Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

16 września 2024 r.
13:23

Japońskie talizmany – dowiedz się, jakie przesłanie kryją w sobie poszczególne symbole!

0 A A

Kraj Kwitnącej Wiśni jest pełen różnego rodzaju symboli, które są obecne w kulturze Japonii od wieków. Każdy z nas słyszał o drzewku szczęścia, czyli bonsai, kwiatach sakury, japońskich komiksach typu manga czy smokach, które niegdyś były jednymi z głównych bohaterów baśni i legend.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Niewiele osób wie jednak o laleczkach kokeshi, figurkach wesołego maneki-neko czy tanuki. Tymczasem to właśnie one stanowią jedne z najpopularniejszych japońskich talizmanów, obecnych w sztuce japońskiej od tysiącleci. Już dziś poznaj je znacznie bliżej oraz dowiedz się więcej o ich niezwykłej mocy, w jaką wciąż wierzy spora ilość Japończyków.

Uśmiechnięte laleczki, machający kot, charakterny jenot i inne japońskie amulety

Kultura Japonii jest naprawdę bogata – nie sposób więc pominąć wyjątkowe figurki, których głównym celem jest przynosić szczęście oraz zapewniać powodzenie w życiu. To właśnie one zdobią kramy oraz są jednymi z najpopularniejszych prezentów, jakimi obdarowują się Japończycy. Poznaj je wszystkie!

  • Laleczki Kokeshi. Wykonane z drewna, reprezentują młodość oraz piękno. Ich głównym zadaniem jest ochrona przed złymi mocami. W przeszłości obdarowywano nimi zwłaszcza noworodki, wierząc że taki prezent zapewni im zdrowie i pomyślność w przyszłym życiu. Wiele laleczek stylizowanych jest w taki sposób, by nawiązywały one do popularnych baśni czy legend. Przykładowe figurki możemy zobaczyć (oraz zakupić) na stronie www.malajaponia.pl. Znaleźć tam można kokeshi Momotaro, ninja czy samurai, a także laleczki zbliżone wyglądem do gejszy.

  • Maneki Neko. Kot z uniesioną łapką uchodzi za jeden z najpopularniejszych symboli, a także talizmanów z Kraju Kwitnącej Wiśni. To swoisty znak powodzenia w sprawach finansowych oraz przyciągania potencjalnych klientów do lokali – dlatego można zobaczyć go w niejednym sklepie czy restauracji.

  • Tanuki. Figurki przedstawiające jenoty mają za zadanie – podobnie jak wspomniane wcześniej koty – przynosić szeroko rozumiane szczęście, zwłaszcza w biznesie. Zazwyczaj przedstawiane są w pozycji siedzącej, z uśmiechniętą buzią, a w swoich łapkach trzymają różnorodne przedmioty. Mogą to być butelki sake, weksle czy bambusowe kapelusze. Każdy tanuki ma swoje unikatowe znaczenie.

  • Daruma. Inspirowane legendą o mnichu Bodhidharma, uznawanym za założyciela buddyzmu, są czerwonymi lalkami bez źrenic oraz kończyn. Stanowią one symbol wytrwałości oraz determinacji, która pozwala na osiągnięcie obranych celów. Japończycy zazwyczaj malują figurce jedno oko w przypadku tworzenia postanowienia, następne zaś gdy wyznaczony przez nich cel zostanie w pełni osiągnięty.

Wszystkie przedstawione powyżej figurki znaleźć można między innymi w sklepie, jaki prowadzi Mała Japonia – Ogród Japoński Siruwia. To właśnie tam każdy miłośnik Kraju Kwitnącej Wiśni może znaleźć coś dla siebie lub bliskiej osoby. Obdarowywanie się figurkami to szczególny zwyczaj o głębokiej symbolice, zwłaszcza w kulturze mieszkańców Japonii.

Czy warto nosić przy sobie figurki „na szczęście”?

Japończycy wierzą, że szczęścia nigdy nie jest za wiele, a największą wpływ na naszą rzeczywistość i życie mamy my sami. Dlatego warto zadbać o pozytywną energię w swoim otoczeniu, być może dodając do swojego życia odrobinę magii prosto z Japonii, której kultura pełna jest fascynujących mitów czy legend. Nasze szczęście zależy od nas i ludzi, jakimi decydujemy się otaczać – figurka to natomiast doskonała pamiątka czy dodatek. Nie musimy wierzyć w jej moc, aby ją nosić; to także świetny prezent dla kogoś, kto wierzy w moc talizmanów. Obdarowanie bliskiej osoby uroczym kotkiem machającym jedną z łapek czy starannie wykonaną laleczką to bardzo miły gest, który na pewno zostanie doceniony. Zwłaszcza, jeżeli bliska osoba jest fanem Japonii oraz tego, co skrywa w sobie ten interesujący kraj.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wisła Puławy wygrała w środę pierwszy wyjazdowy mecz w tym sezonie

Wisła Puławy wygrała trzeci mecz z rzędu i wskoczyła do strefy barażowej

Pierwsze wyjazdowe zwycięstwo w tym sezonie i trzecie z rzędu. Wisła Puławy w środowym, zaległym spotkaniu ósmej kolejki pokonała w gościach GKS Jastrzębie 2:1. Dzięki temu drużyna Macieja Tokarczyka awansowała do strefy barażowej.

Jolka, Jolka z balkonu lubelskiego ratusza
film

Jolka, Jolka z balkonu lubelskiego ratusza

Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Felicjan Jędrzejczak, legendarny wokalista Budki Suflera. Utwór "Jolka, Jolka pamiętasz" zagrał miejski trębacz po śmierci Romualda Lipko, 7 lutego 2020 r. Przypominamy rozmowę z Felicjanem Andrzejczakiem, który dzień przed śmiercią założyciela Budki Suflera spotkał się z nim

Lublinianka znowu zgarnęła komplet punktów

Start w dziewiątkę nie utrzymał prowadzenia w meczu z Lublinianką. Janowianka znowu bez punktów

Ciekawa ósma kolejka w IV lidze. Drugiej porażki z rzędu na własnym stadionie doznała Janowianka. Tym razem trzy punkty z bardzo trudnego terenu wywiozła Tomasovia. Sporo działo się w Krasnymstawie. Tamtejszy Start do przerwy prowadził z Lublinianką 2:0, ale przegrał 2:3. Spory wpływ na boiskowe wydarzenia miały jednak dwie czerwone kartki dla gospodarzy.

Człowiek o głębokiej miłości do swojej małej ojczyzny - Krzczonowa! Wojciech Cioczek w programie LUSTRO
LUSTRO
film

Człowiek o głębokiej miłości do swojej małej ojczyzny - Krzczonowa! Wojciech Cioczek w programie LUSTRO

Wojciech Cioczek miłośnik kultury ludowej, pedagog, historyk, regionalista, działacz społeczny i polityk. O tym jak zrodziła się w nim miłość do tradycji, etnografii i Krzczonowa? Jak wyglądało jego dzieciństwo i dlaczego zaczął harfować? Opowiedział nam w programie Lustro.

Stypendia burmistrza miasta Świdnik przyznawane są już od 16 lat. To nagroda za ich wybitne osiągnięcia w nauce w danym roku szkolnym
galeria

Najlepsi z najlepszych. Burmistrz Świdnika nagrodził 153 uczniów

Gala Stypendialna to wyjątkowa chwila dla stypendystów wybranych przez burmistrza miasta Świdnik. Za trud włożony w roku szkolnym 2023/2024 zostało docenionych aż 153 uczniów ze świdnickich szkół.

Młodzieżowa Rada Miasta Janów Lubelski drugiej kadencji w pełnym składzie

Młodzieżowa Rada Miasta w komplecie. Wybrali swoje prezydium

Poprzednia kadencja dobiegła końca, odbyły się wybory na kolejną, a także pierwsza sesja. Młodzieżowa Rada Miasta w Janowie Lubelskim zaczęła pracę.

Wojciech Jerzy Suchodół od 1999 roku zaangażowany był w organizację memoriałowego turnieju bokserskiego poświęconego ojcu, tradycyjnie fundując nagrodę w kat. 56 kg, w której walczył Jerzy Suchodół.

Kochał ludzi i sport. Pogrzeb Wojciecha Jerzego Suchodoła odbył się w środę w Zamościu

Nie żyje Wojciech Jerzy Suchodół, wspaniały człowiek, lekarz, ginekolog, położnik, radny i społecznik. Nieprzerwanie od 25 lat organizował w Zamościu memoriał bokserski pamięci swego ojca Jerzego, byłego nauczyciela przysposobienia obronnego, wychowania fizycznego i trenera, twórcy zamojskiego pięściarstwa.

Goście nie zawiedli. Licznie stawili się na urodzinach pani Eugenii

Jaki piękny wiek. Pani Eugenia skończyła 100 lat

Rodzina, ale też inni goście świętowali w sobotę wraz z panią Eugenią Szmigą jej kolejne urodziny. Sędziwa mieszkanka gminy Zwierzyniec właśnie tego dnia skończyła 100 lat.

Kultywowanie pamięci o tamtych wydarzeniach jest niezwykle ważne, szczególnie teraz, gdy żyjemy w wolnym kraju, a u naszych wschodnich sąsiadów trwa wojna z najeźdźcą, z którym Polska walczyła 85 lat temu.

85. rocznica sowieckiej agresji: Chełm w hołdzie ofiarom i Sybirakom

Przedstawiciele chełmskich instytucji uczcili 85. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę oraz Światowy Dzień Sybiraka, składając kwiaty w miejscach pamięci i oddając hołd ofiarom represji.

Farma wiatrakowa w Kraśniku oficjalnie otwarta. Dostarczy prąd do 16 tysięcy gospodarstw
galeria

Farma wiatrakowa w Kraśniku oficjalnie otwarta. Dostarczy prąd do 16 tysięcy gospodarstw

Szczere pola między Kraśnikiem a Dąbrową Bór, a na nich… siedem 200 metrowych wiatraków. To one mają zapewnić niemal 25 MWh energii, co pozwoli na obsłużenie 16 tysięcy gospodarstw w regionie. W środę 18 września przedstawiciele firm realizujących inwestycję oraz lokalne władze dokonali wspólnie otwarcia farmy. Na uroczystości pojawił się Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska. To inwestycja w bezpieczeństwo energetyczne powiatu – mówią zgodnie inwestor, samorządowcy i wiceminister.

Stary budynek nie nadaje się do remontu. Rodzinnego domu dziecka tu nie będzie
biała podlaska

Stary budynek nie nadaje się do remontu. Rodzinnego domu dziecka tu nie będzie

Były plany na remont drewnianego budynku przy ulicy Kolejowej. Jednak z przygotowanej ekspertyzy wynika, że czeka go raczej rozbiórka.

 

Lubelscy terytorialsi zwiększają pomoc dla powodzian. W środę w godzinach wieczornych ponad 100 kolejnych żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT uda się na Dolny Śląsk, aby wspierać mieszkańców i służby w walce z żywiołem. Lubelscy terytorialsi pomagają mieszkańcom Stronia Śląskiego

Dziś ponad 100, a w piątek minimum 500 mundurowych pojedzie pomagać na Dolny Śląsk

Kolejnych 100 żołnierzy 2 LBOT jedzie na Dolny Śląsk pomagać mieszkańcom w walce z powodzią. Na miejscu jest już 180 terytorialsów, a w piątek pojada kolejni, minimum 500

Muzyczne historie charytatywnie. Kilka godzin zabawy dla pogorzelców
21 września 2024, 13:00

Muzyczne historie charytatywnie. Kilka godzin zabawy dla pogorzelców

Dla pochodzącego z Zamościa Mateusza Tymury, który w pożarze stracił stworzony wraz z żoną dom i Teatr Latarnia odbędzie się w weekend charytatywna impreza na Rynku Wielkim.

Perełki motoryzacyjne na Politechnice Lubelskiej
Foto
galeria

Perełki motoryzacyjne na Politechnice Lubelskiej

Poduszkowiec, kosiarka na gąsienicach i legendarny Żuk. Te i inne pojazdy można oglądać do jutra na parkingu Politechniki Lubelskiej

Przeprosin dla byłego wójta Końskowoli nie będzie. Stanisław Gołębiowski (z prawej) odpuścił sądową walkę o ochronę dóbr z byłym radnym opozycyjnego ugrupowania. Leszek Rodzoś (z lewej) takie zakończenie sporu przyjął z ulgą i zadowoleniem

Były wójt wycofał pozew. Radny nie musi przepraszać za słowa o lojalce

Leszek Rodzoś nie będzie przepraszał byłego już wójta gminy Końskowola, Stanisława Gołębiowskiego, za publiczny komentarz w sprawie jego przeszłości w roli tajnego współpracownika służb w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Sąd postępowanie umorzył.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium