Krzysztof Hetman
12 marca 2018 r.W poszukiwaniu straconego czasu czyli zostawmy zegary w spokoju
Gdybym miał sporządzić listę urządzeń, bez których nie potrafiłbym się obejść, to na wyjątkowo wysokiej pozycji byłby... budzik. Pewnie zaraz obok ekspresu do kawy:). Budzika używam bowiem 7 dni w tygodniu, często nastawiając go na godziny uważane za bardziej nocne niż poranne. Dlatego też nigdy nie przepadałem za zmienianiem czasu, kiedy ta cenna godzina snu była mi poniekąd wykradana. Tyle w odniesieniu do mojego prywatnego „mikrokosmosu". Nasze społeczeństwo składa się jednak z milionów takich mikrokosmosów i na nie wszystkie zmiana czasu ma taki sam wpływ: zaburza nasz zegar biologiczny.
Niektórym przestawienie się na nowe tryby przychodzi łatwiej, ale dla innych na przykład niemowląt czy osób starszych, taka zmiana jest już znacznie trudniejsza. O dziwo, zmiany czasu nie uznają też zwierzęta hodowlane, co w konsekwencji znacznie utrudnia pracę i życie rolnikom. Wreszcie, w ujęciu globalnym, przestawienie zegarków powoduje spory chaos m.in. komunikacyjny i informatyczny. Generalnie wiec dwa razy w roku fundujemy sobie sporo, delikatnie mówiąc, niepotrzebnego zamieszania. Można byłoby więc założyć, że przynajmniej korzyści przemawiające za takim działaniem są spektakularne. Okazuje się jednak, że zmiana czasu była ekonomicznie uzasadniona 100 lat temu, kiedy koncept ten był po raz pierwszy wykorzystany. Tymczasem świat zmienił się nie do poznania, a zmiana czasu pozostała. Absurdalność tego zjawiska na szczęście od dawna dostrzega już Parlament Europejski, w ramach którego nad likwidacją konieczności przestawiania zegarów pracuje specjalna ponadpartyjna grupa robocza, w skład której wchodzą m.in. Posłowie PSL. Efektem jej prac jest przegłosowana na ostatniej sesji plenarnej rezolucja Parlamentu Europejskiego, wzywająca Komisję Europejską do zajęcia się tym tematem, czyli przebadania konieczności przestawiania zegarów i zaproponowania ewentualnie konkretnych działań. W Unii Europejskiej zrezygnować ze zmiany czasu musimy bowiem wspólnie - wzywa do tego nie tylko unijna dyrektywa z 2001 roku, ale i zdrowy rozsądek, gdyż odejście od zmiany czasu przez tylko niektóre z państw wprowadziłoby po prostu spory i niepotrzebny chaos. Tymczasem coraz więcej państw, równolegle do tego, co dzieje się na forum wspólnotowym, deklaruje chęć zaprzestania przestawiania się na czas zimowy i letni. W październiku zeszłego roku polska sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych jednogłośnie poparła projekt ustawy w tej sprawie, którego autorem było PSL. Również parlamenty m.in. Litwy, Szwecji czy Finlandii opowiedziały się za zniesieniem zmiany czasu. Wygląda więc na to, że jesteśmy na bardzo dobrej drodze do tego, by relikty przeszłości odeszły właśnie tam gdzie ich miejsce.
Tymczasem jednak, drodzy Państwo, przypominam, że już za 2 tygodnie śpimy o godzinę krócej. I miejmy nadzieję, że to już ostatni raz!
Zamieszczone w dziale Blogi artykuły i komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów.
Redakcja portalu Dziennikwschodni.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Pozostałe informacje
Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola
Starostwo powiatowe w Puławach poinformowało, że dzisiaj rano zmarł Witold Popiołek, były starosta puławski, członek zarządu powiatu oraz były wójt gminy Końskowola. Miał 80 lat.
Wychowanek wraca do KPR Padwy Zamość
Do drużyny KPR Padwa Zamość wraca rozgrywający Wiktor Kawka. Ekipa z Zamościa ma też nowego lewoskrzydłowego
Urzędnicy nie znaleźli budynku do rewitalizacji. Pomysł się zmieni
Urzędnicy nie znaleźli budynku na potrzeby rewitalizacji. Dlatego koncepcja się zmieni i obejmie istniejący już przy ulicy Kolejowej w Białej Podlaskiej rodzinny dom dziecka.
Dziś rusza kampania wyborcza
Wybory prezydenckie zaplanowane zostały „zgodnie z zapowiedzią - w pierwszym możliwym konstytucyjnie terminie” – poinformował Marszałek Sejmu Szymon Hołownia na portalu X. To oznacza, że rozpoczęła się kampania wyborcza.
Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy
Miesięcznik edukacyjny "Perspektywy" opublikował ranking najlepszych liceów i techników w Polsce. Na wysokich miejscach znalazły się placówki z województwa lubelskiego.
Jaka sytuacja na lubelskich drogach? Autobusy łapią niewielkie opóźnienia
Miejskie służby od wczorajszego wieczoru posypują drogi solą, ale mimo to na lubelskich ulicach rano było ślisko. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie główne arterie są przejezdne. Nad ranem opóźnienia łapały autobusy miejskiej komunikacji, zwłaszcza te obsługujące ościenne miejscowości.
Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki
Każdy początek roku wiąże się z obowiązkiem rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za dwanaście poprzednich miesięcy. Choć mamy kilka miesięcy na złożenie zeznania, warto pamiętać, że podatników obowiązują konkretne i nieprzekraczalne terminy. Niedotrzymanie ich może prowadzić do konsekwencji skarbowych, takich jak kara finansowa czy odsetki za zwłokę.
Jak zacząć ćwiczyć jogę?
Planujesz zacząć ćwiczyć jogę, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Zanim zaczniesz trening, warto odpowiednio się przygotować. Przydadzą się także akcesoria do jogi i strój, który zapewni komfortowe ćwiczenia. Ponadto korzystnie poznać wcześniej kilka ważnych informacji o tej aktywności. Dowiedz się, o czym warto wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z jogą.
Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?
Warszawa, stolica Polski, to miejsce, gdzie nowoczesność łączy się z historią. W sercu tego tętniącego życiem miasta znajduje się wiele luksusowych hoteli, które oferują komfortowe warunki do wypoczynku. Wybór odpowiedniego hotelu może być kluczowy dla naszego zadowolenia z pobytu. Czy marzysz o miejscu, które zapewni Ci nie tylko nocleg, ale również wyjątkowe doświadczenia? Oto, na co warto zwrócić uwagę, planując pobyt w centrum Warszawy.
MŚ piłkarzy ręcznych: Polska na początek zagra z Niemcami. Gdzie oglądać mecz?
Dzisiaj o godz. 20.30 reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych rozpocznie swój udział w mistrzostwach świata. Na dzień dobry Biało-Czerwoni zmierzą się z Niemcami. Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie TVP Sport oraz platformie Viaplay.
Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy
Mecz drugiej rundy Australian Open zaczął się dla Magdaleny Fręch fatalnie. Polka w starciu z Rosjanką Anną Blinkową w pierwszym secie nie zdołała wygrać nawet jednego gema. Potem jednak nasza zawodniczka przeszła prawdziwą metamorfozę i odwróciła losy spotkania
Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?
Strażacy interweniowali w naszym regionie w 2024 roku ponad 23 tys. razy. To wzrost o 10 proc. Która interwencja była najtrudniejsza? Kiedy było najwięcej pracy? Na te i inne pytania odpowie w programie Dzień Wschodzi st. bryg. Zenon Pisiewicz, Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej.
Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przez marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź. Ostrzeżenie drugiego stopnia wydane dla całego regionu.
Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji
Jak informuje PKP Intercity, wystąpiły opóźnienia w kursowaniu pociągów spowodowane zamarzającym deszczem na kolejowej sieci trakcyjnej. Oblodzenie uniemożliwia pobór energii elektrycznej i przejazd składów.
Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum
Dom Kultury LSM zaprasza w najbliższy piątek (17 stycznia) na przestawienie pt. „Odlot” w wykonaniu Teatru Panopticum z Młodzieżowego Domu Kultury „Pod akacją” z Lublina. „Odlot” to metaforyczna i uderzająca w scenicznym wyrazie opowieść o uzależnieniu.
05.02.2019 Po pierwsze, bezpieczeństwo
11.01.2019 Noworoczne postanowienia
09.12.2018 Zakupy bez granic
03.12.2018 Kolej na pasażera
13.11.2018 Każdemu według jego zasług!
ARCHIWUM
- Brak postów w tym roku