początek rundy wiosennej Lewart zagrał bardzo ważne spotkanie w Wiązownicy. Przed pierwszym gwizdkiem obie ekipy w tabeli dzieliło pięć punktów. Beniaminek z Lubartowa miał szansę, żeby znacznie ten dystans zmniejszyć. Niestety, goście przegrali 0:2. A to oznacza, że przerwę w rozgrywkach przezimują na przedostatnim miejscu.

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?
wybory prezydenckie

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?

Radosław Sikorski w starciu z Rafałem Trzaskowskim, tym żyła polska scena polityczna od kilku dni. Dzisiaj to, kto będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta RP jest już jasne. Co o wyborze prezydenta Warszawy na kandydata myślą politycy z naszego regionu?

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Po blisko dwóch tygodniach przerwy Wisła Puławy wróciła do walki o punkty. Jednak w ostatnim w 2024 roku na swoim stadionie podopieczni trenera Macieja Tokarczyka nie dali swoim kibicom powodów do radości. Marcin Stromecki i spółka przegrali aż 0:4

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Chełmiance bardzo zależało, żeby pozytywnym akcentem zakończyć 2024 rok. Gospodarze przede wszystkim chcieli się zrewanżować Starowi Starachowice za porażkę na inaugurację aż 1:5. Dodatkowo w sobotę biało-zieloni żegnali się ze swoim stadionem, który będzie teraz remontowany. Pożegnanie nie do końca się jednak udało. Mecz zakończył się remisem 1:1, a kibice mieli sporo pretensji do działaczy, że nie wszyscy weszli na trybuny.

Nagrodzeni uczniowie III edycji programu "Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie".

Nauka przez działanie. Startuje IV edycja programu „Aktywni Błękitni”

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ponownie zaprasza do udziału w ogólnopolskim programie „Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie”. Na uczestników czekają warsztaty, wycieczki - a dla najlepszych - konkursy z nagrodami.

Podlasie w końcówce jednak pokonało Świdniczankę

Szalona końcówka. Świdniczanka tylko przez 23 sekundy cieszyła się z remisu w derbach z Podlasiem

Po raz enty mają czego żałować piłkarze Świdniczanki. Po kwadransie meczu z Podlasiem mogli prowadzić 2:0, ale zmarnowali nawet rzut karny. Efekt? Po dramatycznej końcówce przegrali 1:2, a to była dla nich już szósta z rzędu porażka. Rywale z Białej Podlaskiej przełamali się za to na wyjazdach, bo wygrali drugie takie spotkanie w tym sezonie. Poprzednie 21 sierpnia w Chełmie.

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Już w najbliższy poniedziałek (25.11) UMCS wręczy tytuły doktora honoris causa Anne Applebaum, Agnieszce Holland i Oldze Tokarczuk. Wcześniej odbędzie się jednak pikieta środowisk, którym ta decyzja nie przypadła do gustu.

Krew na medal – zasłużeni dawcy zostali docenieni
ZDJĘCIA
galeria

Krew na medal – zasłużeni dawcy zostali docenieni

W tym roku oddali ponad 71 tys. donacji, zapewniając bezcenny ratunek dla chorych osób. Dzisiaj, Ci najbardziej zaangażowani krwiodawcy, zostali nagrodzeni.

Zatrzymany został 19-latek

„Funkcjonariusz Interpolu" wyłudził 200 tys. zł. W sprawie został zatrzymany 19-latek

69-latek miał pomóc w akcji zwalczania oszustów, ale niestety, sam padł ich ofiarą. W sprawie został zatrzymany młody mężczyzna z okolic Puław.

Trener Motoru Lublin: Piłkarze nie zakochali się w idei wyniku, tylko w idei pracy i procesu treningowego

Trener Motoru Lublin: Piłkarze nie zakochali się w idei wyniku, tylko w idei pracy i procesu treningowego

W piątkowy wieczór piłkarze Motoru cieszyli się z trzeciego zwycięstwa z rzędu. Tym razem pokonali na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1. Jak spotkanie oceniają trenerzy obu ekip?

Terytorialsi na miejscu powodzi - trwa walka z czasem
galeria

Terytorialsi na miejscu powodzi - trwa walka z czasem

150 lubelskich terytorialsów każdego dnia wspiera powodzian. Pracy nie brakuje, a akcja będzie prowadzona do odwołania.

Koalicja Obywatelska zdecydowała. Poznaliśmy kolejnego kandydata na prezydenta

Koalicja Obywatelska zdecydowała. Poznaliśmy kolejnego kandydata na prezydenta

Rafał Trzaskowski będzie reprezentował Koalicję Obywatelską w wyborach na prezydenta w przyszłym roku. Zdecydowanie pokonał swojego politycznego kolegę.

Sylwia Matuszczyk (z piłką) zaliczy kolejny wielki turniej

Reprezentacja Polski piłkarek ręcznych rozegra ostatnie sparingi przed mistrzostwami Europy

Na ostatniego przeciwnika przed startem imprezy, która zadecyduje o przyszłości Arne Senstada wybrano Szwecję. Mecz z drużyną Trzech Koron odbędą się w sobotę Ystad i w niedzielę w Lund.

Coraz bliżej święta… zrobiłeś już ciasto na piernik?
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Coraz bliżej święta… zrobiłeś już ciasto na piernik?

Wprawdzie do świąt Bożego Narodzenia pozostał jeszcze miesiąc, ale to ostatni dzwonek, by przygotować najpopularniejsze świąteczne ciasto – piernik oraz pyszne pierniczki.

Pląsy w Trzydziestce
foto
galeria

Pląsy w Trzydziestce

Popularna trzydziestka, co weekend przyciąga tłumy spragnionych dobrej muzyki i zabawy. Impreza odbywa się na trzech parkietach. Jeśli chcecie poczuć atmosferę klubu 30, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawi Lublin!

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium