Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

2 sierpnia 2007 r.
17:33
Edytuj ten wpis

Trochę truskawki, trochę poziomki

0 0 A A

Są duże jak truskawki. Smakują jak poziomki. Wyglądają jak... truskawkopoziomki. Rośliny stworzone przez naukowców Lublina w tym roku wydały pierwsze owoce.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Pomysł był prosty: - Chcieliśmy stworzyć owoce, które łączyłyby najlepsze cechy dwóch gatunków: wielkość i trwałość truskawki ze smakiem i aromatem poziomki - mówi dr Ewa Dziadczyk z Zakładu Anatomii i Cytologii Roślin Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UMCS.

Jak to się robi

Prace nad "truskawkopoziomką” na ruszyły trzy lata temu. Podjęli się tego biolodzy z UMCS we współpracy z Katedrą Genetyki lubelskiej Akademii Rolniczej.
- Uzyskanie mieszańców międzygatunkowych jest trudne. Dużo łatwiej krzyżować różne odmiany truskawek już istniejących - przyznaje dr Ewa Dziadczyk.
To co do tej pory kończyło się klapą się w laboratoriach na całym świecie prawdopodobnie udało się w Lublinie. Jak?
Najpierw naukowcy zapylili kwiaty truskawki pyłkiem leśnej poziomki. Uzyskali w ten sposób nasiona mieszańców o zmienionym genomie. Ale to dopiero półmetek eksperymentu. Pojedyncze komórki mieszańców trzeba było namnożyć w kulturach in vitro. W ten sposób biolodzy otrzymali materiał do dalszych badań.
Z komórek namnożonych na hodowlach tkankowych w sterylnych laboratoryjnych warunkach wykształciły się rośliny łączące w sobie cechy obu gatunków. Sukces? Jeszcze niepełny. Roślinki rosły w szklanych próbówkach, nawet kwitły, ale nie owocowały. Żeby to się stało musiały opuścić cieplarniane warunki laboratorium. Po kilku miesiącach życia trafiły na pola doświadczalne AR na lubelskim Felinie. To był końcowy sprawdzian dla eksperymentu. Jeśli wiosną wydadzą owoce, to będzie oznaczać, że się udało. Naukowcom nie pozostało nic innego jak czekać ...i trzymać kciuki.

Czekając na owoc

- Poziomka ma bardzo małe owoce, co bardzo utrudnia jej zbiór. I są one delikatne, co sprawia wiele problemów w transporcie. Z kolei truskawka nie jest tak smaczna i aromatyczna - dr Dziadczyk marzyły się owoce, których do tej pory nie udało się nikomu uzyskać.
Stworzone w wyniku doświadczenia rośliny w laboratorium rosły jak na drożdżach. Z wyglądu przypominały trochę krzaczki poziomki, trochę truskawki. Lekko wydłużone liście dawały nadzieję. A nuż się udało?
Przesadzone do gruntu nadal rosły, kwitły, pojawiły się zawiązki owoców. Ich "rodzice” z niepokojem obserwowali niebo: jedna duża ulewa mogłaby zniszczyć efekt kilkuletniej pracy. Szczęście im jednak sprzyjało i na krzakach pojawiły się owoce. Co najważniejsze - dokładnie takie jakich się spodziewano: duże jak truskawki, ale smakujące jak leśne poziomki.
- Takie prace prowadzi kilka laboratoriów na świecie, ale nie słyszałem, żeby ktokolwiek uzyskał krzyżówkę o wartości użytkowej. A nam się chyba udało - cieszy się prof. Józef Bednara, kierownik Zakładu Anatomii i Cytologii Roślin UMCS.

Nie pierwsza taka próba

Podobne badania na przełomie lat ‘80 i ‘90 prowadziła Katarzyna Niemirowicz-Szczytt i dr Barbara Ciupka z Katedry Genetyki Hodowli i Biotechnologii Roślin SGGW. Zachęcone informacją, że w Niemczech w wyniku krzyżowania truskawki i poziomki powstała odmiana "Vescana”, postanowiły uzyskać własnego mieszańca.
- Jednak mieszańce, które otrzymaliśmy były gorsze, i od truskawki, i od poziomki. Miały zaburzoną płodność, "nie handlowe” owoce, dużą masę liści - mówi prof. Katarzyna Niemirowicz-Szczytt, która z ciekawością przygląda się lubelskiemu eksperymentowi. - Nowatorstwo badań prowadzonych w Lublinie, polega na tym, że kiełkowanie nasion mieszańcowych odbywa się w kulturach in vitro. Tam młoda roślina ma lepsze warunki do rozwoju. Jednak uzyskanie mieszańca z pożądanymi cechami i wprowadzenie go masowej uprawy to bardzo długa i mozolna droga.
- Nikt jeszcze takiej odmiany nie wprowadził na rynek. Dlatego nie dziwię się, że próby uzyskania takich krzyżówek są podejmowane - przyznaje prof. Włodzimierz Lech, kierownik Katedry Sadownictwa i Pszczelnictwa krakowskiej AR. - Chociaż to trochę jak cofanie się do tyłu, bo przecież truskawka to krzyżówka dwóch form poziomek.


To dopiero początek

Lubelscy naukowcy nie mają złudzeń, że przed nimi jeszcze dużo pracy. Żeby eksperyment uznać za w pełni udany, trzeba dokładnie zanalizować roślinę, która rośnie na lubelskim Felinie.
- Przed nami jeszcze wiele badań: cytologicznych, na poziomie molekularnych i konsumenckim. Wdrożenie nowego gatunku do masowej produkcji zajmie co najmniej kilka lat - nie łudzi się dr Ewa Dziadczyk.
Ostatnio państwo Dziadczyk pokusili się o jeszcze jedno doświadczenie. W laboratoriach uniwersytetu rosną już rośliny łączące w sobie cechy polskiej rodzimej truskawki i poziomki pochodzącej z Indii.
- Indyjskie poziomki są bardziej odporne na choroby i susze, niż truskawka i poziomka leśna - tłumaczy nam dr Piotr Dziadczyk z Katedry Genetyki lubelskiej AR. - To cecha, którą chętnie widzielibyśmy w roślinach, nad którymi pracujemy.


Pozostałe informacje

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Chełmiance bardzo zależało, żeby pozytywnym akcentem zakończyć 2024 rok. Gospodarze przede wszystkim chcieli się zrewanżować Starowi Starachowice za porażkę na inaugurację aż 1:5. Dodatkowo w sobotę biało-zieloni żegnali się ze swoim stadionem, który będzie teraz remontowany. Pożegnanie nie do końca się jednak udało. Mecz zakończył się remisem 1:1, a kibice mieli sporo pretensji do działaczy, że nie wszyscy weszli na trybuny.

Nagrodzeni uczniowie III edycji programu "Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie".

Nauka przez działanie. Startuje IV edycja programu „Aktywni Błękitni”

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ponownie zaprasza do udziału w ogólnopolskim programie „Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie”. Na uczestników czekają warsztaty, wycieczki - a dla najlepszych - konkursy z nagrodami.

Podlasie w końcówce jednak pokonało Świdniczankę

Szalona końcówka. Świdniczanka tylko przez 23 sekundy cieszyła się z remisu w derbach z Podlasiem

Po raz enty mają czego żałować piłkarze Świdniczanki. Po kwadransie meczu z Podlasiem mogli prowadzić 2:0, ale zmarnowali nawet rzut karny. Efekt? Po dramatycznej końcówce przegrali 1:2, a to była dla nich już szósta z rzędu porażka. Rywale z Białej Podlaskiej przełamali się za to na wyjazdach, bo wygrali drugie takie spotkanie w tym sezonie. Poprzednie 21 sierpnia w Chełmie.

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Już w najbliższy poniedziałek (25.11) UMCS wręczy tytuły doktora honoris causa Anne Applebaum, Agnieszce Holland i Oldze Tokarczuk. Wcześniej odbędzie się jednak pikieta środowisk, którym ta decyzja nie przypadła do gustu.

Krew na medal – zasłużeni dawcy zostali docenieni
ZDJĘCIA
galeria

Krew na medal – zasłużeni dawcy zostali docenieni

W tym roku oddali ponad 71 tys. donacji, zapewniając bezcenny ratunek dla chorych osób. Dzisiaj, Ci najbardziej zaangażowani krwiodawcy, zostali nagrodzeni.

Zatrzymany został 19-latek

„Funkcjonariusz Interpolu" wyłudził 200 tys. zł. W sprawie został zatrzymany 19-latek

69-latek miał pomóc w akcji zwalczania oszustów, ale niestety, sam padł ich ofiarą. W sprawie został zatrzymany młody mężczyzna z okolic Puław.

Trener Motoru Lublin: Piłkarze nie zakochali się w idei wyniku, tylko w idei pracy i procesu treningowego

Trener Motoru Lublin: Piłkarze nie zakochali się w idei wyniku, tylko w idei pracy i procesu treningowego

W piątkowy wieczór piłkarze Motoru cieszyli się z trzeciego zwycięstwa z rzędu. Tym razem pokonali na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1. Jak spotkanie oceniają trenerzy obu ekip?

Terytorialsi na miejscu powodzi - trwa walka z czasem
galeria

Terytorialsi na miejscu powodzi - trwa walka z czasem

150 lubelskich terytorialsów każdego dnia wspiera powodzian. Pracy nie brakuje, a akcja będzie prowadzona do odwołania.

Koalicja Obywatelska zdecydowała. Poznaliśmy kolejnego kandydata na prezydenta

Koalicja Obywatelska zdecydowała. Poznaliśmy kolejnego kandydata na prezydenta

Rafał Trzaskowski będzie reprezentował Koalicję Obywatelską w wyborach na prezydenta w przyszłym roku. Zdecydowanie pokonał swojego politycznego kolegę.

Sylwia Matuszczyk (z piłką) zaliczy kolejny wielki turniej

Reprezentacja Polski piłkarek ręcznych rozegra ostatnie sparingi przed mistrzostwami Europy

Na ostatniego przeciwnika przed startem imprezy, która zadecyduje o przyszłości Arne Senstada wybrano Szwecję. Mecz z drużyną Trzech Koron odbędą się w sobotę Ystad i w niedzielę w Lund.

Coraz bliżej święta… zrobiłeś już ciasto na piernik?
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Coraz bliżej święta… zrobiłeś już ciasto na piernik?

Wprawdzie do świąt Bożego Narodzenia pozostał jeszcze miesiąc, ale to ostatni dzwonek, by przygotować najpopularniejsze świąteczne ciasto – piernik oraz pyszne pierniczki.

Pląsy w Trzydziestce
foto
galeria

Pląsy w Trzydziestce

Popularna trzydziestka, co weekend przyciąga tłumy spragnionych dobrej muzyki i zabawy. Impreza odbywa się na trzech parkietach. Jeśli chcecie poczuć atmosferę klubu 30, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawi Lublin!

Promują sztuki piękne w regionie, teraz obchodzą jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Promują sztuki piękne w regionie, teraz obchodzą jubileusz

Lubelskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych obchodziło swoje 60-lecie w wyjątkowy sposób. W piątek, 22 listopada, w Galerii TPSP „Przy Bramie” odbyła się jubileuszowa wystawa, która zgromadziła członków i sympatyków towarzystwa, artystów oraz mieszkańców Lublina.

Paweł Żyra i jego koledzy w sobotę zagrają u siebie z GKS Tychy

Górnik Łęczna kontra GKS Tychy czyli pojedynek specjalistów od remisów

Górnik Łęczna rozpoczyna ostatnią serie gier w tym roku kalendarzowym. Po w rozgrywkach spowodowaną meczami reprezentacji narodowych zielono-czarni podejmą w sobotę na swoim stadionie GKS Tychy. Początek meczu zaplanowano na godzinę 17.30

Różowe skrzyneczki pojawiły się na UP

Różowe skrzyneczki pojawiły się na UP

To forma wsparcia przede wszystkim dla osób w trudnej sytuacji materialnej. Każdy może skorzystać i każdy może pomóc.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium