Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
„… Cierpliwie tłumaczymy, że to nasza wspólna polsko-żydowska historia. Żeby pamiętać o zamordowanych Żydach, nie trzeba być Żydem”. Napis na klatce schodowej prowadzącej do pomieszczeń w Bramie Grodzkiej, które zajmuje Teatr NN, nie traci na aktualności. Wczoraj ośrodek podsumował ubiegłoroczne działania i opowiedział o planach na ten rok
74 stypendia na realizację projektów artystycznych przyznał na 2017 rok prezydent Lublina. Na realizację swoich pomysłów artyści, animatorzy, pisarze i dziennikarze dostaną od 3 do 10 tys. zł.
„W tym miejscu, 24 marca 1942 r., policja niemiecka zamordowała ponad sto dzieci z żydowskiego sierocińca przy ul. Grodzkiej 11 oraz ich opiekunki” – takie słowa (w języku polskim i angielskim) można przeczytać na dwóch betonowych płytach umieszczonych na rogu ulic Łęczyńskiej i Maszynowej.
Żółte płyty chodnikowe z metalową opaską przypominać będą którędy biegły granice lubelskiego getta. Kamienne tablice wyznaczą drogę z synagogi Maharszala na Umschlagplatz, skąd w bydlęcych wagonach do obozu zagłady w Bełżcu w ciągu miesiąca deportowano 43 tys. lubelskich Żydów. A w miejscu, gdzie w 1943 r. istniała rampa kolejowa, pojawi się instalacja przypominająca o tym, co kiedyś się tutaj stało.
Pierwsza liga polskiej sztuki współczesnej w Lublinie. W czwartek, 15 grudnia, w ramach cyklu Artyści Lubelskiej Kolekcji, pojawi się Norman Leto.
W środę, 14 grudnia, w Galerii Labirynt (ul. Popiełuszki 5) pierwsze spotkanie przygotowujące Lubelski Kongres Kultury. – Zbierzmy się i porozmawiajmy – zachęcają organizatorzy.
Jak co roku w grudniu jazz zabrzmi po obu stronach strefy Shengen. Podczas tegorocznej edycji festiwalu artyści będą koncertować w 16 miastach na Ukrainie i w Polsce. W Centrum Kultury w Lublinie spotkamy ich 7, 8 i 9 grudnia.
Ul. Żmigród 7/5a – to adres Mieszkania Kultury. Przedpokój, kuchnia, jeden duży pokój. Mieszka tu babcia Halinka, pani Marta, jej syn Robert i siostrzeniec Karol. Są też zwierzęta – dwa koty i pies Pusia.
Mija 40 lat, kiedy do Lublina po raz pierwszy zjechali artyści pod szyldem Lubelskich Spotkań Plastycznych. Jedni zamieszkali w akademikach, inni u znajomych. Godzinami przesiadywali w kawiarniach, a w poszukiwaniu inspiracji spacerowali miedzy blokami z betonu. Po jednych zostały rzeźby czy ścienne malowidła. Po innych projekty, które do dziś istnieją tylko na papierze.
W latach 1976-78 na terenie dzielnicy LSM powstało kilkadziesiąt realizacji: malarskich, mozaikowych, rzeźbiarskich. Były wszędzie – na ścianach szczytowych, prześwitach, w alejach i skwerach osiedli. Nawiązując do tych wydarzeń, w przestrzeni miejskiej dzielnicy LSM tej jesieni znów pojawili się artyści.