Z wysokości ponad stu metrów jak na dłoni widać blisko 99 hektarów należących do obszaru puławskiej podstrefy Starachowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Do Puław zjechało ok. 30 przedstawicieli firm z branży m.in. chemicznej, kosmetycznej czy farmaceutycznej. - Prowadzimy bardzo zaawansowane rozmowy na temat dwóch konkretnych inwestycji, które pojawią się w strefie. W pierwszym kwartale przyszłego roku będą wydawane wszystkie potrzebne zezwolenia. Ale na razie nie mogę powiedzieć, o jakie firmy chodzi - mówi Cezary Tkaczyk, wiceprezes SSE Starachowice.
Ale swoje projekty przedstawiały także same Zakłady Azotowe. Plany spółki związane są m.in. z realizacją ekologicznego projektu ekoklastra technologicznego wyspecjalizowanego w produkcji energii ze źródeł odnawialnych i zmniejszeniu emisji do środowiska dwutlenku węgla. Miałyby tu powstać np. elektrownia wiatrowa. Innym projektem jest inwestycja budowy instalacji do zgazowania węgla realizowana wspólnie przez Azoty z kopalnią Lubelski Węgiel Bogdanka. W planach jest też utworzenie ośrodka badawczego i laboratorium analityczno-rozwojowego. Celem tych zamierzeń jest stworzenie warunków dla efektywnej współpracy pomiędzy przemysłem a nauką. (pab)