Gaz ziemny zza wschodniej granicy kraju popłynie szeroką strugą do Zamościa. Wybudowano już odpowiednią sieć przesyłową. W połowie października odbędzie się w podzamojskich Czołkach jej oficjalne otwarcie. Czy dzięki temu gaz ziemny będzie w Zamościu tańszy? Na razie nie wiadomo.
Od trzech lat gaz płynie szeroką strugą do Hrubieszowa. To wtedy uroczyście połączono gazociągi Polski i Ukrainy.
Powiat hrubieszowski jest gazyfikowany przez sandomierski oddział Karpackiej Spółki Gazownictwa w Tarnowie. Wybudowany przez nich gazociąg wysokiego ciśnienia, łączący Polskę z Ukrainą, ma zdolność przepływu 3 tys. m sześć paliwa na godzinę. Gaz dostarczany jest m.in. do szpitala w Hrubieszowie.
Spółka od początku planowała także jego przesył na trasie: Hrubieszów-Zamość, a potem połączenie z ogólnopolskim systemem przesyłowym. Plan się teraz ziści.
– Gazociąg zostanie połączony 15 października – mówi Andrzej Pęcherek, szef Zakładu Gazowniczego w Sandomierzu, oddział Karpackiej Spółki Gazownictwa. – To nasza inwestycja, ale nie chcę jeszcze o niej mówić.
Ukraiński gaz jest nadal tani. Za 1 tys. m sześć przeciętny odbiorca płaci więcej nas kilka razy więcej niż u naszych wschodnich sąsiadów.
Wprawdzie w Polsce sprzedawany jest według taryf Urzędu Regulacji Energetyki, ale samorządowcy liczą na to, że ceny będzie można negocjować. O przedłużenie gazociągu do powiatu tomaszowskiego starał się Edward Żuk, poprzedni starostwa tomaszowski. Bez skutku.
Teraz zamierza starać się o to starosta zamojski, który będzie kandydował w wyborach na stanowisko burmistrza Szczebrzeszyna. To będzie jeden z punktów jego programu.
– Gmina Szczebrzeszyn na tym skorzysta – mówi starosta Matej. – W Klemensowie są kłopoty z kotłownią (Krajowa Spółka Cukrowa planuje jej zamknięcie-red.). Połączenie miejscowych osiedli do nowej sieci gazowej byłoby rozwiązaniem. Warto się o to postarać.
Kłopot z tym, że ukraiński dostawca jest kapryśny. Na początku września spółka NAK Naftogaz wstrzymała dostawy gazu. Argumentowała to zmianą wewnętrznych przepisów na Ukrainie. Kurków nadal nie odkręcono. Ale mieszkańcy Hrubieszowa tego nie odczuli.
– Od 17 września gaz jest dostarczany z polskiego systemu przesyłowego – informuje Katarzyna Zasada, z biura prasowego PGNiG.