Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Styl życia - Moda

27 stycznia 2020 r.
19:05

Jak ubierają się mieszkańcy Lublina? "Wydają się bardziej zrelaksowani"

Piotr Karwala (po prawej), autor książki „Męska szafa - instrukcja obsługi”
Piotr Karwala (po prawej), autor książki „Męska szafa - instrukcja obsługi”

Rozmowa z Piotrem Karwalą, autorem książki „Męska szafa - instrukcja obsługi”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Piotr Karwala pochodzi spod Nowego Sącza, obecnie mieszka we Wrocławiu. Wraz z zespołem Dandycore napisał modowy poradnik dla mężczyzn „Męska szafa - instrukcja obsługi”. Jego przeczytanie ma sprawić, że mężczyźni staną się w pełni samodzielni w kwestiach stylu, bez poświęcania na to ogromnych ilości czasu. W sposób, który najbardziej cenią, prosty i przejrzysty.

• Wrocław vs Lublin. Zachód vs wschód. Czy dostrzegasz różnicę w stylizacjach w dwóch skrajnie położonych miastach?

– Widać różnice. Wrocław jest bardzo hipsterskim miastem. Takim, które dużo czerpie z zachodu, gdzie przychodzą trendy i widać, że one dominują. Standard to typowi hipsterzy z brodami, tacy jak ja (śmieje się), chodzący do barberów. Ludzie wyglądają dość podobnie, bo jednak dominuje tam pewien styl. W Lublinie ludzie wydają się bardziej zrelaksowani. Dla nich ubiór nie jest aż tak ważny. To nie jest wada – nie wyglądają źle, tylko ubierają się bardziej jak oni, są sobą. To, jak wyglądają wyraża to, kim są.

• Czy zauważyłeś na lubelskich ulicach jakieś szczególnie dobre stylizacje i modowe wtopy?

– Nie było takich, które by się jakoś szczególnie negatywnie wyróżniły. Jak to w każdym mieście, zdarzają się sytuacje, kiedy ktoś próbuje za bardzo i powstaje z tego karykatura. Jeśli chodzi o te dobre, podobało mi się w nich przekonanie, że nie trzeba na siłę wtłaczać się w jakąś estetykę, a można pomyśleć: „O, to mi się podoba, może to nie jest to, co noszą wszyscy, ale to jest coś, co jest moje”.

• Jakie rady masz dla modowych laików, którzy dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę z ubieraniem się?

 – Warto skupić się na klasyce. Dobrze dopasowany garnitur, biała koszula czy jeansy to części garderoby, które funkcjonują w modzie od bardzo dawna. Najbardziej klasyczny zestaw to ciemne, nieopinające jeansy, do tego biała albo błękitna koszula, wpuszczona w spodnie. To taki uniwersalny zestaw, by mężczyzna wyglądał dobrze i wzbudzał szacunek.

• Nie każdemu taki elegancki strój przypasuje.

– Kluczem jest dopasować swój styl ubierania się do swojego stylu życia. Jeżeli np. jest się kierownikiem budowy, gdzie zawsze trzeba chodzić w ochranianych butach, to chodzenie do tego w garniturze, w miejscu pełnym błota, nie spina się. Dla takich osób jest styl „workwear”, gdzie wyglądamy trochę jakbyśmy chodzili do fizycznej pracy, ale pozostajemy eleganccy. Nosi się jeansowe, a dokładniej denimowe koszule (denim to materiał roboczy, bardzo wytrzymały) i spodnie typu chino (bawełniane, z kieszeniami szytymi od boku) - są formalne, a jednocześnie wygodne.

• A co dla bardziej aktywnych?

– Luźny styl streetwearowy, który jest absolutnie dla każdego. Chodzi w nim przede wszystkim o wygodę. Standardem są więc sportowe buty, jeansy, chinosy czy joggery (bardzo elastyczne spodnie) oraz nieformalne koszule (których nie wkładamy w spodnie). W klasycznym stylu, wszystko jest dopasowane, żeby podkreślić sylwetkę. W nieformalnym, jesteśmy w stanie pozwolić sobie na oversizowe rzeczy np. szersze spodnie.

• Jak powinniśmy się ubierać, jeśli chcemy być modni?

– Jeśli chcemy wejść w temat mody, unikajmy rzeczy, które są modne. Nie skupiajmy się na tym, że w tym sezonie modny kolor to np. szałwiowy. Polecam iść w stronę klasyki, zacząć od kolorów bazowych, takich jak: granat, błękit, butelkowa zieleń czy beż, które będą się uzupełniały, a my zdejmujemy z siebie ciężar komponowania ich, bo nieważne co ubierzemy, zawsze będzie dobrze.

• Moda nie uchodzi za męską. Dlaczego mężczyźni mają problem z ubieraniem się?

– W naszej kulturze moda jest raczej domeną kobiet. W dzieciństwie, dziewczynki ubierają lalki, a mężczyźni zajmują się samochodami, robotami czy rakietami. Dziewczynki chcą ubierać się same, ale chłopców już ubierają mamy. Później mężczyzn ubierają dziewczyny i żony. Mężczyźni nie czują się w tym samodzielni, ale też nie czują takiej potrzeby. Mimo, że gdyby ubierali się sami, byliby w stanie ubrać się dokładnie tak, jak się czują. Wyglądaliby i czuli się lepiej.

• Skąd u Ciebie zainteresowanie modą?

– W pewnym momencie w moim życiu - chwilę po liceum - uznałem, że chcę wyglądać lepiej, a przede wszystkim poczuć się lepiej. W liceum miałem totalnie niezadbane, bardzo długie, kręcone włosy. Wygląd mało mnie obchodził. To były czasy, kiedy wychodziło się z bazarowego kupowania, sieciówki dopiero wchodziły do mniejszych miast. Chodziłem wtedy w tych samych koszulach i bluzach czy brzydkich rybaczkach.

• Czy wydarzyło się coś, co spowodowało przełom?

– Zawsze chciałem iść pod prąd. Mówiono mi, że przed maturą nie powinno się ścinać włosów, bo to przynosi pecha. Ja ściąłem włosy i zdałem. To był moment, kiedy zobaczyłem, że można wyglądać inaczej i lepiej.

• W jaki sposób zacząłeś poszukiwać swojego stylu?

– Próba zrozumienia tego wszystkiego to była powolna i mozolna droga. Dobrze wiem, że mężczyźni mają problem z wieloma rzeczami na początku, bo sam przez to przechodziłem.

• Co u Ciebie stanowiło największy problem?

– Paradoksalnie, nie było to związane z ubiorem, a podejściem do ubioru. Nie wiedziałem czy wybory, które podejmę np. czy wybiorę taką koszulę czy taki sweter, będą dobre. Najtrudniejsza była samodzielność. Jak już się zacznie tę przygodę, to odkrywamy coraz więcej rzeczy, idzie nam coraz łatwiej i stojąc przed szafą nie musimy się zastanawiać czy coś pasuje do czegoś, po prostu to wiemy. Na początku takie przełamanie się jest najtrudniejsze.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Marcin Romanowski

Zwrot w sprawie Marcina Romanowskiego. Prokuratura nie odpuszcza

Prokuratura wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy wobec posła PiS Marcina Romanowskiego - poinformowała w środę rzeczniczka prokuratora generalnego Anna Adamiak. Treść wniosku nie jest na ten moment znana.

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych to inwestycja, która znacząco wpływa na bezpieczeństwo i estetykę domu lub mieszkania. Drzwi wejściowe stanowią nie tylko funkcjonalny element budynku, ale również wizytówkę domu. Właściwy wybór oraz prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych pozwoli nam cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem przez długie lata. Niezależnie od tego, czy wymieniasz drzwi wejściowe w domu jednorodzinnym, czy w bloku, ten poradnik przeprowadzi Cię przez najważniejsze aspekty tego procesu.

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"
Dzień Wschodzi
film

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"

O przyszłości kopalni „Bogdanka”, wielkim proteście w Lublinie i wielu innych tematach rozmawiamy z Jarosławem Niemcem, związkowcem przewodniczącym Związku Zawodowego „Przeróbka”

Nowy Starbucks znajduje się przy Krakowskim Przedmieściu 12

Pierwszy na Lubelszczyźnie Starbucks otwarty

Starbucks, jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, otwiera swoją pierwszą kawiarnię w Lublinie. Już od 2 kwietnia będzie można cieszyć się kultowymi napojami w nowoczesnym wnętrzu przy ul. Krakowskie Przedmieście. Na pierwszych gości czeka niespodzianka.

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Motoryzacja przeszła prawdziwą rewolucję w zakresie bezpieczeństwa kierowcy oraz pasażerów. Pojazdy wyposażone są w zaawansowane technologie elektroniczne i sensory, które nieustannie monitorują otoczenie oraz zachowanie samochodu na drodze. Inteligentne systemy potrafią wykrywać potencjalne zagrożenia na długo przed tym, jak dostrzeże je ludzkie oko, a w razie potrzeby – błyskawicznie interweniują. Dzięki połączeniu nowoczesnych czujników, kamer oraz systemów komputerowych, podróżowanie stało się znacznie bezpieczniejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Wakacje to wyjątkowy czas, który każde dziecko powinno spędzić aktywnie i w inspirującym towarzystwie. Kolonie letnie 2025 z Kogis to gwarancja niezapomnianych przygód i rozwoju pasji w najpiękniejszych zakątkach Polski. Nasz zespół doświadczonych wychowawców i animatorów przygotował bogaty program, który łączy zabawę z nauką i poznawaniem świata. W nadchodzącym sezonie szczególną popularnością cieszą się wyjazdy nad polskie morze, gdzie dzieci mogą cieszyć się plażowaniem i kąpielami pod okiem ratowników, a także uczestniczyć w fascynujących zajęciach tematycznych. Równie atrakcyjne są pobyty na Mazurach i Kaszubach, gdzie natura i przygoda łączą się w jedną, niepowtarzalną całość.

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski
stand-up
10 kwietnia 2025, 19:00

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski

Początek kwietnia w Domu Kultury LSM będzie odjazdowy. Przygotujcie się na potężną dawkę humoru w wykonaniu Błażeja Krajewskiego. "Human" to jego nowy program, w którym z dystansem i humorem przygląda się temu, co nas wyróżnia jako ludzi.

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Sztuczna inteligencja pomoże zdiagnozować schizofrenię. Lubelscy naukowcy sprawdzają, czy można tego dokonać za pomocą skanowania siatkówki.

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.