Wyobraźmy sobie, że nagle z mapy Lublina znika jedna cała dzielnica. Dokładnie tyle Polek co roku umiera na raka piersi.
Analizy podają, że rak piersi jest drugą najczęstszą przyczyną zgonu z powodu nowotworów u kobiet. Każdego dnia w wyniku tej choroby odchodzi 13 pań, które były czyjąś mamą, żoną, córką czy przyjaciółką…
Ale nie musi tak być!
Wcześnie wykryty rak piersi może być całkowicie wyleczony.
W pierwszym stadium zaawansowania, 5 lat po usłyszeniu diagnozy przeżywa aż 95 procent chorych. Dlatego tak istotne są badania profilaktyczne, które robione regularnie, pozwalają wykryć nieprawidłowości, dając szansę na zdrowie i życie. Kierujmy się zasadą „lepiej zapobiegać niż leczyć”, zwłaszcza że badania profilaktyczne są dziś ogólnodostępne.
Programy profilaktyczne
Istnieje wiele programów profilaktycznych, w ramach których możemy bezpłatnie wykonać mammografię, USG czy cytologię. Świetnym rozwiązaniem dla kobiet mieszkających poza dużymi aglomeracjami, są mammobusy. Na stronie lubelskiego NFZ możemy sprawdzić, gdzie aktualnie stoją mobilne pracownie mammograficzne. Badanie mammografem jest bezbolesne, a lekki dyskomfort spowodowany przez to urządzenie, rekompensuje nasze dobre samopoczucie, że zrobiłyśmy coś dla siebie.
– Zdaję sobie sprawę, że współczesna kobieta to niezmiernie zajęta istota. Liczne obowiązki rodzinne, zawodowe, społeczne sprawiają, że nasz grafik jest napięty do granic możliwości. Mimo tych wielu aktywności, w naszych kalendarzach powinnyśmy obowiązkowo zaznaczyć datę badań profilaktycznych. Najlepiej na różowo! Wszak to kolor, który używany jest w ogólnoświatowej akcji wspierającej kobiety zmagające się z rakiem piersi – mówi Anna Augustyniak, sekretarz województwa lubelskiego.
Marsz różowej wstążki
Taka akcja odbyła się 28 września również w Lublinie. Lubelskie Stowarzyszenie Amazonek wraz z różową armią przeszło przez nasze miasto, by zademonstrować swoje poparcie dla pań zmagających się z chorobą nowotworową oraz zachęcać do badań profilaktycznych. Co roku Marsz Różowej Wstążki integruje ludzi wokół idei walki z nowotworem piersi, zaś jego uczestniczki własnym przykładem pokazują, że rak to nie wyrok. Ich determinacja i wola walki jest najlepszą inspiracją dla kobiet, którym przyszło się zmierzyć z chorobą.
Dziś różowa wstążka to symbol rozpoznawalny na całym świecie. Nośmy ją zwłaszcza w październiku, nazywanym powszechnie miesiącem świadomości raka piersi, jako znak solidarności z chorymi. Niech różowa wstążka przypomina nam również każdego dnia, że warto i trzeba się badać!
Zachęcamy Państwa do udziału w realizowanych przez samorząd województwa programach profilaktyki zdrowotnej.
Więcej na lubelskie.pl/profilaktyka