Zmieniłeś nazwisko albo adres? Koniecznie wybierz się do urzędu, aby zmienić też swój dowód osobisty.
- Do tej pory jeśli ktoś np. zmienił nazwisko, a dowodu nie wymienił, nic się nie działo - mówi Ewa Gleń, kierownik Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Krasnymstawie. - Nowe przepisy wprowadzają terminy wymiany. Jeśli ktoś się do nich nie dostosuje, musi liczyć się z tym, że jego stary dowód zostanie unieważniony.
Jeżeli nie wymienimy dokumentu mimo zmiany danych osobowo-adresowych, jego unieważnienie nastąpi po trzech miesiącach. W przypadku osób przebywających za granicą - po czterech.
- Dla mnie to spore utrudnienie - mówi Marzena Malińska, która niedawno zmieniła nazwisko. - Za tydzień chciałam jechać za granicę. - W tej sytuacji muszę odłożyć wyjazd i najpierw wymienić dowód.
O wizycie w urzędzie musimy pamiętać także wtedy, gdy dowód zniszczymy lub zgubimy. Więcej czasu na wymianę będziemy mieli w przypadku, gdy kończyć się będzie termin ważności naszego dokumentu. Formalności należy jednak dopełnić nie później niż 30 dni przed upływem końca terminu ważności.
Urzędnicy zajmujący się na co dzień wymianą dowodów uważają, że zmiana przepisów nie spowoduje tworzenia się kolejek, jakie pamiętamy choćby sprzed roku, kiedy wycofywano zielone książeczki.
- Tłumów się nie spodziewamy - potwierdza Grzegorz Woliński, koordynator ds. ewidencji i dowodów osobistych w UM Chełm. - Myślę, że wielu mieszkańców o wymianie pomyśli dopiero, gdy nie będzie już miało innego wyjścia.
Kiedy? Gdy np. w banku dowie się, że nie może wziąć kredytu czy podjąć pieniędzy, bo jego dowód został unieważniony, albo na poczcie, gdy będzie problem z odebraniem przesyłki.
Niestety, za wyrobienie nowego dokumentu każdorazowo trzeba będzie zapłacić. Koszty w wysokości 30 zł, nie licząc ceny zdjęć, ponosi właściciel dowodu.