Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Autor

Nauka w Polsce

Lista artykułów:

Zdjęcie ilustracyjne

Jak globalne ocieplenie wpływa na ewolucję drzew? "Musimy zacząć działać"

Drzewa są w stanie przystosować się do zmian klimatu. Ich ewolucyjna odpowiedź następuje jednak powoli, znacznie wolniej niż globalne ocieplenie. Dr Michał Bogdziewicz, który zbadał, jak ocieplenie wpłynie na występowanie lat nasiennych

Ozdobny dywan z warzyw i ziół. Można go zjeść

Ozdobny dywan z warzyw i ziół. Można go zjeść

Kapusta głowiasta, jarmuż, por, burak liściowy, majeranek czy marchew zwyczajna – to niektóre z 26 gatunków różnych ziół i warzyw składających się na ozdobny dywan

Ciepłolubne gatunki, jak żołna, jerzyk czy bocian biały już w końcu sierpnia wyruszą na wędrówkę do Afryki

Wakacyjne zwyczaje ptaków. "Samce już nie walczą o terytoria"

Upalne lato powoduje, że widujemy je coraz rzadziej, stają się skryte, płochliwe, milczące. Dlaczego tak się dzieje, tłumaczy prof. Piotr Tryjanowski z Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Kontrola zanieczyszczeń przynosi korzyści. Na zdjęciu: dron nad kominami domów w Świdniku sprawdza emisję m.in. pyłu zawieszonego (PM)
Ekologiczny Dom

Naukowcy: Czystsze powietrze szybko poprawia zdrowie

Przeglądowe badania wskazują, że zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza szybko poprawia zdrowie osób, które nim oddychają oraz ogranicza zachorowalność – informuje pismo „Annals of the American Thoracic Society”

A po suszy przyjdzie powódź

A po suszy przyjdzie powódź

– Przez nasilające się zmiany klimatu Polska, której grozi pustynnienie, musi się liczyć z częstszym występowaniem zarówno suszy, jak i powodzi – podkreślają naukowcy.

Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Studenci lubelskiej uczelni w październiku nadal na zajęciach zdalnych

Wszystkie wykłady, seminaria i lektoraty w Uniwersytecie Medycznym w Lublinie w semestrze zimowym odbywać się będą w systemie zdalnym – zdecydował rektor uczelni prof. Andrzej Drop. Powodem jest trudna do przewidzenia sytuacja epidemiologiczna.

Piątkowe zaćmienie Księżyca nazywane jest truskawkowym

W piątek częściowe zaćmienie Księżyca. O której godzinie zobaczymy "truskawkowy Księżyc"?

W piątek, 5 czerwca, na wieczornym niebie będzie można zobaczyć pełnię "truskawkowego Księżyca", nazywaną też Różanym albo Gorącym Księżycem. Przy wschodzie Księżyca będzie też widoczne także jego półcieniowe zaćmienie.

Obniżenie poziomu rzek i wód gruntowych ułatwia archeologom poszukiwania śladów historii (zdjęcie ilustracyjne)

Susza pomaga archeologom w szukaniu zabytków

Podczas suszy z lotu ptaka jeszcze lepiej widać na polach pozostałości po dawnych budowlach; z rzek wyłaniają się m.in. wraki. Bardzo suchy okres jest zatem szansą na nowe odkrycia. Jednak woda ma właściwości konserwujące. Bez niej drewniane zabytki szybko ulegną zniszczeniu – przypominają archeolodzy.

Łosie są zwierzętami stworzonymi do życia na zimnej północy. Coraz częstsze upały zmieniają ich zachowania

Jak łosie radzą sobie z upałami? Ocieplenie klimatu im nie służy

W jaki sposób ocieplenie klimatu wpływa na zachowanie polskich łosi? Czy temperatura latem wpływa na użytkowanie przez nie przestrzeni?

Zdjęcie ilustracyjne

To może być jedna z najgorszych suszy w historii. W marcu prawie wcale nie padało

Jeśli nie pojawią się regularne opady deszczu, to latem czeka nas jedna z największych susz w historii Polski – alarmuje hydrolog, wiceprezes PAN prof. Paweł Rowiński. Do takiej sytuacji przyczyniły się niskie opady spowodowane zmianami klimatu i nieodpowiednie zarządzanie dostępnymi, ograniczonymi zasobami wody.