Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

6 października 2016 r.
1:00

Korepetycje na trudny początek roku szkolnego - konieczność czy fanaberia?

Autor: Zdjęcie autora Promocja
0 A A

Wrzesień już za nami, w szkołach jest szumnie i gwarno, uczniowie zdobywają pierwsze oceny, a nauczyciele przekazują nową wiedzę i już zapowiadają kartkówki oraz sprawdziany.

Niektóre dzieci mają problemy w nauce od samego początku, inne znakomicie sobie radzą i zapisują się do kółek zainteresowań albo na olimpiady przedmiotowe. Jest coraz większe zapotrzebowanie na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne - korepetycje, kursy edukacyjne. Czy to oznacza, że dzieci coraz gorzej radzą sobie z obowiązkiem szkolnym? A może to wina systemu oświaty, który po raz kolejny ma się zmienić?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ewolucja korepetycji

Jeszcze kilkanaście lat temu korepetycje były formą zajęć wyrównawczych. Uczęszczali na nie uczniowie z zaległościami w nauce. W ten sposób można było poprawić kiepskie oceny z niektórych przedmiotów. Niejednokrotnie rolę korepetytorów przejmowali rodzice, starsze rodzeństwo lub koledzy z lepszymi ocenami. Dzisiaj tego typu zajęcia mają nieco inny charakter. Programy nauczania są dość obszerne, nauczyciele muszą narzucić odpowiednie tempo, aby wyrobić się w czasie. Metody i formy pracy dydaktycznej przystosowywane są do średniego poziomu klasy, która liczy ok 25 osób, a 45 minut to stanowczo za mało, aby wyjaśnić wątpliwości wszystkich uczniów. W domu trzeba nie tylko odrobić lekcje, ale również przygotować się na kolejne zajęcia - przeczytać tekst, książkę, przyswoić wzory itp.. Wystarczy parę leniwych dni, nieodrobiona praca domowa, nieobecność w szkole, a problemy w nauce zaczynają się nawarstwiać. Często zajęci i zabiegani rodzice wolą zatrudnić dziecku do pomocy fachowca-korepetytora, trudno jest być na bieżąco w każdej dziedzinie, zwłaszcza kiedy chodzi o przedmioty w szkołach średnich. Dzięki temu można zaoszczędzić czasu i osiągnąć znacznie lepsze efekty bez zbędnych nerwów. Warto więc zapoznać się z ofertą profesjonalistów takich jak EDUN.

Korepetycje to również forma zajęć dodatkowych. Uczniowie przygotowują się do testów, sprawdzianów, egzaminów, olimpiad przedmiotowych aby mieć jak najlepsze wyniki. Nie wspomnę już o kursach językowych, na które dzieciaki uczęszczają nawet w wakacje. Większość maturzystów przygotowuje się do tego ważnego egzaminu z pomocą dodatkowych lekcji.

Czy taka forma zdobywania wiedzy jest korzystna dla młodego pokolenia? Jeżeli dziecko ma potrzebę rozwijania swoich naukowych zainteresowań trzeba mu to umożliwić. Jeżeli rodzic nie potrafi pomóc swojemu dziecku w obowiązkach szkolnych, to powinien znaleźć kogoś, kto sprosta temu zadaniu. Nadmiar nie jest zdrowy w każdym wydaniu, dlatego nawet z korepetycjami i kursami trzeba znać umiar.

Koniec z gimnazjum?

Aktualnie gorącym tematem w szkolnictwie jest likwidacja gimnazjów. Kolejna reforma w systemie edukacji i zasadnicze pytanie - czy dzieci na tym skorzystają? Jak te zmiany wpłyną na dotychczasowe nauczanie? Ośmioletnie szkoły podstawowe, czteroletnie licea i pięcioletnie technika - zdawałoby się, że taki układ dość sprawnie funkcjonował przez wiele lat. Uczniowie nie zdawali testów w podstawówce, nie było egzaminów gimnazjalnych, matura wyglądała inaczej i odbywały się egzaminy wstępne na studia, które zresztą często były powodem wielu niesprawiedliwości. Obecne testy już od najmłodszych lat przyzwyczajają dzieci do takiego sposobu monitorowania wiedzy, a ich forma pozwala uniknąć wielu nieporozumień. Z drugiej jednak strony, jest sporo materiału do przerobienia, a czasu nie ma zbyt wiele. Na pewno, każdy system ma swoje wady i zalety, trudno jest rozstrzygnąć, który jest lepszy. Jedno jest pewne, tak ogromne zmiany będą bardzo kosztowne. Z pewnością ucierpią nauczyciele, ponieważ grożą im poważne redukcje etatów. Dzieciaki szybko przywykną do zmian, które będą tak wprowadzane, aby nie odbiło się to na jakości ich kształcenia. Prawdopodobnie do gimnazjów nie pójdą uczniowie obecnych klas IV-tych, klasy V-te będą ostatnim rocznikiem gimnazjów i 3-letnich szkół średnich.

Każda zmiana prowokuje nas do refleksji, budzi wątpliwości i lęk przed tym co nowe. Planowane reformy szkolnictwa nie będą dla nas zupełnie nowe, jednak z pewnością szkoły będą funkcjonować inaczej niż 20 lat temu. Czy uczniowie zreformowanego już szkolnictwa będą równie często, jak dotychczas, korzystać z korepetycji i dodatkowych kursów? Zobaczymy...

Pozostałe informacje

Motor Lublin doznał we wtorek trzeciej porażki w Ekstralidze U24

Wysoka porażka Motoru Lublin w Ekstralidze U24

We wtorek młodzież Motoru zmierzyła się u siebie z Impakt Włókniarzem Częstochowa. Po dwóch biegach gospodarze prowadzili już 9:3. Niestety, po dwóch kolejnych był remis po 12, a później zdecydowanie lepsze były „Lwy”. Goście wygrali na torze przy Al. Zygmuntowskich aż 54:36.

Świdnik Air Festival odbędzie się 15 i 16 czerwca. Bilety dostępne na stronie internetowej i w sprzedaży stacjonarnej w kasie Kina LOT.

Precyzja i Freestyle. To na nas czeka na IV Świdnik Air Festival

Fani lotnictwa zacierają ręce, a organizatorzy odsłaniają kolejne karty. Podczas tegorocznej edycji Świdnik Air Festival nudy na pewno nie będzie.

Starosta Teresa Gutowska otrzyma niższe wynagrodzenie od swojej poprzedniczki. Paweł Maj (w środku) może liczyć na podwyżkę, ale i tak więcej od niego otrzymają wójtowie gmin wiejskich, jak Andrzej Bujek (na zdjęciu), Jan Gędek, Marcin Łaguna, czy Kamil Lewandowski
PUŁAWY/POWIAT PUŁAWSKI

Prezydent, starosta, wójtowie. Tyle będą zarabiać po zmianach

Samorządy rozpoczynają nową kadencję, a jedną z pierwszych decyzji rad będzie ustalenie nowej wysokości wynagrodzenia dla władzy wykonawczej. Prezydenta Puław czeka nieznaczna podwyżka, z kolei nowa starosta zarabiać będzie nieco mniej od swojej poprzedniczki.

Chciał zarobić 10 000 dolarów, stracił 10 000 złotych

Chciał zarobić 10 000 dolarów, stracił 10 000 złotych

47-letni mieszkaniec powiatu zamojskiego w marcu trafił w internecie na reklamę inwestowania pieniędzy „na giełdzie dolarów amerykańskich” z szansą na duże zyski przy współpracy z „analitykiem finansowym”.

Festiwal Inne Brzmienia ogłasza kolejnych wykonawców
27 czerwca 2024, 16:00

Festiwal Inne Brzmienia ogłasza kolejnych wykonawców

Kobiecy kolektyw Ladr Ache z Belgii, Kety Fusco, czyli włoska mistrzyni elektrycznej harfy, Gruzini z rockowego Bedford Falls, badfocus - czeski specjalista od muzyki klubowej, a także reprezentujący Ukrainę SI Process oraz DZ’OB zamykają obsadę tegorocznego festiwalu Wschód Kultury - Inne Brzmienia.

Artur Gronek żegna się ze Startem Lublin

Polski Cukier Start Lublin zmienia trenera

Polski Cukier Start ogłosił, że Artur Gronek nie będzie dalej prowadził drużyny z Lublina.

Akcja defibrylacja. Darmowe badania i nauka pierwszej pomocy
23 maja 2024, 10:00

Akcja defibrylacja. Darmowe badania i nauka pierwszej pomocy

Narkogogle, konkursy, symulator dachowania i nauka używania AED. To w ramach Akcji Defibrylacji organizowanej przez Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe.

Pierwszy Brunch pod chmurką już w najbliższy weekend. Wydarzenie odbędzie się na błoniach pod zamkiem
26 maja 2024, 8:30

Inspirujące rozmowy i śniadanie na trawie. Startuje kolejna edycja wydarzenia

Już w najbliższy weekend błonia pod zamkiem zamienią się w jedno wielkie miejsce na piknik. Wraca kolejna edycja wydarzenia Brunchu pod chmurką.

Klaudyna Sadowska i Krzysztof Kot
PODCAST DLA WAS
film

DLA WAS – to już 5 odcinek podcastu!

O 18.00 na kanale YouTube Dziennika Wschodniego kolejny, piąty już odcinek psychologicznego podcastu DLA WAS. Co tydzień autorzy dostarczają wielu wskazówek dotyczących naszego życia i radzenia sobie z różnymi problemami.

Wiedźmin 3: Dziki Gon
film

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Zrób sobie własnego wiedźmina (wideo)

W sobotę minęło dziewięć lat od premiery, a dziś gra dostała pakiet narzędzi modderskich. Pełna wersja Wiedźmin 3 REDkit jest już gotowa do pobrania za pośrednictwem platform GOG, Steam i Epic Games Store.

Piotr Ceglarz w tym sezonie zdobył aż 12 goli

Piotr Ceglarz (Motor Lublin): Cała kolejka ułożyła się tak, że nie mogło być lepiej

Rozmowa z Piotrem Ceglarzem, piłkarzem Motoru Lublin

Ślubowanie, awanse i koncert dla mieszkańców. Pogranicznicy znad Bugu będą świętowali kolejne urodziny

Ślubowanie, awanse i koncert dla mieszkańców. Pogranicznicy znad Bugu będą świętowali kolejne urodziny

Mijają 33 lata od powstania Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie. To największy oddział SG w kraju. Strzeże nie tylko granic Rzeczpospolitej Polskiej, lecz także granicy zewnętrznej Unii Europejskiej i Strefy Schengen. Pogranicznicy w czwartek (23 maja) świętować będą urodziny swojej placówki.

Trzy tygodnie w mundurze za 6 000 złotych
WAKACJE

Trzy tygodnie w mundurze za 6 000 złotych

Darmowy wikt i opierunek plus 6000 złotych żołdu – to tylko niektóre z bonusów przygotowanych przez armię dla uczestników programu „Wakacje z wojskiem”. Chętnych w naszym województwie jest dużo, a liczba miejsc ograniczona.

ulica Armii Krajowej
BIAŁA PODLASKA
galeria

Pasy namalowane, drzewka posadzone. Ulica Armii Krajowej stroi się na otwarcie

Drogowcy dopieszczają ulicę Armii Krajowej. Nowym odcinkiem pojedziemy już na początku czerwca.

Podczas dni otwartych będzie także możliwość, by zajrzeć do Zakładu Biofizyki i m.in. zrobić sobie zdjęcie termowizyjne
foto/wideo
galeria
film

Anatomia w praktyce. Tak uczą na Uniwersytecie Medycznym

Każdy przyszły lekarz musi mieć to w małym palcu. Tuż przed dniami otwartymi zajrzeliśmy do Collegium Anatomicum.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium