

Śledzenie nowinek motoryzacyjnych ma wielu swoich fanów, i to nie tylko, jak kiedyś się uważało, wśród panów, ale także wśród pań. Widać to wyraźnie na tłumnie odwiedzanych wydarzeniach, takich jak np. targi Motosession czy na stadionie Motoru Lublin.
Największych zwolenników czterech kółek elektryzują przede wszystkim nowe technologie. Światowe koncerny pracują nad wielkimi projektami, dyskusje są zdominowane przez coraz to nowsze wieści o postępie w pracach nad samochodami autonomicznymi, czyli takich, które będą jeździły bez kierowcy oraz o tzw. „elektrykach”, czyli autach na prąd. Trzeba sobie jednak szczerze powiedzieć, że zanim te technologie trafią pod nasze polskie strzechy i zdominują masową produkcję, mienie jeszcze parę dobrych lat, jeśli nie dekad.

Co więc nas czeka w międzyczasie? Zamiast bujać w obłokach Unia Europejska ma konkretny plan: w pierwszej kolejności stawiamy na bezpieczeństwo. W Parlamencie Europejskim toczą się właśnie prace nad rozporządzeniem, które ma w istotny sposób wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa pojazdów i ochronę uczestników ruchu drogowego. Kierunek jest jak najbardziej słuszny, gdyż niestety, nasze drogi wciąż zbierają śmiertelne żniwo: w 2017 roku w całej Unii Europejskiej w wypadkach samochodowych zginęło ponad 25 tysięcy osób, a 135 tysięcy odniosło poważne obrażenia. W sprawozdaniu, które w komisji rynku wewnętrznego przygotowała moja klubowa koleżanka, posłanka Róża Thun, Parlament Europejski proponuje więc szereg rozwiązań, które miałyby być obowiązkowo umieszczanie w wyposażeniu standardowym auta. Mowa między innymi o takich nowinkach, jak system monitorowania senności i uwagi kierowcy, system wykrywania i ostrzegania przed osobami, które znajdują się w pobliżu bądź na trasie pojazdu (piesi, rowerzyści), inteligentne dostosowanie prędkości czy montaż tzw. „czarnych skrzynek”, wzorowanych na tych samolotowych, które rejestrowałyby dane o zdarzeniach drogowych i wypadkach. Znawcy tematu zapewne zwrócą uwagę, że większość z tych rozwiązań to technologie już dostępne na rynku. To prawda, w tej sprawie jesteśmy pragmatyczni - to rozwiązania, które zostały przetestowane i już się sprawdziły, wciąż jednak nie są standardem. Parlament chce to zmienić i udowadnia, że tego typu dostosowania mogłyby zostać wprowadzone przez koncerny motoryzacyjne bez znacznych dodatkowych kosztów.
Jeśli wszystko dobrze pójdzie, przepisy w tej sprawie uda się uchwalić jeszcze przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Jednak, tak jak wiadomo już że nawet w samochodach autonomicznych za kierownicą będzie musiał siedzieć kierowca, który w sytuacji kryzysowej przejmie kontrolę nad pojazdem, tak żadne systemy zabezpieczające nie zwolnią nas z myślenia, uwagi i ostrożności na drogach. Warto o tym pamiętać szczególnie zimą, gdy warunki są szczególnie trudne.
Zamieszczone w dziale Blogi artykuły i komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów.
Redakcja portalu Dziennikwschodni.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Pozostałe informacje

Putin miał zaproponować zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie. Czego chce w zamian?
Putin miał zaproponować zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie na obecnej linii frontu – pisze brytyjski „Financial Times”, powołując się na źródła bliskie sprawie. Jeden z nich dodaje, że „Jest obecnie dużo presji wywieranej na Kijów, by ustąpił w pewnych kwestiach i żeby Trump mógł ogłosić zwycięstwo”.

Duch Witkacego w Lublinie
Już jutro (środa, 23 kwietnia) w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińśkiego w Lublinie, za sprawą książki „Witkacy. Biografia” przywołany zostanie duch Witkacego. Wieczór zapowiada się nietuzinkowo – w stylu godnym bohatera książki, legendarnego artysty znanego z ekscentrycznego humoru i nieokiełznanej wyobraźni.

Brakuje policjantów. Ośrodek w Lublinie nie wystarcza. Policja otwiera kolejne
Problemem nie jest brak chętnych do służby w policji, lecz baza szkoleniowa. Pracujemy nad jej rozbudową – mówi szef Komendy Głównej Policji, nadinsp. Marek Boroń.

ChKS Chełm lepszy od KPS Siedlce
W pierwszym spotkaniu półfinałowym play-off ChKS Chełm pokonał KPS Siedlce 3:2. Tym samym prowadzi w rywalizacji do dwóch zwycięstw 1-0. W piątek drugie spotkanie, w Siedlcach

W Emilcinie znów szykują się na spotkanie z UFO
Propozycja dla tych, którzy oglądają serial „Projekt UFO”. I dla tych, którzy wciąż się zastanwiaja, co 47 lat temu zobaczył Jan Wolski w Emilcinie.

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkanocny
W najbliższą (27 kwietnia), w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie odbędzie się wyjątkowy koncert wielkanocny – "Miłosierdzie".

Mundury, menażki i hamaki. AMW zaprasza majówkową wyprzedaż
Będą też łopaty saperskie, peleryny na namiot, manierki i na przykład stalowe talerze. Co jeszcze przygotowała Agencja Mienia Wojskowego w Lublinie?

Kto zostanie nowym papieżem? To o nich watykaniści mówią najczęściej
Najważniejszym aspektem w medialnych spekulacjach przed planowanym na początek maja konklawe jest to, że spośród 135 kardynałów elektorów, 107 zostało mianowanych przez papieża Franciszka, 23 to nominaci Benedykta XVI, a pięciu to kardynałowie św. Jana Pawła II.

Majówka 2025 w Zamościu. Codziennie inna impreza
To już tradycja, że długi majowy weekend otwiera w Zamościu sezon turystyczny. W tym roku miasto też liczy na gości. Jeśli przyjadą, nie będą się nudzić. Zaplanowano sporo różnych imprez.

Czwórka poszukiwanych w jednym miejscu. Kogo zatrzymała policja?
W jednym pensjonacie ukrywało się trzech mężczyzn i kobieta. Dwaj bracia byli poszukiwani między innymi za oszustwa. A najstarszy z mężczyzn: za udział w rozboju.

Będzie można podziwiać Bug z wieży widokowej
Na dolinę Bugu będzie można spojrzeć z szerszej perspektywy. W Gnojnie powstaje wieża widokowa.

Zmiana lokalizacji przystanku i duże utrudnienia w ruchu na lubelskiej dzielnicy
Przez trzy dni kierowcy oraz pasażerowie komunikacji miejskiej będą musieli uzbroić się w cierpliwość jadąc przez ulicę Fabryczną w Lublinie.

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Dodatkowe koncerty na 10-lecie gry
Wiedźmin: Muzyka Kontynentu to część obchodów 10. rocznicy premiery gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. Będzie Percival Schuttenbach, będą przygotowane specjalnie na tę okazję efekty wizualne i fragmenty rozgrywki z gry.

W tym miejscu dzieci są sobą. Rezerwat Dzikich Dzieci organizuje tydzień Ziemi
Z okazji Światowego Dnia Ziemi Rezerwat Dzikich Dzieci rozpoczyna Tydzień Ziemi. Jak mówi Michał Głos, jeden z opiekunów miejsca, inauguracja sezonu wiosennego to nie tylko symboliczne przebudzenie natury, ale przede wszystkim czas aktywnego działania: zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

Dzień Ziemi: Sekretne życie pingwinów do zobaczenia
Z okazji Dnia Ziemi National Geographic Wild przygotował najnowszy program Bertiego Gregory’ego, cenionego odkrywcy oraz laureata nagród Emmy i BAFTA, „Sekretne życie pingwinów”. to trzyodcinkowa seria wyprodukowana przez Jamesa Camerona.

05.02.2019 Po pierwsze, bezpieczeństwo

11.01.2019 Noworoczne postanowienia

09.12.2018 Zakupy bez granic

03.12.2018 Kolej na pasażera

13.11.2018 Każdemu według jego zasług!
ARCHIWUM
- Brak postów w tym roku