

Śledzenie nowinek motoryzacyjnych ma wielu swoich fanów, i to nie tylko, jak kiedyś się uważało, wśród panów, ale także wśród pań. Widać to wyraźnie na tłumnie odwiedzanych wydarzeniach, takich jak np. targi Motosession czy na stadionie Motoru Lublin.
Największych zwolenników czterech kółek elektryzują przede wszystkim nowe technologie. Światowe koncerny pracują nad wielkimi projektami, dyskusje są zdominowane przez coraz to nowsze wieści o postępie w pracach nad samochodami autonomicznymi, czyli takich, które będą jeździły bez kierowcy oraz o tzw. „elektrykach”, czyli autach na prąd. Trzeba sobie jednak szczerze powiedzieć, że zanim te technologie trafią pod nasze polskie strzechy i zdominują masową produkcję, mienie jeszcze parę dobrych lat, jeśli nie dekad.

Co więc nas czeka w międzyczasie? Zamiast bujać w obłokach Unia Europejska ma konkretny plan: w pierwszej kolejności stawiamy na bezpieczeństwo. W Parlamencie Europejskim toczą się właśnie prace nad rozporządzeniem, które ma w istotny sposób wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa pojazdów i ochronę uczestników ruchu drogowego. Kierunek jest jak najbardziej słuszny, gdyż niestety, nasze drogi wciąż zbierają śmiertelne żniwo: w 2017 roku w całej Unii Europejskiej w wypadkach samochodowych zginęło ponad 25 tysięcy osób, a 135 tysięcy odniosło poważne obrażenia. W sprawozdaniu, które w komisji rynku wewnętrznego przygotowała moja klubowa koleżanka, posłanka Róża Thun, Parlament Europejski proponuje więc szereg rozwiązań, które miałyby być obowiązkowo umieszczanie w wyposażeniu standardowym auta. Mowa między innymi o takich nowinkach, jak system monitorowania senności i uwagi kierowcy, system wykrywania i ostrzegania przed osobami, które znajdują się w pobliżu bądź na trasie pojazdu (piesi, rowerzyści), inteligentne dostosowanie prędkości czy montaż tzw. „czarnych skrzynek”, wzorowanych na tych samolotowych, które rejestrowałyby dane o zdarzeniach drogowych i wypadkach. Znawcy tematu zapewne zwrócą uwagę, że większość z tych rozwiązań to technologie już dostępne na rynku. To prawda, w tej sprawie jesteśmy pragmatyczni - to rozwiązania, które zostały przetestowane i już się sprawdziły, wciąż jednak nie są standardem. Parlament chce to zmienić i udowadnia, że tego typu dostosowania mogłyby zostać wprowadzone przez koncerny motoryzacyjne bez znacznych dodatkowych kosztów.
Jeśli wszystko dobrze pójdzie, przepisy w tej sprawie uda się uchwalić jeszcze przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Jednak, tak jak wiadomo już że nawet w samochodach autonomicznych za kierownicą będzie musiał siedzieć kierowca, który w sytuacji kryzysowej przejmie kontrolę nad pojazdem, tak żadne systemy zabezpieczające nie zwolnią nas z myślenia, uwagi i ostrożności na drogach. Warto o tym pamiętać szczególnie zimą, gdy warunki są szczególnie trudne.
Zamieszczone w dziale Blogi artykuły i komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów.
Redakcja portalu Dziennikwschodni.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Pozostałe informacje

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)
Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu
Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK
Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze
Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości
Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów
Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

Wypadek w pracy? ZUS zwiększył stawki odszkodowania
Od kwietnia wzrosła kwota odszkodowania z ZUS za każdy procent uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Obecnie można liczyć na 1636 zł odszkodowania. To o 205 złotych więcej niż dotychczas.

W tym powiecie w nocy chwyci przymrozek
A jednak to jeszcze niepełnoprawna wiosna. Tej nocy mogą pojawić się przymrozki w jednym z powiatów województwa lubelskiego.

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców
Trwa przebudowa ulicy Samsonowicza na lubelskim Wrotkowie. Od czwartku kierowców czekają kolejne utrudnienia.

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku
Kolejny pseudokibic zatrzymany do sprawy śmiertelnego pobicia. To sprawa z 2016 roku, gdy w wyniku starcia pseudokibiców drużyn z Lublina i Stalowej Woli na drodze w powiecie radomskim śmierć poniósł 33-latek ze Stalowej Woli.

Zwrot w sprawie Marcina Romanowskiego. Prokuratura nie odpuszcza
Prokuratura wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy wobec posła PiS Marcina Romanowskiego - poinformowała w środę rzeczniczka prokuratora generalnego Anna Adamiak. Treść wniosku nie jest na ten moment znana.

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik
Wymiana drzwi zewnętrznych to inwestycja, która znacząco wpływa na bezpieczeństwo i estetykę domu lub mieszkania. Drzwi wejściowe stanowią nie tylko funkcjonalny element budynku, ale również wizytówkę domu. Właściwy wybór oraz prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych pozwoli nam cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem przez długie lata. Niezależnie od tego, czy wymieniasz drzwi wejściowe w domu jednorodzinnym, czy w bloku, ten poradnik przeprowadzi Cię przez najważniejsze aspekty tego procesu.

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"
O przyszłości kopalni „Bogdanka”, wielkim proteście w Lublinie i wielu innych tematach rozmawiamy z Jarosławem Niemcem, związkowcem przewodniczącym Związku Zawodowego „Przeróbka”

Pierwszy na Lubelszczyźnie Starbucks otwarty
Starbucks, jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, otwiera swoją pierwszą kawiarnię w Lublinie. Już od 2 kwietnia będzie można cieszyć się kultowymi napojami w nowoczesnym wnętrzu przy ul. Krakowskie Przedmieście. Na pierwszych gości czeka niespodzianka.

05.02.2019 Po pierwsze, bezpieczeństwo

11.01.2019 Noworoczne postanowienia

09.12.2018 Zakupy bez granic

03.12.2018 Kolej na pasażera

13.11.2018 Każdemu według jego zasług!
ARCHIWUM
- Brak postów w tym roku