Lublin

29 maja 2019 r.
19:36

Przebudowa Al. Racławickich odłożona, ale obrońcy drzew nie składają broni. "Jeśli będą wycinane, będziemy bronili je własnym ciałem"

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga

Prezydent odkłada na później przebudowę Al. Racławickich, Lipowej i Poniatowskiego, której projekt zakłada usunięcie 200 drzew. Nie chce jednak rezygnować z inwestycji i wyklucza stworzenie nowego projektu. – Odroczenie przebudowy to nie rozwiązanie – mówią przeciwnicy wycinek, gotowi zaostrzyć swój protest.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Nie godzimy się na proponowany sposób przebudowy – mówi Szymon Pietrasiewicz z Lubelskiego Ruchu Miejskiego, współorganizator środowego protestu w koronie jednego z drzew.

– One nie są fanaberią estetyczną. Stanowią ważny czynnik ekosystemu, który wpływa na komfort życia, jakość powietrza, chroni przed hałasem – wylicza Pietrasiewicz. – W momencie wycięcia jednego drzewa zabiera się tlen dla około 20 osób.

Protest odbył się mimo ogłoszonej przez prezydenta decyzji o unieważnieniu przetargu na przebudowę Al. Racławickich, ul. Lipowej i Poniatowskiego.

>>> Siekierezada nad brzegiem Bystrzycy? 106 drzew do wycinki, bo mogą zagrażać ludziom

Jeszcze nie koniec

Prezydent podkreśla, że nie skreśla inwestycji za 100 mln zł tylko odkłada ją na później. Liczy na zwiększenie unijnych funduszy przyznanych Lublinowi na trzy duże inwestycje. Chodzi o węzły przesiadkowe komunikacji miejskiej, Al. Racławickie z ul. Lipową i ul. Poniatowskiego oraz dworzec autobusowy planowany obok kolejowego.

– Największym wyzwaniem będzie dla nas dworzec – przyznaje prezydent. – Jego koszt szacujemy na ponad 300 mln zł i będziemy potrzebowali blisko 100 mln z funduszy europejskich.

Żuk tłumaczy, że nie weźmie się za Al. Racławickie, dopóki nie będzie pewien, że wystarczy mu na dworzec. Wskazuje to jako główny powód unieważnienia przetargu na Aleje.

– Wrócimy do przetargu, gdy będziemy mieli pełną jasność co do możliwości finansowania projektów – zapowiada Żuk.

>>> Parczew: 58 drzew wycięli w jeden dzień. Co z ptakami?

Projekt bez zmian

Do zamrażarki trafiają zatwierdzone już plany przebudowy, mimo protestów dotyczących planowanej wycinki drzew. Jej przeciwnicy najchętniej posłaliby projekt do kosza.

– Trzeba napisać nowy, mniej radykalny – ocenia Marek Nawratowicz, uczestnik wczorajszego protestu.

– Czas na dyskusję minął – twierdzi prezydent i wyklucza zlecenie nowego projektu. Za niemożliwą uznaje rezygnację z poszerzania jezdni na skrzyżowaniach, czy wykreślenie z projektu krytykowanych zatok przystankowych, choćby przy szkołach chemicznych. – Teoretycznie można sobie wyobrazić, że autobusy zatrzymują się na buspasie – mówi prezydent. – Ale jeśli popatrzymy na ilość pojazdów, to zatoka jest ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa.

Przeciwnicy projektu nie chcą się z tym zgodzić. – Myślenie o transporcie jest w Lublinie rodem z lat 70. – ocenia Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka.

>>> Wczoraj Parczew, jutro Lublin? NIE dla absurdalnych pomysłów kosztem drzew

Co z drzewami?

Ratusz przekonuje, że związana z przebudową wycinka będzie mniejsza od planowanej.

– Poleciłem miejskiemu architektowi zieleni zweryfikowanie projektu wykonawczego – mówi Żuk. – Ze wszystkich drzew, które są dziś zakwalifikowane do usunięcia, możemy przesadzić ok. 130, do usunięcia fizycznego byłoby ok. 90.

Według przedstawionych przez prezydenta wyliczeń można przesadzić 57 spośród 88 drzew przeznaczonych pod topór na Al. Racławickich oraz 20 z 29 na Lipowej. W przypadku ul. Poniatowskiego mowa o 55 drzewach spośród przeznaczonych do wycinki, których jak się okazuje jest aż 109, a nie 77 jak podawano wcześniej.

Czy przesadzane drzewa trafiałyby w obręb tych samych ulic? – Jak znajdziemy miejsce, to tak – odpowiada Żuk. – A jak nie, to mamy m.in. ul. Janowską, okolice Zalewu Zemborzyckiego.

Protest nie milknie

– Mamy się cieszyć, że zamiast 200 drzew zostanie wyciętych 100? To żaden prezent, to totalna degradacja – oburza się Pietrasiewicz. – Jesteśmy na drzewie, żeby zamanifestować naszą determinację w obronie zasobów naturalnych w mieście. Skoro dialog został odrzucony, zostały odrzucone uwagi ekspertów, to pokazujemy naszą gotowość do radykalizowania form protestu. Jeśli te drzewa będą wycinane, będziemy bronili je własnym ciałem.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Atak przed lubelskim klubem przy ul. Narutowicza. Obraz z kamer monitoringu

Bili i kopali przypadkowe osoby. Sprawcy usłyszeli zarzuty

Po słownej utarczce dwaj 19-latkowie i jeden 21-latek rzucili się przed lubelskim klubem na dwóch spotkanych tam przypadkowo mężczyzn. Byli brutalni, bili i kopali swoje ofiary po całym ciele.

Ciężki sprzęt na budowie jednej z dróg na Lubelszczyźnie

Ponad 145 milionów na drogi lokalne w Lubelskiem. Lista zadań

Kolejne prawie 60 umów na remonty i budowę dróg lokalnych w województwie lubelskim w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg - podpisane. Środki trafią do jedenastu powiatów. Najwięcej otrzyma powiat lubelski, który chce rozbudować odcinek Nowiny-Osmolice.

Miasto movie – filmowa wiosna z polityką w tle
film

Miasto movie – filmowa wiosna z polityką w tle

Tegoroczna filmowa wiosna w Miasto Movie zapowiada się nad wyraz ciekawie. Organizatorzy zabiorą nas w podróż po meandrach wielkiej polityki – tej globalnej i narodowej, jak również tej lokalnej.

Marek Zawada
praca

Powiat hojnie wynagradza dyrektora szpitala. Duża podwyżka pensji to nie wszystko

Zarząd powiatu bialskiego hojnie wynagradza dyrektora międzyrzeckiego szpitala. Właśnie przyznano mu sporą podwyżkę pensji i nagrodę jubileuszową.

Food Truck Festivals  powraca do Lublina. Kuchnie z całego świata w Lublinie zagoszczą na parkingu przed Motor Arena Lublin.

Food Truck Festivals powraca do Lublina. Kuchnie z całego świata w Lublinie zagoszczą na parkingu przed Motor Arena Lublin.

Na trzy dni Motor Arena zmieni się w kulinarne centrum, w którym będzie można spróbować dań z różnych zakątków świata. Już od piątkowego popołudnia różnorodność smaków będzie przyprawiała o zawrót głowy.

19-latek z Chełma prowadzony przez funkcjonariuszy policji
wypadki
film

Sprawca katastrofy drogowej w Chełmie aresztowany. Odpowie za śmierć nastolatków

Najbliższe trzy miesiące za kratkami spędzi 19-latek, który pijany doprowadził do wypadku, w których zginęły dwie osoby. Samochód uderzył w słup latarni. Osobowym autem podróżowało dziesięć młodych osób.

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkopostny
patronat

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkopostny

Z racji tego, że rok 2025 w Lublinie jest rokiem prof. Andrzeja Nikodemowicza, to w najbliższą niedzielę (6 kwietnia) w Kościele Pobrygidkowskim w Lublinie wystąpi męski zespół wokalny Kairos. Koncert ten zainauguruje oficjalne obchody.

Nad Browarem zakwitły kwiaty. Nowa instalacja artystyczna w centrum Lublina

Nad Browarem zakwitły kwiaty. Nowa instalacja artystyczna w centrum Lublina

"Kwiaty zła" to nowa instalacja artystyczna, którą mogą podziwiać lublinianie i turyści odwiedzjący miasto. Autorem jest lubelski artysta Jarosław Koziara.

Była przewodnicząca Rady Miasta Chełm
Chełm

Polityczny wstrząs w chełmskiej Radzie Miasta: Dorota Rybaczuk odwołana

Dramatyczny zwrot akcji, polityczne napięcie i niespodziewane decyzje – tak w skrócie można opisać ostatnią sesję Rady Miasta Chełm. Spotkanie, które miało koncentrować się na przyszłości lokalnych szkół i przedszkoli, zakończyło się politycznym trzęsieniem ziemi. W centrum wydarzeń znalazła się Dorota Rybaczuk.

4te Piętro – mistrzowie rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego
galeria

Znamy mistrzów rozgrywek Pod Koszami Dziennika Wschodniego

4te Piętro wygrało mistrzostwo. W ostatniej kolejce Łukasz Łukawski i jego koledzy pewnie pokonali Back to the Roots.

Kiedy warto udać się do psychologa w Lublinie? Najczęstsze powody wizyt

Kiedy warto udać się do psychologa w Lublinie? Najczęstsze powody wizyt

Problemy emocjonalne, trudności w relacjach czy przewlekły stres to tylko niektóre sytuacje, w których warto skorzystać z pomocy specjalisty. Psycholog może pomóc w znalezieniu skutecznych sposobów radzenia sobie z różnymi wyzwaniami i poprawić jakość życia. Jeśli zastanawiasz się, czy psychoterapia jest dla Ciebie, przeczytaj poniższy artykuł.

Niezbędne akcesoria do jogi – co wybrać?

Niezbędne akcesoria do jogi – co wybrać?

Joga to doskonały sposób na poprawę kondycji fizycznej i psychicznej. Aby jednak czerpać z niej pełne korzyści, warto zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria. Sprawiają one, że ćwiczenia jogi są bardziej komfortowe i efektywne. Jakie są niezbędne akcesoria do jogi?

Bilety autokarowe w najlepszych cenach – podróżuj tanio i wygodnie!

Bilety autokarowe w najlepszych cenach – podróżuj tanio i wygodnie!

Szukasz sposobu na niedrogie i komfortowe podróżowanie? Autokar może być właśnie tym, czego potrzebujesz. Dzięki dobrze dobranym biletom nie tylko oszczędzisz, ale też zyskasz wygodę i swobodę planowania. Zobacz, jak podejść do tematu mądrze i wycisnąć z podróży jak najwięcej.

Rejestracja spółki w Czechach - najważniejsze fakty i informacje

Rejestracja spółki w Czechach - najważniejsze fakty i informacje

Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce wiąże się z koniecznością stawiania czoła bardzo wielu różnorodnym wyzwaniom. Polskie przepisy podatkowe niejednokrotnie zmieniają się w bardzo szybkim tempie, dlatego też z roku na rok coraz więcej przedsiębiorców podejmuje decyzję o przeniesieniu swojej działalności do Czech. Jak wygląda rejestracja spółki u naszych południowych sąsiadów? Szereg przydatnych informacji na ten temat prezentujemy w niniejszym poradniku. Zapraszamy do lektury.

Centra dla cudzoziemców na Lubelszczyźnie. Marszałek dementuje pogłoski

Centra dla cudzoziemców na Lubelszczyźnie. Marszałek dementuje pogłoski

Czy mieszkańcy lubelskiej dzielnicy Wrotków słusznie boją się skutków otwarcia Centrum Integracji Cudzoziemców przy Diamentowej? Podczas wczorajszej konferencji marszałek Jarosław Stawiarski zapewnił, że ze wszystkich centrów na Lubelszczyźnie korzystają głównie obywatele Ukrainy.