Po raz pierwszy na wyspie, ale bez tuzów polskiej sceny rockowej, które nie chciały grać za darmo. W sobotę w podhrubieszowskim Kryłowie rozpoczną się Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa.
Za to po ukraińskiej stronie będzie głośniej. Tam też odbędzie się oficjalne rozpoczęcie wspólnej, polsko-ukraińskiej imprezy „Granica 835”. Wystąpią tamtejsze zespoły: Druha Rika, Bratania, OutCry oraz Ikebana.
– Chcemy, by to przedsięwzięcie służyło pokonywaniu wszelkich barier i przyczyniało się do tworzenia atmosfery braterstwa i współpracy – mówi ks. Stefan Batruch.
W sobotę o godz. 10 na wyspie w Kryłowe oraz leżącym po drugiej stronie Bugu Krecziwie ruszy jarmark. – Po obydwu stronach będą m.in. konkursy, warsztaty, piknik kulinarny – mówi Lech Szopiński, wójt gminy Mircze, która jest jednym z organizatorów przedsięwzięcia.
W debacie na granicy udział wezmą władze rządowe i samorządowe, zaplanowano też modlitwę ekumeniczną z udziałem duchowieństwa tradycji wschodniej i zachodniej, a także mecz piłki nożnej z udziałem artystów, dziennikarzy i polityków. Zaplanowano też wręczenie Nagrody Pojednania Grzegorzowi Motyce oraz Igorowi Iljuszynowi, a także odsłonięcie obelisku z przesłaniem Jana Pawła II. Na wyspie koncertować będą zespoły folkowe.
Zabrakło pieniędzy na honoraria. – Ale na pewno nie zabraknie widzów z obu krajów – zapewnia ks. Batruch.
Rodacy, którzy będą chcieli przejść przez wykonany przez dęblińskich żołnierzy pontonowy most na drugą stronę granicy, muszą pamiętać o paszportach. Ukraińcom nie wystarczy paszport. Żeby na własne oczy zobaczyć, co dzieje się w Kryłowie, muszą mieć też ważne wizy, bo umowa o małym ruchu granicznym dopiero się rozkręca.
O scenografię (instalacje na rzece Bug) zadba Jarosław Koziara wraz z młodymi ukraińskimi artystami. Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa zakończą się w niedzielę w Nowowołyńsku. Udział zapowiedziała premier Ukrainy Julia Tymoszenko.