Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Autor

(Maria Kolesiewicz)

Lista artykułów:

Żołnierze WiN na rynku w Baranowie. W środku K. Mysona - 1945 r. (Ze zbiorów Mikołaja Spóza i Roberta Ocha)

Trudna droga do wolności, trudniejsza do sprawiedliwości

O żołnierzu podziemia z Baranowa opowiada Robert Och, historyk.

Biskup Karol Wojtyła i kardynał Stefan Wyszyński w czasie uroczystości pożegnania symboli maryjnych w Puławach - 1948 r. (Ze zbiorów Mikołaja Spóza i Roberta Ocha)

Obraz ma zakaz opuszczania miejsca. Jak władza walczyła z Kościołem

O tym, jak władza walczyła z Kościołem opowiada Robert Och, historyk.

ORP "Lublin" (Galeria po 11 schodach, Robert Kamiński)

ORP "Lublin" ma 25 lat. "Z tej pracy nie da się wyjść"

Rozmowa z kapitanem Piotrem Mazurkiem, dowódcą okrętu ORP \"Lublin”.

Dr Piotr Dymmel, dyrektor Archiwum Państwowego w Lublinie (Maciej Kaczanowski)

Województwo lubelskie ma 540 lat. Jak zmieniał się nasz herb?

Gdyby dziś na ulicach Lublina przeprowadzić sondę i spytać, jak wygląda herb województwa lubelskiego, lub kiedy województwo zostało utworzone – mało kto by wiedział. A właśnie obchodzimy rocznicę – województwo liczy sobie już 540 lat i co oczywiste zmieniało się – także terytorialnie. A herb?

Monika Śliwińska, "Muzy Młodej Polski. Życie i świat Marii, Zofii i Elizy Pareńskich

Monika Śliwińska, "Muzy Młodej Polski. Życie i świat Marii, Zofii i Elizy Pareńskich

Byłoby uproszczeniem powiedzieć, że ta książka, której podtytuł brzmi "Życie i świat Marii, Zofii i Elizy Pareńskich jest tylko biografią czy portretem tych trzech sióstr. Trzeba podkreślić, że autorka tej książki wykonała olbrzymią pracę, bo dała nam nie tylko opowieść o trzech niezwykłych kobietach, lecz także o latach, ludziach, obyczaju, o postaciach niezwykłych, znaczących, znanych i odkrywanych na nowo.

Piotr Lipiński, Michał Matys, "Absurdy PRL-u

Piotr Lipiński, Michał Matys, "Absurdy PRL-u

To chyba niewłaściwy tytuł. Wprawdzie zapowiada wydarzenia, które zaszły w czasie przeszłym to przecież nie wszystkie były absurdalne, a na pewno nie wszystkie śmieszne.

Święto Jesieni w Kazimierzu. Przysmaki z ogrodu i spiżarni

Święto Jesieni w Kazimierzu. Przysmaki z ogrodu i spiżarni

W niedzielę (28 września) Muzeum Nadwiślańskie wspólnie z Lubelskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Końskowoli organizują już po raz szesnasty "Święto Jesieni.

Delegacja z Puław w czasie prac przy kopcu Marszałka Piłsudskiego. Pierwszy z lewej Józef Kołodziej (Ze zbiorów Mikołaja Spóza i Roberta Ocha)

Marszałek wrócił do Puław

O tym, jak upamiętniano imię Józefa Piłsudskiego opowiadają Mikołaj Spóz, regionalista i Robert Och, historyk.

Elżbieta Berus-Tomaszewska, Jerzy Tomaszewski, "Walcząca Warszawa '44. Unikalne fotografie i relacje korespondenta wojennego

Elżbieta Berus-Tomaszewska, Jerzy Tomaszewski, "Walcząca Warszawa '44. Unikalne fotografie i relacje korespondenta wojennego

O tej porze, u schyłku września, nikt już nie miał złudzeń - Powstanie Warszawskie dogorywa. Jerzy Tomaszewski w 38 dniu powstania pisał: "W ruinach i na ulicach leżeli pozabijani ludzie, wiele domów płonęło. Co chwilę mijaliśmy ścianę ognia, spowijał nas duszący dym, brakowało powietrza, oczy łzawiły. Ciężko chorzy i ranni nie wytrzymywali trudów marszu. Niemcy strzelali do pozostających z tyłu kolumny…

S. Bawolski podczas pracy w gabinecie instytutu puławskiego, ok. 1956 r.

Historia Puław. Czas zatrzymany na starych kliszach

O unikalnych fotografiach opowiada Zbigniew Kiełb, historyk.