Dzisiaj w Zamościu zaczynają się VII Zamojskie Spotkania Kultur. W tym roku poświęcone są głównie Francji. Dlaczego akurat ten kraj?
Po tym wydarzeniu Zamość wszedł w skład Księstwa Warszawskiego a tym samym wprowadzony został do nowego systemu administracyjnego z nową konstytucją Księstwa Warszawskiego i Kodeksem Napoleona.
W programie trzydniowych spotkań znalazł się m.in. występ Teatru Piosenki "Młyn”, audycje muzyczne, spotkania z dziełami sztuki i degustacja potraw kuchni francuskiej.
Akcje artystyczne i spotkania odbywać się mają na Rynku Wielkim, w Muzeum Zamojskim i "Arsenale” oraz na podwórzach staromiejskich kamienic.
Organizatorem przedsięwzięcia jest zamojski oddział Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego.
Szczegółowy program imprezy poniżej.
21 sierpnia, piątek
Rozpoczęcie VII Zamojskich Spotkań Kultur
"MULINET" czyli o skutkach wzajemnego przenikania się różnych kultur na przestrzeni wieków- Teatr Piosenki "Młyn" z Hrubieszowskiego Domu Kultury.
22 sierpnia, sobota
"Królewna Nutka poszukuje najpiękniejszego tańca", audycja muzyczna. Program dla dzieci, młodzieży, dorosłych, prezentujący polskie tańce narodowe: poloneza, kujawiaka, oberka, krakowiaka, mazura.
godz. 15.30 - Muzeum Zamojskie, podwórko
"Muzyka Żydów sefardyjskich". Na koncert składają się pieśni Sefardyjczyków, którzy po wygnaniu w XV wieku z Hiszpanii szukają nowego miejsca osiedlenia. Trafiają między innymi i do Zamościa.
godz. 16.30 - Rynek Wielki
Piosenka Francuska w wykonaniu uczniów liceum i gimnazjum z Hrubieszowa, laureatów IV Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lublinie.
godz. 17.00 - Muzeum Zamojskie, podwórko
"Marysieńka - polska królowa, francuski esprit" - wykład Marty Gołąbek z Muzeum Pałacu w Wilanowie.
godz. 18.00 podwórko ul. Ormiańska /Bazyliańska.
Monodram "Tajbełe i demon" na podstawie opowiadania Isaaca B. Singera w wykonaniu Witolda Dąbrowskiego i Jarosława Adamów z Teatru NN z Lublina.
godz. 20.00 - Rynek Wielki
"Paryż się zmienia, ale śpiewa wciąż o tym samym", O paryskiej bohemie, miłości i zdradzie, cierpieniu i radości, sprawach błahych i ważnych. Wystąpią: Joanna Możdżan i Karolina Micor. laureatki Festiwali: Piosenki Francuskiej, Piosenki Europejskiej, Piosenki Frankofońskiej w Polsce i w Europie.
"Miłość jest niesfornym ptakiem", trzy arie z opery Carmen skomponowanej przez francuskiego kompozytora Georgesa Bizet oraz arię Mignon z I aktu Mignon-Ambroise Thomas " Connais-tu le pays?” usłyszymy w wykonaniu Agnieszki Pominkiewicz - Witkowskiej - mezzosopran, Alicji Słupskiej akompaniament.
23 sierpnia, niedziela
Wernisaż literatury włoskiej w opracowaniu graficznym Darka Łukasika. Zamojscy poeci pomagają pisać sonety.
godz. 12.00 - Spotkanie w przewodnikami w Muzeum Zamojskim, ul. Ormiańska 26
Przewodnicy zamojscy z Koła Przewodników PTTK zapraszają wszystkich chętnych na wędrówkę wzdłuż murów obronnych Zamościa, zakończenie w "Arsenale" przy wystawie "Zamość - Rok 1809", tam dr Jacek Feduszka opowie o "Francuskich fortyfikatorach w Twierdzy Zamojskiej".
godz. 16,00 - Muzeum Zamojskie
"Król instrumentów - organy", - Maciej Babnis z Akademii Muzycznej w Gdańsku.
"Tajemnica konserwacji organów w Katedrze Zamojskiej", Jacek Kamiński, organmistrz, konserwator.
godz. 19, 00 - Katedra Zamojska
"Madonna Jasnogórska - rozważania ikonograficzne ", wykład Izabeli Winiewicz - Cybulskiej.
godz. 20, 00
Degustacja win i potraw francuskich w Corner Pub, ul. Żeromskiego/Bazyliańska