

Kiedyś to było jednak inaczej. Tzw. „ekolodzy” to była jakaś nieco egzotyczna, nieznana grupa zapaleńców, którzy przykuwali się do drzew, oblewali farbą kobiety ubrane w futra i żywili się najpewniej tylko tym, co samo spadło z drzew. Walczyli o jakieś odległe zwykłym zjadaczom chleba sprawy. No ale to było dawno temu i nieprawda. Dziś, chcąc nie chcąc, ekologiem (i to z dumą w głosie!) nazywa się już niemal każdy. Skąd ta zmiana?

Bo od tematów, które wymagają przestawienia się na ekologiczne tory, dłużej uciekać się już nie da. Nasza planeta ma ograniczone surowce, zaczyna tonąć w śmieciach, dusić się w smogu i niebezpiecznie rozgrzewać w wyniku globalnego ocieplenia. Nie możemy już dłużej uspokajać swojego sumienia stwierdzeniem, że te kwestie nas nie dotyczą, gdy po powrocie z wakacji w polskich górach zamiast zastrzyku energii przywozimy do domu dławiący, spowodowany smogiem kaszel, a na plaży obok wydm piaszczystych widzimy hałdy plastikowych odpadów wyrzuconych przez morze. Świadomość społeczna rośnie - według ostatniego badania Eurobarometru, 87% Europejczyków jest zaniepokojonych negatywnym wpływem produktów plastikowych na środowisko, a niemal ¾ także bezpośrednio na swoje zdrowie.
Dlatego też ostatnie działania Unii Europejskiej mają na celu udostępnienie państwom członkowskim a także nam wszystkim, narzędzi, które pozwolą działać wspólnie na rzecz dobra naszej planety (a więc i naszego). Na sesji plenarnej, która miała miejsce w tym tygodniu w Strasburgu przegłosowana została m.in. dyrektywa o plastiku, która stawia sobie ambitny cel, by do 2030r. wszystkie plastikowe opakowania nadawały się do recyklingu bądź ponownego użycia. Inicjatywa skupia się na dziesięciu najczęściej występujących produktach jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, które zgodnie z wyliczeniami stanowią 86 % wszystkich produktów tego rodzaju. Są to m.in. kubki na napoje, patyczki kosmetyczne czy pojemniki na żywność.
Nie znaczy to oczywiście że teraz możemy usiąść z założonymi rękami i czekać do 2030r. aż Unia zrobi swoje. Tak jak pisałem na samym początku, ekologiem może być teraz każdy, a najlepsze efekty osiągniemy łącząc działania odgórne: czyli wytyczne Unii wdrażane przez rząd, z naszymi drobnymi, codziennymi gestami, które, jeśli praktykowane przez odpowiednio dużą liczbę osób, też zrobią ogromną różnicę! Może na dobry początek na zakupy na poranny rynek spakować płócienną torbę, zamiast zbierać te plastikowe od sprzedawców? To jeden z gestów, o którym sam jeszcze jakiś czas temu zapominałem, a teraz tak wszedł mi w krew, że bez takiej torebki już na bazarek czy do sklepu się nie ruszam. Od jakiegoś czasu z satysfakcją obserwuję, że coraz więcej mieszkańców naszego regionu postępuje dokładnie tak samo i proponowanych im przez sprzedawców torebek plastikowych grzecznie, ale zdecydowanie odmawia.
Mam więc nadzieję, że kolejne inicjatywy Brukseli nie będą traktowane jako biurokratyczna uciążliwość, tylko „pomocna dłoń” w naszej codziennej walce o bardziej ekologiczne gospodarowanie zasobami naszej planety. To tak jak np. z żarówkami energooszczędnymi, które z inicjatywy Unii zastąpiły w sklepach te tradycyjne. Szybko okazało się, że są lepsze, bo, po prostu, oszczędzają energię. Czyli i nasze pieniądze, i środowisko.
Zamieszczone w dziale Blogi artykuły i komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów.
Redakcja portalu Dziennikwschodni.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Pozostałe informacje

W Emilcinie znów szykują się na spotkanie z UFO
Propozycja dla tych, którzy oglądają serial „Projekt UFO”. I dla tych, którzy wciąż się zastanwiaja, co 47 lat temu zobaczył Jan Wolski w Emilcinie.

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkanocny
W najbliższą (27 kwietnia), w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie odbędzie się wyjątkowy koncert wielkanocny – "Miłosierdzie".

Mundury, menażki i hamaki. AMW zaprasza majówkową wyprzedaż
Będą też łopaty saperskie, peleryny na namiot, manierki i na przykład stalowe talerze. Co jeszcze przygotowała Agencja Mienia Wojskowego w Lublinie?

Kto zostanie nowym papieżem? To o nich watykaniści mówią najczęściej
Najważniejszym aspektem w medialnych spekulacjach przed planowanym na początek maja konklawe jest to, że spośród 135 kardynałów elektorów, 107 zostało mianowanych przez papieża Franciszka, 23 to nominaci Benedykta XVI, a pięciu to kardynałowie św. Jana Pawła II.

Majówka 2025 w Zamościu. Codziennie inna impreza
To już tradycja, że długi majowy weekend otwiera w Zamościu sezon turystyczny. W tym roku miasto też liczy na gości. Jeśli przyjadą, nie będą się nudzić. Zaplanowano sporo różnych imprez.

Czwórka poszukiwanych w jednym miejscu. Kogo zatrzymała policja?
W jednym pensjonacie ukrywało się trzech mężczyzn i kobieta. Dwaj bracia byli poszukiwani między innymi za oszustwa. A najstarszy z mężczyzn: za udział w rozboju.

Będzie można podziwiać Bug z wieży widokowej
Na dolinę Bugu będzie można spojrzeć z szerszej perspektywy. W Gnojnie powstaje wieża widokowa.

Zmiana lokalizacji przystanku i duże utrudnienia w ruchu na lubelskiej dzielnicy
Przez trzy dni kierowcy oraz pasażerowie komunikacji miejskiej będą musieli uzbroić się w cierpliwość jadąc przez ulicę Fabryczną w Lublinie.

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Dodatkowe koncerty na 10-lecie gry
Wiedźmin: Muzyka Kontynentu to część obchodów 10. rocznicy premiery gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. Będzie Percival Schuttenbach, będą przygotowane specjalnie na tę okazję efekty wizualne i fragmenty rozgrywki z gry.

W tym miejscu dzieci są sobą. Rezerwat Dzikich Dzieci organizuje tydzień Ziemi
Z okazji Światowego Dnia Ziemi Rezerwat Dzikich Dzieci rozpoczyna Tydzień Ziemi. Jak mówi Michał Głos, jeden z opiekunów miejsca, inauguracja sezonu wiosennego to nie tylko symboliczne przebudzenie natury, ale przede wszystkim czas aktywnego działania: zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

Dzień Ziemi: Sekretne życie pingwinów do zobaczenia
Z okazji Dnia Ziemi National Geographic Wild przygotował najnowszy program Bertiego Gregory’ego, cenionego odkrywcy oraz laureata nagród Emmy i BAFTA, „Sekretne życie pingwinów”. to trzyodcinkowa seria wyprodukowana przez Jamesa Camerona.

Ledwo uszli z życiem. Po wypadku auto zaczęło się palić
Dramatyczne sceny rozegrały się w sobotę w powiecie tomaszowskim. Na drodze pomiędzy wioskami Podhorce i Pawłówka dachowało BMW. Samochód stanął w płomieniach. Poszkodowanym wydostać się z auta pomogła jedna z pasażerek.

Były poseł PiS został redaktorem naczelnym. To kwartalnik szpitala nadzorowanego przez marszałka
Były poseł PiS, Marcin Duszek został redaktorem naczelnym kwartalnika „Twój lekarz”. To bezpłatne pismo wydaje Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej, który podlega marszałkowi.

Najlepsze ośrodki narciarskie i rekomendowane modele busów na zimowe wyjazdy
Sezon narciarski to dla wielu idealny czas na aktywny wypoczynek w gronie rodziny lub przyjaciół. Organizując wyjazd na narty, szczególnie do odległych ośrodków w Europie, warto zadbać o komfortowy transport. Bus osobowy to świetna opcja dla grup, która pozwala nie tylko na wygodną podróż, ale także na swobodne przewiezienie sprzętu narciarskiego. W tym artykule przyjrzymy się zarówno najlepszym ośrodkom narciarskim, jak i polecanym modelom busów, które doskonale sprawdzą się w trasie.

Polski kardynał będzie pomagać kamerlingowi w przygotowaniach do pogrzebu papieża Franciszka
Archiprezbiter rzymskiej bazyliki Matki Bożej Większej kardynał Stanisław Ryłko będzie przez trzy dni pomagać Kamerlingowi Świętego Kościoła Rzymskiego kardynałowi Kevinowi Farrellowi w przygotowaniach do pogrzebu papieża Franciszka – informuje portal Vatican News po pierwszej kongregacji, czyli naradzie kardynałów.

05.02.2019 Po pierwsze, bezpieczeństwo

11.01.2019 Noworoczne postanowienia

09.12.2018 Zakupy bez granic

03.12.2018 Kolej na pasażera

13.11.2018 Każdemu według jego zasług!
ARCHIWUM
- Brak postów w tym roku