Krzysztof Hetman
12 marca 2018 r.W poszukiwaniu straconego czasu czyli zostawmy zegary w spokoju
Gdybym miał sporządzić listę urządzeń, bez których nie potrafiłbym się obejść, to na wyjątkowo wysokiej pozycji byłby... budzik. Pewnie zaraz obok ekspresu do kawy:). Budzika używam bowiem 7 dni w tygodniu, często nastawiając go na godziny uważane za bardziej nocne niż poranne. Dlatego też nigdy nie przepadałem za zmienianiem czasu, kiedy ta cenna godzina snu była mi poniekąd wykradana. Tyle w odniesieniu do mojego prywatnego „mikrokosmosu". Nasze społeczeństwo składa się jednak z milionów takich mikrokosmosów i na nie wszystkie zmiana czasu ma taki sam wpływ: zaburza nasz zegar biologiczny.
Niektórym przestawienie się na nowe tryby przychodzi łatwiej, ale dla innych na przykład niemowląt czy osób starszych, taka zmiana jest już znacznie trudniejsza. O dziwo, zmiany czasu nie uznają też zwierzęta hodowlane, co w konsekwencji znacznie utrudnia pracę i życie rolnikom. Wreszcie, w ujęciu globalnym, przestawienie zegarków powoduje spory chaos m.in. komunikacyjny i informatyczny. Generalnie wiec dwa razy w roku fundujemy sobie sporo, delikatnie mówiąc, niepotrzebnego zamieszania. Można byłoby więc założyć, że przynajmniej korzyści przemawiające za takim działaniem są spektakularne. Okazuje się jednak, że zmiana czasu była ekonomicznie uzasadniona 100 lat temu, kiedy koncept ten był po raz pierwszy wykorzystany. Tymczasem świat zmienił się nie do poznania, a zmiana czasu pozostała. Absurdalność tego zjawiska na szczęście od dawna dostrzega już Parlament Europejski, w ramach którego nad likwidacją konieczności przestawiania zegarów pracuje specjalna ponadpartyjna grupa robocza, w skład której wchodzą m.in. Posłowie PSL. Efektem jej prac jest przegłosowana na ostatniej sesji plenarnej rezolucja Parlamentu Europejskiego, wzywająca Komisję Europejską do zajęcia się tym tematem, czyli przebadania konieczności przestawiania zegarów i zaproponowania ewentualnie konkretnych działań. W Unii Europejskiej zrezygnować ze zmiany czasu musimy bowiem wspólnie - wzywa do tego nie tylko unijna dyrektywa z 2001 roku, ale i zdrowy rozsądek, gdyż odejście od zmiany czasu przez tylko niektóre z państw wprowadziłoby po prostu spory i niepotrzebny chaos. Tymczasem coraz więcej państw, równolegle do tego, co dzieje się na forum wspólnotowym, deklaruje chęć zaprzestania przestawiania się na czas zimowy i letni. W październiku zeszłego roku polska sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych jednogłośnie poparła projekt ustawy w tej sprawie, którego autorem było PSL. Również parlamenty m.in. Litwy, Szwecji czy Finlandii opowiedziały się za zniesieniem zmiany czasu. Wygląda więc na to, że jesteśmy na bardzo dobrej drodze do tego, by relikty przeszłości odeszły właśnie tam gdzie ich miejsce.
Tymczasem jednak, drodzy Państwo, przypominam, że już za 2 tygodnie śpimy o godzinę krócej. I miejmy nadzieję, że to już ostatni raz!
Zamieszczone w dziale Blogi artykuły i komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów.
Redakcja portalu Dziennikwschodni.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Pozostałe informacje
Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj
Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.
Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę
Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.
Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.
Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.
"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.
Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół
Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.
Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"
Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.
Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?
Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.
Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus
Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.
Czym są kampery i jak działają?
Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.
Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.
Będzie ślisko. Noga z gazu
Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.
Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców
Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?
Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej
Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach
05.02.2019 Po pierwsze, bezpieczeństwo
11.01.2019 Noworoczne postanowienia
09.12.2018 Zakupy bez granic
03.12.2018 Kolej na pasażera
13.11.2018 Każdemu według jego zasług!
ARCHIWUM
- Brak postów w tym roku