Chcesz poznać starogermańskie obyczaje i najeść się ruskich pierogów, ruszaj na nowy szlak po Ziemi Hrubieszowskiej
Chata będzie z drewna, ale kryta strzechą. W środku znajdą się m.in. zdjęcia z wykopalisk, makiety i tablice informacyjne. Od niej prowadzić będzie szlak turystyczny po najciekawszych zakątkach Ziemi Hrubieszowskiej: podworskich parkach i ruinach, m.in. zamku w Kryłowie. Atrakcji nie zabraknie. Będzie można zobaczyć okoliczne pomniki, rozległe panoramy oraz najciekawsze zabytki. Przy szlaku powstaną także agroturystyczne gospodarstwa "z epoki”. - Ziemia Hrubieszowska jest niezwykła, ale przez turystów jeszcze nie odkryta - mówi Marek Jańczuk ze Stowarzyszenia Hrubieszowsko-Mireckiego. - To prawdziwy raj dla miłośników historii i natury. Miejscowi powinni na tym zarobić.
Stowarzyszenie Hrubieszowsko-Mireckie "Lepsze jutro” wystarało się o ponad 73 tys. zł. na realizację projektu "Pradzieje Ziemi Hrubieszowskiej Elementem Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego”.
Muzealnicy są pomysłem zachwyceni. - Trasa powinna zostać wydłużona - przekonuje Wacław Panasewicz, archeolog z Muzeum in. S. Staszica w Hrubieszowie. - Na szlaku zabrakło Gródka Nadbużnego, który jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce oraz unikatowych kurhanów w Ślipczu. Trzeba to w przyszłości zmienić.
Budowa chaty w Masłomęcza ma ruszyć jeszcze przed rozpoczęciem sezonu turystycznego.