Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Autor

Nauka w Polsce

Lista artykułów:

Izabela Kloc (PiS): Chcemy być pewni, że apokaliptyczne wizje zmian klimatycznych nie są elementem radykalnej, „zielonej” ideologii, lecz prognozą opartą na rzetelnych badaniach naukowych.

Jest pomysł na stworzenie Narodowego Centrum Badań nad Zmianami Klimatu

W najbliższych miesiącach gotowa będzie koncepcja działania i finansowania Narodowego Centrum Badań nad Zmianami Klimatu – ośrodka wspierającego kreowanie polskiej polityki klimatycznej i koordynującego projekty w tej dziedzinie. Pomysłodawcy chcą, by jego siedziba była na Śląsku.

Należąca do Elona Muska firma SpaceX wystrzeliła rakietę Falcon 9, wynosząc na orbitę załogową wersję kapsuły Dragon

Najważniejsze wydarzenia naukowe w 2019 roku [kalendarium]

Lądowanie chińskiej sondy Chang`e 4 na niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca, prezentacja pierwszego w historii zdjęcia czarnej dziury, wydrukowanie w 3D bionicznej trzustki przez Polaków – m.in. takie wydarzenia w nauce przyniósł 2019 rok

Im więcej książek czytasz, tym wyższe będzie twoje dziecko

Im więcej książek czytasz, tym wyższe będzie twoje dziecko

Wzrost dziecka w dorosłym życiu zależy m.in. od wykształcenia rodziców i ich umiejętności rozumienia czytanego tekstu, mierzonej liczbą znajdujących się w domu książek

O drzewa w mieście trzeba po prostu dbać. Należy im stworzyć takie warunki, by mogły rozwinąć odpowiedni system korzeniowy

Drzewa to miejskie skarby. "Ich obecność nie tylko polepsza jakość życia"

Najbardziej cenne i wartościowe w zieleni miejskiej są drzewa – mówi dr Justyna Rubaszek z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Ich obecność nie tylko polepsza jakość życia mieszkańców, ale korzystnie wpływa na środowisko, bioróżnorodność i klimat – dodaje

biedronki mają dużą różnorodność ubarwienia (nazywa się to polimorfizmem), liczba ich odmian jest bardzo duża. Niektóre są całe czarne, inne w ogóle nie mają kropek, niektóre są roślinożerne, grzybożerne albo drapieżne.

Entomolog: Plagą jest grabienie liści, a nie biedronki azjatyckie

Zamiast niszczyć biedronki azjatyckie, które mylą nasze okna z górskimi szczelinami, nie wycinajmy drzew w miastach i ograniczmy grabienie liści, aby gatunki rodzime i obce mogły się schronić na zimę – proponuje entomolog, prof. Stanisław Czachorowski

Neurolodzy z Lublina leczą dzieci z porażeniem mózgowym. Wykorzystują eksperymentalną metodę

Neurolodzy z Lublina leczą dzieci z porażeniem mózgowym. Wykorzystują eksperymentalną metodę

Neurolodzy z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie będą leczyć dzieci z porażeniem mózgowym z całej Europy przy użyciu eksperymentalnej wciąż metody polegającej na wykorzystaniu komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Polski ośrodek jest jednym z dwóch na świecie, który wykonuje takie zabiegi, oprócz Uniwersytetu Duke w USA.

Wykopaliska zakończyły się dopiero kilka dni temu. Teraz archeolodzy oczekują na wyniki szczegółowych analiz antropologicznych, które mogą rzucić światło na przyczynę śmierci dzieci

"Dom zmarłych" koło Hrubieszowa. Odnaleziono szczątki niemowląt

Wokół wielkiej jamy, w której złożono szczątki kilkunastu spopielonych osób, pochowano również sześć szkieletów niemowlaków. Zdaniem archeologów mógł być to pochówek w „domu zmarłych” – grobowcu podobnym do słowiańskich domostw. Znaleziska dokonano w Gródku.

Żubr jest od 1966 r. gatunkiem zagrożonym wyginięciem wpisanym do Czerwonej Księgi Zwierząt

W Polsce na wolności żyje już ponad 500 żubrów. 100 lat temu nie było ani jednego

W 1857 r. żubrów w Puszczy Białowieskiej było 1 tys. 898, przed wybuchem I wojny światowej 737, a po pierwszej wojnie ani jednego. Dziś w polskiej części Puszczy Białowieskiej na wolności żyje ich ponad 500.

Ponad 820 tys. Polaków pije alkohol przez 5 dni w tygodniu lub częściej

Sztuczna inteligencja w leczeniu alkoholizmu. Darmowa aplikacja na pomoc alkoholikom

W internecie dostępna jest darmowa aplikacja, która może wspomóc osoby uzależnione od alkoholu w zmaganiach z nałogiem. „To unikatowe rozwiązanie, jedno z dwóch na świecie opartych na sztucznej inteligencji” – powiedział PAP Krzysztof Przewoźniak, kierujący pracami badawczo-rozwojowymi systemu o nazwie Addictions.ai.

Przyrodnicy szacują, że na terenie naszego kraju osetników mogą być teraz nawet miliony

Nietypowe zjawisko w tym roku. Liczby idą w miliony

W tym roku Polacy mają niespotykaną szansę zaobserwować masowy nalot motyla rusałki osetnika. Na ten malowniczy, rzadko spotykany fenomen przyrody, zwraca uwagę przyrodnik z Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian”.