Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Autor

Nauka w Polsce

Lista artykułów:

Głowa do góry. Noc spadających gwiazd

Głowa do góry. Noc spadających gwiazd

Zapowiadają się dobre warunki do obserwacji Perseidów – przewidują naukowcy. Maksimum „deszczu meteorów” przypadnie na noc z 12 na 13 sierpnia

Naukowcy: warto pić kawę

Naukowcy: warto pić kawę

Kawa, w szczególności zielona robusta lub kawa ciemno prażona w temp. do 230 st. C, ma wiele korzystnych dla zdrowia aktywności – mówią naukowcy, którzy to badali.

Mężczyzna choruje "Objawy inne niż u kobiet"

Mężczyzna choruje "Objawy inne niż u kobiet"

Badania sugerują, że kobiety częściej chorują na depresję, jednak niezupełnie tak jest. My nie zawsze tę depresję u mężczyzn widzimy – twierdzą psychiatrzy.

Kto się boi i jak bardzo. Ludzie kontra wojna

Kto się boi i jak bardzo. Ludzie kontra wojna

Po wybuchu wojny na Ukrainie blisko połowa Ukraińców, 36 proc. Polaków oraz 14 proc. mieszkańców Tajwanu doświadczało objawów lęku związanego z wojną – wynika z badań naukowców z Polski i z zagranicy. Badani doświadczali objawów depresji, stresu pourazowego, stresu związanego ze scenami wojny oglądanymi w mediach oraz np. niższej jakości snu.

Naukowcy już wiedzą: Pani mysz siedzi w domu, pan mysz wojuje

Naukowcy już wiedzą: Pani mysz siedzi w domu, pan mysz wojuje

Zachowania prospołeczne są zdeterminowane przez płeć - stwierdzili naukowcy w ramach badań na myszach. W naturze zwierzęta te wykazują szereg zachowań społecznych - utrzymują hierarchię, samice wspólnie gniazdują, zaś samce przejawiają terytorialność i agresję

Kto Ty jesteś? Polak mały - dosłownie!

Kto Ty jesteś? Polak mały - dosłownie!

Naukowcy zauważają, że Polskie dzieci są niższe od rówieśników z innych krajów naszego regionu. To ich zaskoczyło, bo do tej pory skupiali się tylko na wskaźniku masy ciała BMI i wiedzieli, że polskie dzieci tyją najszybciej w Europie.

Lubelscy naukowcy zbadali co robi mózg, gdy planujemy i marzymy. Będziecie zaskoczeni!

Lubelscy naukowcy zbadali co robi mózg, gdy planujemy i marzymy. Będziecie zaskoczeni!

Lubelscy naukowcy badali jak pracuje mózg w czasie niekontrolowanego odrywania się od zadania i błądzenia myślami (mind wandering). Doszli do wniosku, że taki mózg czuje się zagubiony, co właściwie powinien robić.

Zdjęcie ilustracyjne

Rodzice się uchylają od szczepień dzieci

W zeszłym roku stwierdzono 72 722 uchylenia od obowiązkowych szczepień – wynika z najnowszych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Dla porównania, dekadę temu, w 2012 r., było ich 5340.

Częstość występowania chorób alergicznych na świecie gwałtownie wzrasta, a według Światowej Organizacji Alergii odsetek chorych waha się - w zależności od kraju - w granicach od 10 do nawet 40 proc.

Grzyby mogą odpowiadać za uczulenie. Ustalenia naukowczyń z UMCS

Naukowcy z Lublina badali grzyby pasożytujące na roślinach. Ich zdaniem są one niedocenianym źródłem alergenów. Tymczasem występują one np. na chwastach, roślinach zielnych i ozdobnych, drzewach i krzewach owocowych. W niektórych porach roku zarodnikują znacznie mocniej, niż pylą rośliny – mówi autorka badań.

Beton zalał polskie miasta "Zieleń staje się znów modna"

Beton zalał polskie miasta "Zieleń staje się znów modna"

Puste place pokryte kostką brukową, bez jakiejkolwiek zieleni wokół – przykłady „betonozy” można znaleźć w wielu polskich miastach i miasteczkach. Zdaniem urbanistki, jest to już jednak mijający trend, ponieważ społeczeństwo oczekuje zwiększania udziału roślinności w przestrzeni publicznej.