
Krzysztof Hetman
12 marca 2018 r.W poszukiwaniu straconego czasu czyli zostawmy zegary w spokoju

Gdybym miał sporządzić listę urządzeń, bez których nie potrafiłbym się obejść, to na wyjątkowo wysokiej pozycji byłby... budzik. Pewnie zaraz obok ekspresu do kawy:). Budzika używam bowiem 7 dni w tygodniu, często nastawiając go na godziny uważane za bardziej nocne niż poranne. Dlatego też nigdy nie przepadałem za zmienianiem czasu, kiedy ta cenna godzina snu była mi poniekąd wykradana. Tyle w odniesieniu do mojego prywatnego „mikrokosmosu". Nasze społeczeństwo składa się jednak z milionów takich mikrokosmosów i na nie wszystkie zmiana czasu ma taki sam wpływ: zaburza nasz zegar biologiczny.

Niektórym przestawienie się na nowe tryby przychodzi łatwiej, ale dla innych na przykład niemowląt czy osób starszych, taka zmiana jest już znacznie trudniejsza. O dziwo, zmiany czasu nie uznają też zwierzęta hodowlane, co w konsekwencji znacznie utrudnia pracę i życie rolnikom. Wreszcie, w ujęciu globalnym, przestawienie zegarków powoduje spory chaos m.in. komunikacyjny i informatyczny. Generalnie wiec dwa razy w roku fundujemy sobie sporo, delikatnie mówiąc, niepotrzebnego zamieszania. Można byłoby więc założyć, że przynajmniej korzyści przemawiające za takim działaniem są spektakularne. Okazuje się jednak, że zmiana czasu była ekonomicznie uzasadniona 100 lat temu, kiedy koncept ten był po raz pierwszy wykorzystany. Tymczasem świat zmienił się nie do poznania, a zmiana czasu pozostała. Absurdalność tego zjawiska na szczęście od dawna dostrzega już Parlament Europejski, w ramach którego nad likwidacją konieczności przestawiania zegarów pracuje specjalna ponadpartyjna grupa robocza, w skład której wchodzą m.in. Posłowie PSL. Efektem jej prac jest przegłosowana na ostatniej sesji plenarnej rezolucja Parlamentu Europejskiego, wzywająca Komisję Europejską do zajęcia się tym tematem, czyli przebadania konieczności przestawiania zegarów i zaproponowania ewentualnie konkretnych działań. W Unii Europejskiej zrezygnować ze zmiany czasu musimy bowiem wspólnie - wzywa do tego nie tylko unijna dyrektywa z 2001 roku, ale i zdrowy rozsądek, gdyż odejście od zmiany czasu przez tylko niektóre z państw wprowadziłoby po prostu spory i niepotrzebny chaos. Tymczasem coraz więcej państw, równolegle do tego, co dzieje się na forum wspólnotowym, deklaruje chęć zaprzestania przestawiania się na czas zimowy i letni. W październiku zeszłego roku polska sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych jednogłośnie poparła projekt ustawy w tej sprawie, którego autorem było PSL. Również parlamenty m.in. Litwy, Szwecji czy Finlandii opowiedziały się za zniesieniem zmiany czasu. Wygląda więc na to, że jesteśmy na bardzo dobrej drodze do tego, by relikty przeszłości odeszły właśnie tam gdzie ich miejsce.
Tymczasem jednak, drodzy Państwo, przypominam, że już za 2 tygodnie śpimy o godzinę krócej. I miejmy nadzieję, że to już ostatni raz!
Zamieszczone w dziale Blogi artykuły i komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów.
Redakcja portalu Dziennikwschodni.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał
W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze
W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni
Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt
W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej
Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek
Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie
Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja
Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę
Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

05.02.2019 Po pierwsze, bezpieczeństwo

11.01.2019 Noworoczne postanowienia

09.12.2018 Zakupy bez granic

03.12.2018 Kolej na pasażera

13.11.2018 Każdemu według jego zasług!
ARCHIWUM
- Brak postów w tym roku