Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Archiwum

28 stycznia 2011 r.
13:04
Edytuj ten wpis

Nasz raport: Polak na zakupach

0 0 A A
Średni czas spędzony w centrum handlowym to już około 2 GODZINY, wynika z sondażu przeprowadzonego p
Średni czas spędzony w centrum handlowym to już około 2 GODZINY, wynika z sondażu przeprowadzonego p

Zakupy to wciąż domena kobiet, choć im wyższy poziom wykształcenia małżonków, tym częściej jest to wspólne zadanie. Najwięcej czasu poświęcamy na sprawunki w piątki i soboty. Zwracamy uwagę na cenę i datę ważności produktów. Nie ufamy promocjom i wybieramy te marki, które dobrze znamy. Większość z nas ma swój ulubiony sklep niedaleko w domu, w którym najchętniej się zaopatruje.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Na co zwracam uwagę robiąc zakupy? Oczywiście na jakość tego, co kupuję i na ceny – mówi Joanna Mucha, posłanka PO. – Codzienne zakupy robię w osiedlowym sklepiku. Jest rewelacyjny; świeże i smaczne produkty, miła obsługa. A co dwa, trzy tygodnie uzupełniam zapasy w hipermarkecie. Sądzę, że nie jestem pod tym względem oryginalna.

Mąż i żona na zakupach

Zakupy to dziedzina życia, w której wciąż obowiązuje tradycyjny podział ról. W Polsce to kobiety są przede wszystkim odpowiedzialne za zaopatrzenie domu – wynika z badań Pentora. Tylko CO DZIESIĄTY MĘŻCZYZNA bierze na siebie ten obowiązek.

Największe rabaty w mieście. Sprawdź!

Im jednak większe miasto, wyższe wykształcenie małżonków i niższy wiek, tym częściej robią oni zakupy wspólnie. Przybywa też mężczyzn, którzy ten ciężar biorą wyłącznie na siebie. – Nie sądziłem, że robienie zakupów przez mężczyzn jest czymś wyjątkowym – dziwi się Krzysztof Wiejak, redaktor naczelny Dziennika Wschodniego. – W naszym domu to głównie ja robię zakupy. Po pierwsze lubię to robić. Po drugie wiem, co chcę i muszę kupić, pilnując tym samym domowego budżetu.

Zapasy na cały tydzień

Przeciętny Polak spędza na zakupach średnio 3 GODZINY W TYGODNIU. Ludzie starsi, mieszkańcy wsi i bezrobotni częściej robią zakupy przedpołudniem. Osoby z największych miast, czynne zawodowe i młodsze odwiedzają sklepy po godzinie 16. Niezależnie od tego gdzie mieszkamy zdecydowanie najwięcej czasu w ciągu tygodnia poświęcamy na zakupy w piątki i soboty. Z badań Pentora wynika, że te dni na uzupełnienie zapasów wybiera jedna trzecia Polaków.

– Większe zakupy robię w sobotę rano, gdy reszta rodziny jeszcze śpi. Wtedy nie ma tłoku w moim osiedlowym hipermarkecie i dzięki temu mogę się szybko uwinąć – mówi Krzysztof Wiejak.

Sobota w hipermarkecie

Sobota jest tym dniem, który najchętniej wybieramy na większe sprawunki. I częściej niż w tygodniu robimy to wspólnie z małżonkiem.
– W każdą sobotę wybieramy się z żoną na większe zakupy do pobliskiego hipermarketu. Pakujemy KOSZYK DO PEŁNA i w ciągu tygodnia uzupełniamy tylko bieżące produkty – mówi Krzysztof Sudoł, zastępca okręgowego inspektora pracy w Lublinie.

Ale, jak zauważył Pentor, od kilku lat klienci rozkładają zakupy na różne dni tygodnia, w zależności od potrzeb. Co ciekawsze, coraz rzadziej odwiedzamy sklepy w niedziele. Do dużych zakupów w ten dzień przyznaje się tylko 2 na 100 Polaków.

Wygodnie, bo blisko

Nasze ulubione sklepy to te, do których czas dojścia nie przekracza 10 minut. 79 proc. Polaków idzie na zakupy nie dłużej niż 10 minut. Większość z nas codzienne zakupy robi w okolicy swojego domu. Według Pentora aż 83 proc. respondentów ma swój ULUBIONY SKLEP, któremu jest wierna. Dotyczy to zwłaszcza osób po 60 roku życia (89 proc.).

– Najważniejsza jest wygoda i dlatego idę do najbliższego sklepu. Wiem, czego się mogę w nim spodziewać. A jeśli ceny są w nim wyższe? Nie kupuję takich ilości jedzenia, by zrujnowało to mój budżet – mówi prof. Halina Kowalska-Pyłka, emerytka.

Małe godne zaufania

Przez ostatnie 10 lat hipermarkety i supermarkety zdominowały rynek. Pentor wyliczył, że 42 proc. Polaków zaopatruje się w sklepach samoobsługowych. Tylko 19 proc. wybiera sklepy, w których towar podaje sprzedawca. Najbardziej przywiązane do tradycyjnych sklepów są osoby najstarsze i o najniższym miesięcznym dochodzie. Małe sklepy wybierają też te osoby, które chcą uniknąć jednorazowych dużych wydatków. Ale nie tylko. Ostatnio znów do łask wracają małe sklepy, w których np. sprzedawane są produkty regionalne. ŚWIEŻE I SPRAWDZONE.

– W swoim ulubionym, malutkim sklepiku kupuję pyszny chleb orkiszowy i biały ser. Do hipermarketów zaglądam tylko po to, by kupić produkty, które się nie psują, typu kawa, herbata – mówi Irena Szafrańska, ekspert Strefy Biznesu.

– Wolę zadać sobie trud i znaleźć taki sklep, w którym mam pewność, że to, co kupuję jest świeże i smaczne – dodaje Czesława Borowik, reportażystka Radia Lublin.

Patrzymy na cenę i datę ważności

Co jeszcze się liczy przy wyborze sklepu? Oczywiście ceny. Aż 97 proc. osób wskazało "niską cenę” jako ważny element decydujący o wyborze placówki handlowej. Wysoka jakość i atrakcyjność towarów to czynnik ważny dla 92 proc. badanych. A 91 proc. zwraca uwagę na miłą obsługę. Nieco mniej ważne jest oddalenie sklepu od miejsca pracy, czy też możliwość płacenia kartami płatniczymi i kredytowymi (choć waga tego ostatniego szybko rośnie).

Gdy już wybierzemy sklep, to zakupy robimy uważnie. 61 proc. Polaków zawsze dokładnie sprawdza DATĘ WAŻNOŚCI TOWARÓW. A 66 proc. respondentów kontroluje za każdym razem cenę wybieranego produktu. – Doskonale znam ceny poszczególnych produktów i zawsze sprawdzam daty przydatności do spożycia – mówi Krzysztof Wiejak.

Nie ufamy promocjom

Polacy nie mają zaufania do reklamowanych produktów. Aż 68 proc. wyraża niechęć do nabywania reklamowanych nowości. Kupują te produkty, które dobrze znają lub wypróbowali. Niechętnie także zmieniają marki kupowanych produktów.

– Bacznie przyglądam się cenom, ale równie uważnie patrzę na markę. Muszę mieć ZAUFANIE DO PRODUCENTA. Nie do końca ufam promocjom. Tani produkt to niekoniecznie musi być dobry produkt – mówi Grażyna Gwiazda, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Lublinie. – Im większa promocja i niższe ceny, tym bardziej z daleka trzymam się od takich "okazji” – dodaje Irena Szafrańska.

W raporcie "Zachowania zakupowe Polaków” Pentor zauważa, że od 2007 roku maleje liczba Polaków, którzy kupili produkt wcześniejszej nieplanowany, pod wpływem promocji napotkanej w sklepie. Spada też liczba konsumentów, których promocja skłoniła do zakupu nowej, nieużywanej wcześniej marki towaru. Coraz rzadziej odwiedzamy też sklepy specjalnie z powodu akcji promocyjnych. Dotyczy to zwłaszcza mężczyzn oraz starszych konsumentów.

Po buty do galerii

Jak wynika z badania firmy Market Side, odzież i obuwie kupujemy od kilku lat najchętniej w centrach handlowych. W tej konkurencji zdecydowanie przegrywają tradycyjne sklepy, czy hipermarkety. Statystyczny Polak z dużego miasta średnio ok. 12 razy w roku, czyli raz w miesiącu wybiera się na zakupy do centrum. Częściej niż raz w tygodniu galerię handlową odwiedza 6 proc. ankietowanych, a 9 proc. w ogóle nie robi tam zakupów.

Średni czas spędzony w centrum handlowym to już około 2 GODZINY, wynika z sondażu przeprowadzonego przez Silesia City Center. Rekordziści potrafią spędzić w centrum handlowym nawet 10 godzin.

Panowie lubią galerie

Na co najwięcej wydają klienci centrów handlowych? Ponad 50 proc. wydatków trafia do sklepów z ubraniami, 20 proc. pochłaniają sklepy ze sprzętem, 10 procent restauracje i kawiarnie. 2 proc. trafia do kin, a 15 proc. do sklepów z kosmetykami – wynika z badań Silesia City Center.

Więcej czasu w galeriach spędzają kobiety, średnio ok. 3 godzin, ale aż 26 proc. mówi o ponad 4 GODZINACH. Panom zakupy w galerii zajmują niecałą godzinę. Ale z każdym rokiem rośnie liczba mężczyzn, którzy spędzają czas w centrach handlowych na zakupach. Co ciekawsze, panowie chętnie robią zakupy z kolegami. Najczęściej odwiedzają sklepy ze sprzętem i księgarnie (60 proc.) Sklepy z ubraniami odwiedza tylko 21 proc. panów.

źródła: "Zachowania zakupowe Polaków 2010” Pentor Research International, www.e-gospodarka.pl, www.strefabiznesu.dziennikwschodni.pl

Pozostałe informacje

Świdnik Air Festival odbędzie się 15 i 16 czerwca. Bilety dostępne na stronie internetowej i w sprzedaży stacjonarnej w kasie Kina LOT.

Precyzja i Freestyle. To na nas czeka na IV Świdnik Air Festival

Fani lotnictwa zacierają ręce, a organizatorzy odsłaniają kolejne karty. Podczas tegorocznej edycji Świdnik Air Festival nudy na pewno nie będzie.

Starosta Teresa Gutowska otrzyma niższe wynagrodzenie od swojej poprzedniczki. Paweł Maj (w środku) może liczyć na podwyżkę, ale i tak więcej od niego otrzymają wójtowie gmin wiejskich, jak Andrzej Bujek (na zdjęciu), Jan Gędek, Marcin Łaguna, czy Kamil Lewandowski
PUŁAWY/POWIAT PUŁAWSKI

Prezydent, starosta, wójtowie. Tyle będą zarabiać po zmianach

Samorządy rozpoczynają nową kadencję, a jedną z pierwszych decyzji rad będzie ustalenie nowej wysokości wynagrodzenia dla władzy wykonawczej. Prezydenta Puław czeka nieznaczna podwyżka, z kolei nowa starosta zarabiać będzie nieco mniej od swojej poprzedniczki.

Chciał zarobić 10 000 dolarów, stracił 10 000 złotych

Chciał zarobić 10 000 dolarów, stracił 10 000 złotych

47-letni mieszkaniec powiatu zamojskiego w marcu trafił w internecie na reklamę inwestowania pieniędzy „na giełdzie dolarów amerykańskich” z szansą na duże zyski przy współpracy z „analitykiem finansowym”.

Festiwal Inne Brzmienia ogłasza kolejnych wykonawców
27 czerwca 2024, 16:00

Festiwal Inne Brzmienia ogłasza kolejnych wykonawców

Kobiecy kolektyw Ladr Ache z Belgii, Kety Fusco, czyli włoska mistrzyni elektrycznej harfy, Gruzini z rockowego Bedford Falls, badfocus - czeski specjalista od muzyki klubowej, a także reprezentujący Ukrainę SI Process oraz DZ’OB zamykają obsadę tegorocznego festiwalu Wschód Kultury - Inne Brzmienia.

Artur Gronek żegna się ze Startem Lublin

Polski Cukier Start Lublin zmienia trenera

Polski Cukier Start ogłosił, że Artur Gronek nie będzie dalej prowadził drużyny z Lublina.

Akcja defibrylacja. Darmowe badania i nauka pierwszej pomocy
23 maja 2024, 10:00

Akcja defibrylacja. Darmowe badania i nauka pierwszej pomocy

Narkogogle, konkursy, symulator dachowania i nauka używania AED. To w ramach Akcji Defibrylacji organizowanej przez Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe.

Pierwszy Brunch pod chmurką już w najbliższy weekend. Wydarzenie odbędzie się na błoniach pod zamkiem
26 maja 2024, 8:30

Inspirujące rozmowy i śniadanie na trawie. Startuje kolejna edycja wydarzenia

Już w najbliższy weekend błonia pod zamkiem zamienią się w jedno wielkie miejsce na piknik. Wraca kolejna edycja wydarzenia Brunchu pod chmurką.

Klaudyna Sadowska i Krzysztof Kot
PODCAST DLA WAS
film

DLA WAS – to już 5 odcinek podcastu!

O 18.00 na kanale YouTube Dziennika Wschodniego kolejny, piąty już odcinek psychologicznego podcastu DLA WAS. Co tydzień autorzy dostarczają wielu wskazówek dotyczących naszego życia i radzenia sobie z różnymi problemami.

Wiedźmin 3: Dziki Gon
film

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Zrób sobie własnego wiedźmina (wideo)

W sobotę minęło dziewięć lat od premiery, a dziś gra dostała pakiet narzędzi modderskich. Pełna wersja Wiedźmin 3 REDkit jest już gotowa do pobrania za pośrednictwem platform GOG, Steam i Epic Games Store.

Piotr Ceglarz w tym sezonie zdobył aż 12 goli

Piotr Ceglarz (Motor Lublin): Cała kolejka ułożyła się tak, że nie mogło być lepiej

Rozmowa z Piotrem Ceglarzem, piłkarzem Motoru Lublin

Ślubowanie, awanse i koncert dla mieszkańców. Pogranicznicy znad Bugu będą świętowali kolejne urodziny

Ślubowanie, awanse i koncert dla mieszkańców. Pogranicznicy znad Bugu będą świętowali kolejne urodziny

Mijają 33 lata od powstania Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie. To największy oddział SG w kraju. Strzeże nie tylko granic Rzeczpospolitej Polskiej, lecz także granicy zewnętrznej Unii Europejskiej i Strefy Schengen. Pogranicznicy w czwartek (23 maja) świętować będą urodziny swojej placówki.

Trzy tygodnie w mundurze za 6 000 złotych
WAKACJE

Trzy tygodnie w mundurze za 6 000 złotych

Darmowy wikt i opierunek plus 6000 złotych żołdu – to tylko niektóre z bonusów przygotowanych przez armię dla uczestników programu „Wakacje z wojskiem”. Chętnych w naszym województwie jest dużo, a liczba miejsc ograniczona.

ulica Armii Krajowej
BIAŁA PODLASKA
galeria

Pasy namalowane, drzewka posadzone. Ulica Armii Krajowej stroi się na otwarcie

Drogowcy dopieszczają ulicę Armii Krajowej. Nowym odcinkiem pojedziemy już na początku czerwca.

Podczas dni otwartych będzie także możliwość, by zajrzeć do Zakładu Biofizyki i m.in. zrobić sobie zdjęcie termowizyjne
foto/wideo
galeria
film

Anatomia w praktyce. Tak uczą na Uniwersytecie Medycznym

Każdy przyszły lekarz musi mieć to w małym palcu. Tuż przed dniami otwartymi zajrzeliśmy do Collegium Anatomicum.

Awanse i wyróżnienia na Dzień Strażaka w Lublinie
galeria

Awanse i wyróżnienia na Dzień Strażaka w Lublinie

Awans na wyższe stopnie służbowe otrzymało 64 funkcjonariuszy. Na placu wewnętrznym Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie odbył się apel z okazji „Dnia Strażaka 2024”.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium