W niedzielę (28 września) Muzeum Nadwiślańskie wspólnie z Lubelskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Końskowoli organizują już po raz szesnasty "Święto Jesieni.
- Do udziału w tegorocznym święcie zgłosiło się ponad 150 wystawców - mówi Małgorzata Sosik z oddziału Muzeum Przyrodnicze w Kazimierzu Dolnym. - Od początku ideą imprezy jest umożliwienie prezentacji tym, którzy nie mieli takiej okazji na przykład na dożynkach gminnych, a więc drobnym wytwórcom, gospodyniom domowym, ogrodnikom, drobnym producentom. Do udziału w Święcie Jesieni zaprosiliśmy tylko wystawców z województwa lubelskiego. Chcemy, żeby była to impreza promująca nasz region.
Przed spichlerzem w Kazimierzu będzie można zobaczyć rozmaitość plonów i wyrobów. Z pewnością najbardziej okazałe, najpiękniej dojrzałe owoce przywiozą sadownicy i hodowcy dyń. Swoją obecność zapowiedzieli pszczelarze, grzybiarze, gospodynie, które przygotowały domowe przetwory i konfitury, miody przywiozą właściciele pasiek. Będzie można się częstować przysmakami kuchni regionalnych.
Wszystkim przygrywać będą kapele, także te ludowe. Dla wystawców przewidziano konkursy na najpiękniejsze stoisko i kulinarny. Ten ostatni w kategoriach wyrobów mięsnych, jarskich i cukierniczych. Dla zwiedzających będą konkursy-zagadki z nagrodami ufundowanymi przez wystawców.
Na pewno przyjadą twórcy ludowi, wikliniarze, hafciarki i garncarze. Wszystkie wydarzenia zaplanowano w najbliższym otoczeniu Muzeum Przyrodniczego w Kazimierzu Dolnym (ul. Puławska 54).
W dniu imprezy będzie można też zwiedzać ekspozycje Muzeum Przyrodniczego w cenie biletu ulgowego. A są jeszcze do obejrzenia bardzo ciekawe ekspozycje - m.in. o przyrodzie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, wędrówkach ptaków, wąwozach, Wiśle.