Samorządy chętnie sięgają do skarbonki Regionalnego Programu Operacyjnego. Dzięki unijnym środkom 112 szkół podstawowych, gimnazjów i liceów z województwa lubelskiego zainwestowało w swoje szkoły. Wiele z nich doposażyło pracownie, tworząc przy tym dodatkowe możliwości rozwoju dla uczniów.
Dotychczas szkoły otrzymały 127 mln zł. Do roku 2023 z podobnej pomocy skorzysta w sumie 200 placówek. Bez unijnego wsparcia większości z tych szkół nie byłoby stać na inwestycje.
Z dobrodziejstw unijnego wsparcia skorzystało już 15,5 tys. uczniów. RPO WL umożliwia jednak także rozwój kadry pedagogicznej naszych szkół. Ze szkoleń i kursów doskonalących skorzystało więc 1,5 tys. nauczycieli.
– Na współczesnym rynku pracy kompetencje kluczowe są niezbędne. Dzięki swoim działaniom, Zarząd Województwa umożliwi ich zdobycie aż 27 tysiącom uczniów. Inwestowanie w ludzi, a szczególnie młodych, jest naszym priorytetem. To podstawa wszelkiego rozwoju - mówi Krzysztof Grabczuk, wicemarszałek województwa lubelskiego.
Przykładem samorządu, który umiejętnie korzysta z dofinansowania dla szkół jest gmina Urzędów. W trakcie realizacji jest projekt „Dobra jakość edukacji w Urzędowie”, a w sierpniu ruszy kolejny. Na oba projekty samorząd pozyskał łącznie niebagatelną kwotę 1,94 mln zł. Z realizowanego projektu korzystają uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Urzędowie i Zespołu Szkół w Skorczycach. Dzięki niemu 290 uczniów uczestniczy w dodatkowych zajęciach dydaktycznych, które rozwijają ich umiejętności i kompetencje. Korzystają również z porad doradcy zawodowego. W kursach doskonalących bierze udział 38 nauczycieli. Szkoły utworzyły także pracownie chemiczne, biologiczne, przyrodnicze i informatyczne.
Na rozpoczęcie realizacji projektu „Kompleksowe wsparcie kształcenia ogólnego w gminie Urzędów” czekają dzieci i młodzież z Bobów Kolonii, Moniak i Leszczyny. Projekt obejmie dodatkowymi zajęciami (ICT, językowe i matematyczno-przyrodnicze) blisko 400 uczniów. Z kursów zawodowych skorzysta 47 nauczycieli. Również w tym przypadku doposażone zostaną pracownie przedmiotów przyrodniczych i TIK.
– Dzięki dotacjom unijnym, jakie udało się nam pozyskać, będziemy mogli stworzyć pracownie przedmiotowe lepiej dostosowane do współczesnych wymogów wynikających z reformy oświaty – mówi Jan Woźniak, burmistrz Urzędowa.