Najpierw je ozdabiamy. Potem wędrują do koszyczka, a z niego na świąteczny stół.
W skład jaja wchodzą prawie wszystkie składniki odżywcze z wyjątkiem witaminy C, potrzebne organizmowi człowieka do budowy własnych tkanek. Bo jajo to pokarm wartościowy, a jego białko jest wskazane zwłaszcza w żywieniu dzieci, kobiet w ciąży i karmiących, sportowców i rekonwalescentów. W żółtku znajduje się duża ilość witaminy A oraz witamin B1, B2, niacyny (pochodna witaminy PP), B12 i kwasu foliowego, a także przeciwutleniaczy: witaminy A, E i beta-karotenu. Ale jest też cholesterol.
Białko kontra żółtko
Ze względu na dużą zawartość cholesterolu w żółtku jaj (ok.250 - 300 mg w jednym żółtku), ich spożycie powinny ograniczyć osoby o podwyższonej zawartości cholesterolu we krwi, ze stwierdzoną miażdżycą i cukrzycą typu II. Mogą natomiast jeść samo białko, które jest łatwo przyswajalne i bogate w aminokwasy.
Ale - co ciekawe - ponad połowa całkowitej ilości białka jaj, znajduje się w... żółtku! Co poza tym zawiera żółtko? Sporo tłuszczów, wśród których przeważają jednonienasycone i nasycone kwasy tłuszczowe (to odpowiedzialne za podwyższony cholesterol), ale są także zdrowe, nienasycone kwasy tłuszczowe. Żółtko to największe pokarmowe źródło lecytyny, niezbędnej do budowy choliny, która jest składnikiem błon komórkowych. Cholina umożliwia przesyłanie impulsów mających wpływ na jakość pamięci.
Poza tym jaja zawierają dużo łatwo przyswajalnych składników mineralnych, z których najważniejszą rolę odgrywają fosfor i żelazo.
Grzechy świątecznego stołu
Żur, biała kiełbasa, pieczone mięsa, baby i mazurki - świąteczne przysmaki ociekają tłuszczem. Dlatego specjaliści od żywienia zalecają, by poza tradycyjnymi daniami na stołach znalazły się warzywa i owoce. Zawarty, zwłaszcza w surowych jarzynach błonnik, wspomaga procesy trawienne oraz wiąże nadmiar cholesterolu. Dlatego sałata nie powinna być jedynie ozdobą tłustych półmisków, ale jednym z serwowanych dań.