Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Autor

PAP Nauka

Lista artykułów:

Wszczepiony pod skórę mikroczip mógłby bardzo dokładnie monitorować pracę wielu narządów i układów

Kiedy w sklepie zapłacimy palcem?

Rozmowa z prof. dr. hab. Dariuszem Jemielniakiem z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Wszczepiane pod skórę mikrochipy mogą zastąpić dowód, ułatwić zakupy czy monitorować stan zdrowia. Na przeszkodzie do ich powszechnego użycia stoją problemy m.in. z ujednoliceniem standardu, bezpieczeństwem danych i prawnymi regulacjami.

Chmary komarów to nie plaga, ale normalny cykl związany z wilgotnym początkiem lata

Jak walczyć z komarami? Zaproś żaby do ogródka

Komary w naszym klimacie nie przenoszą chorób, nie zarażą koronawirusem, a jedynie uprzykrzają życie. Najlepszą strategią walki z komarzycami jest choćby umożliwienie żabom dostępu do oczek wodnych – tłumaczy zoolog prof. Piotr Tryjanowski.

Zdjęcie ilustracyjne

Jak globalne ocieplenie wpływa na ewolucję drzew? "Musimy zacząć działać"

Drzewa są w stanie przystosować się do zmian klimatu. Ich ewolucyjna odpowiedź następuje jednak powoli, znacznie wolniej niż globalne ocieplenie. Dr Michał Bogdziewicz, który zbadał, jak ocieplenie wpłynie na występowanie lat nasiennych

Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Studenci lubelskiej uczelni w październiku nadal na zajęciach zdalnych

Wszystkie wykłady, seminaria i lektoraty w Uniwersytecie Medycznym w Lublinie w semestrze zimowym odbywać się będą w systemie zdalnym – zdecydował rektor uczelni prof. Andrzej Drop. Powodem jest trudna do przewidzenia sytuacja epidemiologiczna.

Piątkowe zaćmienie Księżyca nazywane jest truskawkowym

W piątek częściowe zaćmienie Księżyca. O której godzinie zobaczymy "truskawkowy Księżyc"?

W piątek, 5 czerwca, na wieczornym niebie będzie można zobaczyć pełnię "truskawkowego Księżyca", nazywaną też Różanym albo Gorącym Księżycem. Przy wschodzie Księżyca będzie też widoczne także jego półcieniowe zaćmienie.

Zdjęcie ilustracyjne

To może być jedna z najgorszych suszy w historii. W marcu prawie wcale nie padało

Jeśli nie pojawią się regularne opady deszczu, to latem czeka nas jedna z największych susz w historii Polski – alarmuje hydrolog, wiceprezes PAN prof. Paweł Rowiński. Do takiej sytuacji przyczyniły się niskie opady spowodowane zmianami klimatu i nieodpowiednie zarządzanie dostępnymi, ograniczonymi zasobami wody.

W Polsce noszenie naseczek jest od kilku dni obowiązkowe

Ekspert: Maseczki w różnym stopniu chronią przed zakażeniem

Maseczki występują w różnych rodzajach i w różnym stopniu mogą chronić przed zakażeniem. Jednak w obecnej sytuacji epidemicznej istotny jest aspekt ograniczenia rozsiewania patogenu, a noszenie maseczek w tym pomaga – wyjaśnia mikrobiolog dr Tomasz Wołkowicz z NIZP-PZH.

Jak sobie radzić z dziećmi w czasie epidemii. "Nie ma idealnych rodziców i nie starajmy się nimi być"

Jak sobie radzić z dziećmi w czasie epidemii. "Nie ma idealnych rodziców i nie starajmy się nimi być"

Godzenie obowiązków zawodowych z opieką nad małymi dziećmi, szczególnie w okresie epidemii, stanowi dla wielu rodziców wyzwanie. Nie ma jednak idealnych rodziców, więc nie starajmy się nimi być – podkreśla prof. Ewa Jarosz, pedagog i nauczyciel akademicki z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Historycy: Epidemia koronawirusa nie jest zjawiskiem wyjątkowym

Historycy: Epidemia koronawirusa nie jest zjawiskiem wyjątkowym

– Wszystkie europejskie epidemie mają pewne cechy wspólne: przychodzą z zewnątrz, obnażają niemoc medycyny, zmieniają bieg wydarzeń politycznych, głęboko przekształcają sytuację społeczną i gospodarczą – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego

Styczeń tego roku był piątym najcieplejszym styczniem w Polsce w ostatnich 50 latach

Ciepły i suchy styczeń może grozić suszą na wiosnę

Styczeń tego roku był piątym najcieplejszym styczniem w Polsce w ostatnich 50 latach - informuje IMGW. W ostatniej dekadzie podobne średnie temperatury miesięczne stycznia odnotowano również w 2015 i 2018.